YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ehliyet sınav sonucu sorgula öğren 13 Şubat 2016
Ehliyet sınav sonucu sorgula öğren 13 Şubat 2016
25 Şubat 2016 16:17
Ehliyet Sonuçları açıklandı mı? Ehliyet alacakların sabırsızlıkla beklediği 13 Şubat 2016 Ehliyet sınav sonucu açıklandı mı? MTSAS ehliyet sınav sonucu merak ediliyor. MEB'ten açıklama geldi. Ehliyet sınav sonucunuzu sorgulama ekranından öğrenebilirsiniz.

Ehliyet Sonuçları açıklandı mı? Ehliyet alacakların sabırsızlıkla beklediği 13 Şubat 2016 Ehliyet sınav sonucu açıklandı mı? MTSAS ehliyet sınav sonucu merak ediliyor. MEB'ten açıklama geldi. Ehliyet sınav sonucunuzu sorgulama ekranından öğrenebilirsiniz.

Binlerce öğrenci 13 Şubat 2016 tarihinde MEB Ehliyet Sınavına girdi. Ehliyet sınavının ilk ayağı olan ehliyet yazılı sınavı sona erer ermez adaylar sınav sonucuna odaklandı. GEhliyet sınav sonuçları kısa sürede açıklanıyor. Bu nedenle 13 Şubat'ta ehliyet sınavına girenler kısa sürede sonuçların açıklanmasını bekledi. MEB, 13 Şubat Ehliyet sınav sonucunu açıkladı mı?  Ehliyet sınav sonuçları açıklandı mı? Sorularının cevabı haberimizde.

13 Şubat Ehliyet sınav sonuçları açıklandı ve MEB tarafından ehliyet sınav sorgulama ekranı hizmete sunuldu.

EHLİYET SINAV SONUCU İÇİN TIKLAYINIZ!

Ehliyet sınav sonucu sorgulama ekranı 13 Şubat 2016 tarihinde yapılan ehliyet sınavı sonuçlarının açıklanacağı bugünlerde önem kazandı.  Bu yılın ilk ehliyet sınavına giren sürücü adayları sonuçları öğrenmek için saatleri sayıyorlar. Adaylar sınav sonuçlarını Meb ehliyet sınav sonuçları sorgulama ekranı üzerinden öğrenebilecekler. Ehliyet sonuçlarının açıklanmasından sonra sürücü adaylarını zorlu bir süreç bekliyor. Adaylar Sürücü belgesi almanın ikinci aşaması olarak ilerideki tarihlerde yapılacak olan direksiyon sınavına girecekler. 2016 Ocak ayının girmesi ile ilgili ehliyet sınavı yönetmeliğinde yeni düzenlemeler başladı. 2016 yılında Direksiyon sınavına girecek olan adaylar sınavda farklı uygulamalardan da sorumlu olacaklar. Direksiyon sınavını başarı ile geçen sürçü adaylarının sürücü belgelerin stajyer sürücü olarak alacaklar. Ehliyet sınav sonuçları sorgulama ve ehliyet sınav sonuçlarını öğrenme ile ilgili bilgiyi haberin ayrıntılarından öğrenebilirsiniz.

ehlyt.jpg

EHLİYET SINAV SONUÇ SORGULAMA EKRANI MEB TARAFINDAN ERİŞİME AÇILDI

Ehliyet sınav sonuçlarının açıklanmasına az bir zaman kaldı. Ehliyet sınav sonuçları sorgulama linkini haberimizin içinde bulunan linki tıklayarak ya da Milli Eğitim Bakanlığı’nın resmi sitesine giriş yaparak da öğrenilebilir. Ehliyet Sonuçların açıklanmasından sonra adaylar Milli Eğitim Bakanlığı’nın belli tarihlerde gerçekleştirdiği Direksiyon sınavına girecekler.

EHLİYET SONUÇLARI AÇIKLANMASI GEÇİKTİ MEB'İN SİTESİ ÇÖKTÜ

Şubat ayında gerçekleştirilen ehliyet sınav sonuçlarının açıklanma tarihi olarak milli eğitim bakanlığının sınav takvimine göre 25 Şubat 2016 olarak açıklanmıştı.13 Şubat cumartesi sürücü sınavına giren öğrencilerin sonuçların açıklanacağı bugün MEB'in sitesinde yoğunluk oluşturulması nedeni sitenin çöktüğü edilinilen bilgiler arasında. MEB'in sitesinin çökmesi nedeni ile yaklaşık 1 saatten fazla bir süredir siteye erişim sağlanamadı.

KİMLER SÜRÜCÜ BELGESİ ALABİLİR

17 Yaşını dolduran her genç motor ehliyetini, 18 yaşında olan her vatandaş da araba ehliyeti alabilir. 

EHLİYET SINAV KURALLARI

Öncelikle adaylar bir yazılı sınava tabi tutulurlar. Bu yazılı sınavda araç ve trafik kuralları, levhalar ve anlatılmak isteneler, kazalarda yapılaması gerekenler gibi temel başlıca konular sorulur. Buna hazırlanan adaylar açıklanan tarihte bu sınava girerler.
Yazılı sınavdan en az 70 puanı alma zorunluluğu olan adaylar eğer bu sınavdan daha düşük not yani 70’in altında bir not alırlarsa ilk aşamada elenirler.
70 geçme notunun üzerinde alan adaylar ise ehliyet alma yoluna devam ederler. Belirlenen tarihte de direksiyon sınavına girme hakkına sahip olurlar.
Sürücü kurslarına kayıt olarak ödenmesi gereken tutarlar bu yerlere yatırılarak kısa bir zamanda adaylar ehliyetlerini alabilirler.
Direksiyon sınavında ise yanlarında bulunan 3 gözetmen ile araç kullanımı yapılır. Ehliyet almaya uygun olup olmadığı bu aşamadan sonra sonuçlanır.

EHLİYET SINAVI SONUCU SORGULAMA NASIL YAPILIR

Ehliyet sınav sonucu sorgulama yapmak için haberin içerisinde verilen Ehliyet sınav sonucu sorgulama linki tıklayarak. Gelen ekran üzerinde MEB 13 şubat motorlu taşıltlar ehliyet sınavı sonuçları yazısını tıklayıp ekran üzerinde sınava giren sürücü adayının T.C. kimlik numarasını girerek yapılır.

EHLİYETLER 1 OCAK'TAN İTİBAREN STAJYER SÜRÜCÜ OLCAK!

1 Ocak 2016 tarihi itibariyle ehliyet sertifikasını ehliyet belgesine dönüştüren sürücüler stajyer sürücü olarak kabul edilecek. Bununla birlikte artık 1 Ocak 2016 sonrasına ehliyet belgesi için başvuran adaylar aday sürücü olacak.

Yeni sistemle birlikte yaş sınırlarında değişiklik olmuştur. Ehliyet sertifika türleri değişecek ve toplam 18 adet yeni ehliyet sertifikası içinden aday kendine uygun olanını seçecek. Bu seçim esnasında yaş ve deneyim şartı aranacak.

Direksiyon sınavlarında 2016 itibariyle önemli değişiklikler yapıldı. 2015 yılında 1 defa stop eden başarısız sayılırken, şimdi 2.defa stop eden başarısız kabul edilecektir ve sınav süresi 30 dakikadan 35 dakikaya çıkmıştır

ÖNCE TEORİK EĞİTİM TAMAMLANACAK 

Kursiyerlerin, öncelikle bir Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu (MTSK) müdürlüğüne kayıt yaptırarak sorumlu olduğu teorik ve uygulama derslerinin eğitimlerini tamamlayacak. Sürücü belgesi veya sürücü sertifikası olanlardan farklı bir sınıfın sürücü sertifikasını almak isteyenler teorik derslerin eğitim ve sınavlarından muaf olacak. Özel MTSK'ya kayıt yaptıran, belgelerini süresi içerisinde tamamlayan, il/ilçe millî eğitim müdürlükleri tarafından Özel MTSK Modülünden başvuruları kabul edilen ve elektronik onaylama işlemi yapılan kursiyerler MTSKS'ye girebilecek.

YENİ DÖNEMDE SINAV KONULARI DEĞİŞECEK

Ehlişyet sınavında yeni dönemde sınav konuları da değişecek. 2016 yılında ilk defa yazılı test sınava girecek kursiyerler; M, A1, A2, A ,B1, B, D1, D, C1, C, F sertifika sınıfı türlerine ait; İlk Yardım, Trafik ve Çevre, Araç Tekniği ve Trafik Adabı derslerden sorumlu olacak. 2015 yılı ve daha önce MTSK'ya kayıtlı olan kursiyerlere MTSKS'nin bütün sertifika sınıflarında teorik derslerin yazılı sınavlarında 13'ü İlk Yardım, 27'si Trafik ve Çevre, 10'u Araç Tekniği olmak üzere 50 soruluk teste girecek. Adaylara 50 soru için 60 dakika süre verilecek. 2016 yılında yapılan yeni düzenleme ile Trafik Adabı dersinden de sorular sorulacak. 2016 yılından itibaren MTSK'ya kayıtlı olan kursiyerlere MTSKS'nin bütün sertifika sınıflarında teorik derslerin sınavlarında 12'si İlk Yardım, 23'ü Trafik ve Çevre, 9'u Araç Tekniği ve 6'sı Trafik Adabı olmak üzere 50 soru sorulacak. Adaylara yine geçmiş dönemlerde olduğu gibi 50 soru için 60 dakika süre verilecek. 

KURSİYERLER EN FAZLA 4 SINAV HAKKI 

Ehliyet sınavına giren kursiyerler yeni dönemde, en fazla 4 yazılı, 4 uygulama sınavına girme hakkına sahip olacaklar. Sınav döneminde sınava girmeyen kursiyerin bir hakkı kullanılmış sayılacak. Direksiyon usta öğreticisi tarafından, sınava gireceği düzeye ulaştığına karar verilen kursiyerler kurs tarafından direksiyon eğitimi dersi ön sınavına alınacak. Direksiyon eğitimi dersini tamamlayarak kurs tarafından yapılan ön sınavda başarılı olan ve sınava girmesi uygun görülerek sınavdan bir hafta önce Özel MTSK Modülü üzerinden onay verilen kursiyerler, direksiyon eğitimi dersi sınavına girecek. Teorik derslerin sınavlarında başarılı olup direksiyon eğitimi dersi sınavlarında dört dönem sonunda da başarısız duruma düşenler, ücretini ödeyip belirtilen sayıda direksiyon eğitimi dersi almak kaydıyla dört dönem daha sınava girebilecek. Teorik derslerin sınavından dördüncü sınav hakkı sonunda, direksiyon eğitimi dersi sınavlarında ise ikinci dört sınav hakkı sonunda başarısız duruma düşenler, kayıt işlemlerini tamamlamak ve ücretlerini ödemek suretiyle kurslara yeniden kayıt yaptırabilecek. 

DİREKSİYON EĞİTİMİ DERSİ 60 LİRA ÜCRETİ VAR 

Ehliyet sınavının yazılı sınav sonuçları açıklandıktan sonra direksiyon eğitimi dersi uygulama sınavı yapılacak. Kursiyer, yazılı ve uygulamalı sınavlardan başarılı olduğu takdirde sertifika almaya hak kazanacak. Emniyet Genel Müdürlüğü on-line olarak Özel MTSK Modülünden sertifika kontrolü yaptıktan sonra sürücü belgesi düzenleyecek. Yeni yılda direksiyon sınav ücreti ocak 2016 itibariyle 70 TL olarak belirlenmiştir. Kursiyerler, 2016 yılında her sınav dönemi için ayrı ayrı olmak üzere KDV dâhil 70TL MTSKS ücreti yatıracaklar. 

2016 DİREKSİYON SINAV HAKKI KAÇTIR?

Direksiyon sınavu hakkı için, 4 defa normal giriş hakkı bulunuyor. Bu arada sağlık raporuyla 1 defaya mahsus olmak üzere sınava girmezseniz ilk 4 hakkınıza ek 1 hakkınız daha olur. Yeri gelmişken belirtelim ilk 4 veya 4+1(sağlık raporu varsa) hakkınızdan başarısız olursanız 45 gün süre içinde kursa müracaat ederek ek 4 hak daha elde edebilirsiniz. Bunun için direksiyon eğitimi sil baştan almanız gerekecek.

EHLİYET İÇİN İSTENECEK BELGELER DEĞİŞİYOR

İçişleri Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, Karayolları Trafik Yönetmeliğinde yapılan değişiklikle mevcut sürücü belgeleri 1 Ocak 2016'dan itibaren değiştirilmeye başlandı. Bu kapsamda mevcut sürücü belgeleri 5 yıl içinde yeni tip sürücü belgeleriyle değiştirilecek. Yeni sürücü belgeleri, uluslararası standartlara sahip olduğu için diğer ülkelerde de kullanılabilecek.
Yeni sürücü belgeleri için vatandaşlardan şu belge ve işlemler istenecek;

- "Tek hekimden alınan 'Sürücü olur' sağlık raporu, 1 biyometrik fotoğraf, parmak izi, sürücü belgesi değerli kağıt bedeli ile hizmet bedeli olan 15 liranın anlaşmalı bankalara yatırıldığını gösteren ödendi belgesi. "Vatandaşlar bu belgelerle emniyet müdürlüklerinin trafik tescil şube müdürlüklerine başvuracak.

BELGE KAPINIZA KADAR GELECEK

Yeni tip ehliyetler tek basım merkezinde basılıp sürücülerin adresine postayla gönderilecek. Yeni tip sürüsü belgeleri, minibüs, otobüs, kamyon ve çekici sınıfları için 5 yıl, motosiklet, otomobil, traktör ve iş makinesi sınıfları için 10 yıl geçerli olacak. Ehliyetler, bu sürenin sonunda, sürücü sağlık kontrolünden geçirilerek yeniden düzenlenecek. İlk defa sürücü belgesi alanlar ile herhangi bir sebeple sürücü belgesi iptal edilmiş olup da yeniden sürücü belgesi alanlar, belgenin alındığı tarihten itibaren 2 yıl süreyle aday sürücü olarak kabul edilecekler.

 

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler