YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Elmanın bile kebabını yaptılar!
Elmanın bile kebabını yaptılar!
09 Mayıs 2012 16:40
Kestanenin oluyorda elmanın neden olmasın dediler? Ve Elmanın da kebabını yaptılar... Sadece kebabını mı? Elmalı piliçten tutun da elmalı levreğe kadar tam 55 farklı lezzeti beğeniye sundular... Kim mi onlar Eğirdir Meslek Yüksek Okulu öğrencileri...

Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Eğirdir Meslek Yüksekokulu'nca düzenlenen ''Elma Mutfağı'' yarışmasında, elma kebabı, elmalı piliç ve elmalı levrek gibi 55 farklı lezzet beğeniye sunuldu.

Eğirdir Meslek Yüksekokulu Turizm ve Otel İşletmeciliği Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Murat Çuhadar, gazetecilere yaptığı açıklamada, amaçlarının elmayı geleneksel mutfağa taşımak olduğunu söyledi.

Özellikle Eğirdir elmasını turizme ve mutfağa kazandırmak istediklerini belirten Çuhadar, elmayı geleneksel tatlara dahil etmeyi hedeflediklerini kaydetti.

Çuhadar, ''Yeni lezzetler ve yaratıcı sunumlar meydana getirmek üzere böyle bir yarışma düzenledik. Öğrencilerimiz de yarışma sayesinde hünerlerini sergileme fırsatını yakalamış oldu'' dedi.

Bölgede faaliyet gösteren konaklama ve yiyecek işletmelerinde elmayla hazırlanan bir ürün bulunmamasından yakınan Çuhadar, yarışmada ortaya çıkan yeni lezzetlere sahip çıkılmasını istedi.


-Fırında elma kebabı birinci seçildi-


Mavigöl Araştırma ve Uygulama Oteli'nde yapılan, elmalı piliç, elmalı levrek, elmalı maklube ve elmalı tarçınlı risotto gibi farklı lezzetlerin beğeniye sunulduğu yarışmanın ana yemek dalında birincisi Eğirdir Meslek Yüksekokulu Aşçılık Programı öğrencisi Burak Gökçe'nin hazırladığı ''fırında elma kebabı'' oldu.

Tatlı dalında Isparta Meslek Yüksekokulu Aşçılık Programı öğrencileri Mahmut Kaçar ve Fatih Demirtaş'ın hazırladığı ''Elmadağ tatlısı'', en iyi sunum dalında ise Eğirdir Meslek Yüksekokulu Turizm ve Otel İşletmeciliği Programı öğrencisi Berrin Özkara'nın hazırladığı ''elmalı kolay profiterol'' birinci seçildi.

Yarışmanın birincilerine çeyrek altın hediye edildi. (AA)

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler