YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Edirne'de güzel haber
Edirne'de güzel haber
18 Şubat 2010 10:39
Meriç ve Tunca nehirlerinin debileri düşmeye davam ediyor

Edirne'de, Meriç ve Tunca Nehirlerinin debileri düşmeye devam ediyor. Taşkın sularının çekilmeye başlamasıyla Karaağaç Mahallesinde hayat normale dönmeye başlarken, Meriç ve Tunca köprüleri yeniden ulaşıma açıldı.

DSİ 11. Bölge Müdürlüğünden edinilen bilgiye göre, dün 1317 metreküp/saniye olan Meriç Nehri'nin debisi bu sabah 1234 metreküp/saniyeye, Tunca Nehri'nin ise 191.5 metreküp/saniyeden 182 metreküp/saniye düştü. Arda Nehri'nin debisi ise 282 metreküp/saniyeden 309 metreküp/saniyeye yükseldi.

Taşkının etkili olduğu Karaağaç Mahallesi bölgesinde, suların hızla çekilerek Meriç Nehri yatağına dönmeye başladığı gözlendi. Karaağaç Mahallesi ile Pazarkule Sınır Kapısı'na ulaşımın sağlandığı Lozan Caddesi'nde, kaldırımlar ve parke yolun büyük zarar gördüğü suların çekilmesiyle ortaya çıktı. Yolun bozulan yerlerine uyarı işaretleri konularak sürücüler uyarılıyor.

Çevre ve Orman Müdürlüğü, Jandarma Şehitliği, Kent Ormanı, Meriç Nehri'nin karşı kıyısındaki Öğretmenevi, DSİ ve Trakya Üniversitesi Sosyal Tesisleri ile Polisevi'nde sular çekilirken, nehrin kıyısındaki Edirne Belediyesi Protokol Evi hala sular altında bulunuyor.

Bu arada Meriç Nehri girişinde DSİ'ye ait kepçe hazır halde tutuluyor. Sivil savunma ekipleri de bölgede bulunuyor.

MERİÇ VE TUNCA KÖPRÜLERİ ULAŞIMA AÇILDI

Taşkın sularının çekilmeye başlamasıyla Karaağaç Mahallesinde hayat normale dönmeye başladı.

Tarihi Meriç ve Tunca köprülerinin trafiğe açılmasıyla vatandaşlar, Edirne ve Karaağaç arasında kendi araçları ve toplu taşıma araçlarını kullanmaya başladı. Taşkın günlerinde vatandaşlar askeri birliklere ait araçlarla taşınıyordu.

Karaağaç Mahallesi'nde bulunan Trakya Üniversitesi Rektörlüğü de yolun açılmasıyla faaliyete geçti.

BOSNAKÖY YOLU ULAŞIMA KAPALI

Meriç Nehri'nin taşması sonucu Karaağaç Mahallesi'ne ulaşımın sağlandığı alternatif yol olan Bosnaköy köyü yolu, yer yer su birikintisi ve 300 metrelik asfalt yolun bozulması nedeniyle halen araç trafiğine kapalı tutuluyor.

Bosnaköy yolunda, selin ekili tarım alanlarına verdiği zarar sular çekildikçe ortaya çıkmaya başladı.

Çiftlik sahibi Oktay Eken, Bosnaköy yakınlarında bulunan çiftliğindeki atları başka bir yere götürdüğünü, zararının çok büyük olduğunu söyledi. Çiftlikteki haraların ve eğitim parkurunun zarar gördüğünü ifade eden Eken, ''Çiftliğimdeki masalar yerle bir olmuş. Allah'tan atları taşkından önce başka bir yere götürdüğüme seviniyorum. Sular çekildikten sonra zarar ziyan tespiti yapacağım'' dedi.

İpsala Belediye Başkanı Mehmet Karagöz de Meriç Nehri'nin debisinin 2482 metreküp/saniye olduğunu, DSİ'nin setleri yükseltmeye devam ettiğini ve şu anda korkulacak bir durum olmadığını kaydetti.

AA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler