YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Efendimizin izi: "Kadem-i Şerif"
İstanbul'da bulunan yıllar geçmesine rağmen Efendimiz Hz. Muhammed (SAV)'in Kadem-i Şerif'lerinden gül kokusu hala eksik olmuyor.
Efendimizin izi: "Kadem-i Şerif"
22 Temmuz 2014 / 01:40 Güncelleme: 22 Temmuz 2014 / 02:11

Hani o ayaklarının tozunu yüzümüze sürmek istediğimiz âlemlere rahmet olan Peygamberimizin gözle görülür birçok mucizeleri vardı. Bunlardan biri de Hazret-i Peygamberin ayak izleridir.

Efendimiz kum, çamur veya nemli toprak gibi yumuşak zeminde yürüdükleri zaman ayaklarının izi çıkmazdı. Fakat taş veya sert zeminlere bastıkları zaman mübarek ayak izleri olduğu gibi çıkardı. Günümüze kadar gelen Resulullah Efendimiz'den birer nişane olan bu mübarek emanetlere “Kadem-i Şerif” veya “Nakş-i Kadem-i Peygamberi” adı veriliyor. Bir yadigar olarak asırlarca saklanıp elden ele emanet edilerek gelen Kadem-i Şeriflerden ülkemizde de birkaç tane mevcuttur. Özellikle Müslüman devlet adamları, Osmanlı Padişahları bu kıymetli emanetleri en güzel ve özel yerlerde muhafaza altına alarak sahip çıkmışlardır.

Asırlardır aynı koku

Onca zaman geçmesine rağmen hâlâ Resulullah Efendimizin gül kokusunun yayıldığı Kadem-i Şerif'ler en çok İstanbul'da hem de yanı başımızda bulunuyor. Türkiye'deki en meşhur Kadem-i Şeriflerden biri İstanbul'da Halid bin Zeyd Eba Eyyûb-el Ensari (Eyüp Sultan) Türbesinde muhafaza ediliyor. Bu mübarek ayak izi Osmanlı Sultanlarından I. Mahmud Hanın emri ile 1734 senesinde Topkapı Sarayı'ndan türbeye taşınmıştır.
İstanbul'daki ikinci Kadem-i Şerif ise Laleli'de Sultan III. Mustafa Han'ın türbesinde duvarda husûsi olarak yapılan bir bölme içerisinde muhafaza edilen taş üzerinde yer alıyor.

İstanbul'daki bir diğer Nakş-ı Kadem ise Eminönü'nde bulunan I.Abdülhamid Han'ın türbesinde Yeni Cami tarafındaki duvarda bulunan bir dolap içerisinde muhafaza ediliyor.
Son olarak Topkapı Sarayı içerisinde Mukaddes Emanetler Dairesinde Kadem-i Şerifler bulunuyor. Hırka-i Seadet dairesinde dördü taş, ikisi tuğla nevinden olmak üzere toplam 6 adet Nakş-ı Kadem yer alıyor. Bunların içinde en önemlisi Efendimizin Mirac'a çıkarken bastığı kayanın üzerine çıkan mübarek ayak izleridir ve bu özel dolap içerisinde muhafaza ediliyor. Resulullah Efendimiz Kudüs'te Mirac'a çıkarken bastıkları bu mübarek kayanın üzerine Kubbet-üs Sahra ismiyle bilinen camii inşa edilmiştir.

Mardinlilere Sultan'ın hediyesi

Resulullah Efendimizin ayak izleri İstanbul dışında Mardin'de Hatuniye Medresesi'nde de bulunyor. Yavuz Sultan Selim Mısır seferine giderken Diyarbakır ve Mardin civarından geçmiş. Mardin halkı kendi gönlü ile şehrin anahtarını Padişah'ın komutanlarına teslim etmiş. Sultan Selim bu hareketi çok beğenmiş ve Mısır seferinden döndükten sonra Mukaddes Emanetlerin bir kısmını Mardin emirine bırakarak Mardinlileri mükafatlandırmıştı.  Ayrıca dünyada bilinen diğer Kadem-i Şeriflerin bir tanesi Hindistan'da Firuz Şah Tuğluk'un oğlu Feth Hanın türbesinde bulunuyor. Mısır'ın başşehri Kahire'de Kayıtbay Türbesi'nde ise iki adet mübarek ayak izi var.

Bilindiği üzere Osmanlı Sultanlarının hepsi Hazret-i Peygambere gönülden bağlı idiler. İşte o bağrı yanık Padişahlardan biri de I. Sultan Ahmed idi. Oldukça güzel şiirler yazan Padişah, Kadem-i Şerif şeklinde murassa bir sorguç yaptırmış ve ortasına mavi mine üzerine altınla kendisine ait olan bir şiiri yazdırmıştı... Kadem-i Şerif'lerden biri de İstanbul'da Sultan I. Abdülhamid Türbesi'nde muhafaza ediliyor.

kademi.jpg

 

TÜRKİYE GAZETESİ

 

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler