YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
EGM trafik cezası ödeme ve sorgulama (2016) Trafik borç sorgulama
EGM trafik cezası ödeme ve sorgulama (2016) Trafik borç sorgulama
19 Nisan 2016 17:30
Araç sahipleri için önemli olan EGM trafik cezası sorgulama işlemi ile bir çok bilgiye ulaşmak mümkün. EGM trafik borç sorgulama detayları haberimizde. EGM trafik cezası sorgulama dışında egm trafik cezası işlemleri de online olarak yapılabiliyor.

Devletin kendi bünyesinde geliştirdiği e-devlet sisteminde ki uygulama ile sürücülerin cezalarını öğrenmesine ve ödemesine imkan sağlanıyor.   Araç sahipleri için önemli olan EGM trafik cezası sorgulama işlemi ile bir çok bilgiye ulaşmak mümkün.   EGM trafik cezası ödeme işlemleri vatandaşlara büyük kolaylık sağlıyor. E-devlet üzerinden de yapılan sorgulamalar için sadece e-devlet şifresi gerekiyor. 

İstanbul'da ki araç sayısının artışı kazalarla birlikte kural ihlallerini de getiriyor. Trafik cezası sadece araç sahiplerinin değil, araç kiralama şirketlerinin de canını bezdiriyor. Çünkü araç kiraladıktan sonra kesilen cezayı şirketlere söylemeyen müşterilerin ceza makbuzları kiralama şirketlerini bezdirdi. Araç kiralama şirketi sahiplerinden Esvet Uzun cezalar hakkında şunları söyledi: "Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı yetkililerinden bu soruna bir çözüm bulmalarını istiyoruz. Hız ve ceza makbuzları ile dükkanımız doldu. Vatandaş 100 lira vererek araç kiralıyor, 'Nasıl olsa bana gelmiyor' diye trafik cezalarını ödemiyor. Aracı teslim ettikten 3 gün sonra ise cezası geliyor." dedi. Yapılan bu ihlaller sonucunda sürücülere kamera sistemi ile plakalarına ceza kesimi yapılıyor. Önceden olduğu gibi bu konu hakkında bilgi sahibi olmak için kurumlara gitmeye gerek de kalmıyor. Sürücler isterlerse bu konuyla ilgili trafik cezası itiraz etme işlemlerini yaparak gelen cezalara itiraz etme talebinde de bulunabiliyor. Sürücüler için biriken EGM trafik borç sorgulama da çok önemli, çünkü zamanında cezalarını ödemeyen sürücüler için faiz uygulaması yapılıyor. Merak edilen ceza bilgileri detayları Ajanshaber.com'da.

EGM TRAFİK CEZASI SORGULAMA VE ÖDEME 
EGM trafik cezası sorgulama da faiz uygulanmaması için sürücüler açısından oldukça önemli. Devletin kendi bünyesinde geliştirdiği e-devlet sisteminde ki uygulama ile sürücülerin cezalarını öğrenmesine ve ödemesine imkan sağlanıyor. E-devlet üzerinden trafik cezasını sorgulama yapamayan sürücülerin muayene ve vize işlemlerine dikkat etmesi hatta yenileme yapmasını sağlayan bir uygulama da karşılarına çıkıyor.

EGM trafik cezası sorgulama dışında egm trafik cezası işlemleri de online olarak yapılabiliyor. E-devlet sayfasındaki sistemi kullanmak için sürücülerin e-devlet şifresine ihtiyacı vardır ve tüm resmi kurumlara ait işlemlerini ve sorgulamalarını yapabilir. Sürücüler rafik cezası ödeme işlemlerini trafik şubelerinin ve e-devlet web sayfasının haricinde PTT şubelerinden de ödeyebilir. Üstelik trafik cezalarının kredi kartı ya da nakit şekilde ödenmesi de mümkün.

Ayrıca e-devlet şifresini ptt şubelerinden de alabilirsiniz. E-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra sağ üst köşedeki menülere tıklayarak tüm bilgilere bakabiliyorsunuz. E-devlet şifresi trafik ceza sorgulama dahil olmak üzere bir çok sorgulamayı yapabilirsiniz, e-devlet şifresi için PTT şubelerinden birine gitmeniz gerekiyor. Bunların yanı sıra eğer trafik cezası bir yayaya kesilmişse kimlik ile birlikte başvuru yapması gerekebilir ama araca ceza kesilmişse ruhsat kullanarak başvuru yapılması gerekir. Ayrıca trafik ceza sorgulama sadece arabası olanlar için değil araba alacaklar içinde çok önemli bir uygulamadır. Ayrıca isteyenler plakadan ceza sorgulama da yapabiliyor. 

EGM TRAFİK BORÇ SORGULAMA İŞLEMİ

EGM trafik borç sorgulama işlemleri yapmak için EGM web sayfasına girip TC kimlik no, vergi kimlik numarası ya da aracın plaka numarasını girdikten sonra özel plaka sahibiyseniz belirtilen bölgede evet şıkkını işaretleyip sayfada verilen güvenlik kodunu gösterilen boşluğa yazmanız ve sorgula tuşuna basmanız yeterli. Eğer trafik ceza sorgulama işlemi yaptıktan sonra cezanızı online olarak ödemek de istiyorsanız ekranda adım adım anlatılan ödeme şekillerini takip edebilirsiniz.

Ekranınıza gelecek olan trafik cezası ödeme formundan sonra kredi kartı bilgilerinizi girerek cezanızın tahsil edilmesini sağlayabilirsiniz. Güvenlik hizmetleri sağlandığı için herhangi bir sorunla karşılama olasılığınız çok düşük. Bu yüzden bilgilerinizin üçüncü şahısların eline geçmesi imkansız. Trafik cezası ödeme işlemlerini yapacak kişilerin Gelir İdaresi Başkanlığı üzerinden belirtilen adımları takip etmesi yeterli olacağı gibi bankalar tarafından sunulan trafik cezası ödeme hizmetlerinden de yararlanılması mümkündür. Özellikle kredi kartı üzerinden trafik cezası ödeme işlemlerini yapmak istemeyen kişilerin banka hesapları aracılığıyla direk nakit olarak trafik cezalarını ödemesi mümkün olabiliyor. Ödeme için girdiğiniz sayfada cezanız görülmüyor ve trafik polisi tarafından yüz yüze kesilmiş cezanıza var ise bunun için beyanlı trafik cezası ödeme işlemini yapmanız gerekmektedir.

TRAFİK BORCU SORGULAMA İÇİN TIKLAYIN!

TRAFİK CEZASI SORGULAMA İÇİN TIKLAYIN!

TRAFİK CEZASI İTİRAZ ETME

Sürücüler sorgulama ve ödemenin yanı sıra trafik cezası itiraz etme işlemleri de yapabiliyor. Bu cezalara itiraz talebinde bulunmak için '10 iş günü içerisinde tebliğ edilmediği' nedeniyle Sulh Ceza Mahkemesi’ne gidilebiliyor. Eğer polis sizi durdurup ceza yazıyorsa bu cezalara 15 gün itiraz etme süreniz bulunuyor, ceza eğer plakanıza kesilmişse bunlarda da itiraz tebliğden itibaren başlıyor.Plakaya yazılan cezalar  kayıtlı olan adresinize gelir ve tebliğ tarihi o günden itibaren başlar. İtiraz işlemleri için Trafik Mahkemeleri’ne başvuru yapılır, eğer bulunduğunuz ilde Trafik Mahkemesi yoksa onun yerine nöbetçi Sulh Ceza Mahkemesi bakar. Gerekli evraklar ise dava dilekçesi, trafik idari para cezası karar tutanağı fotokopisi, tebligatı fotokopisi, ruhsat fotokopisi, kimlik ve ehliyet fotokopisi gerekmektedir. Ayrıca dilekçenizde yazdıklarınıza göre mahkeme bir karar verir ve bunun sonucunda sürücüye tekrar tebligat gönderilir. Geçtiğimiz günlerde kimlik bilgileri çalınan vatandaşa ise 1 milyon TL'lik bir trafik cezası ile karşılaştı. Borç ödemek için vergi dairesine giden Seyfeddin Çakmak trafik cezasını sorgulattığı sırada farklı borçları olduğu da ortaya çıktı. Kendisi adına başkaları tarafından hayali şirket kurulan Çakmak savcılığa giderek suç duyurusunda bulundu. Ayrıca adına Mersin, Niğde ve Adana'da arsa, çok sayıda araç, banka kredileri alınan Çakmak Merkez Bankası, Emniyet Genel Müdürlüğü, Trafik Denetleme Müdürlüğü ve Maliye Bakanlığı'na yazı yazarak mağdur olduğunu belirtti.

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler