YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Edirne'de beklenen oldu
3 gündür devam eden yağmurlar ve Bulgaristan'ın baraj kapaklarını açmasıyla Meriç Nehri taştı. Çiftliklerde bulunan büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar traktörlerle tahliye edildi.
Edirne'de beklenen oldu
08 Ocak 2012 / 10:26 Güncelleme: 08 Ocak 2012 / 10:27

Edirne'de, üç gün süren sağanak yağış ve Bulgaristan'ın baraj kapaklarını açması nedeniyle önce Tunca Nehri'nin ardından Meriç Nehri de taştı.

Meriç Nehri'ndeki taşkın nedeniyle Bosnaköy'de bulunan çiftliklerdeki büyükbaş hayvanlar tahliye edilirken, Tunca Nehri kenarında bulunan Kırkpınar güreşlerinin yapıldığı Sarayiçi, Fatih ve Kanuni köprüleri, Adalet Kasrı ve Balkan şehitliği sular altında kaldı.

Dün sabah saatlerinden itibaren taşan Tunca Nehri'nin ardından Meriç Nehri'nin debisi de arttı ve taşkınlara neden oldu. Meriç Nehri'ndeki taşkın nedeniyle nehir kenarındaki çay bahçelerinin bir bölümü sular altında kalırken, Bosnaköy'deki çiftlikler de bulunan büyük ve küçükbaş hayvanlar traktörlere yüklenerek tahliye edildi. Yeni doğan bir buzağıyı bir vatandaş kucağına alarak traktöre koydu ve taşkın bölgesinden uzaklaştırdı. Meriç Nehri'ndeki taşkın nedeniyle Bosnaköy-Süvari köprüsü arasındaki yol sular altında kaldı.

Bosnaköy'deki çiftliklerde büyük ve küçükbaş hayvanlarını tahliye eden Murat ve Caner Koca, "Meriç Nehri yükseliyor, bazı bölgelerden su girmeye başladı, bizde hayvanlarımızı tahliye ediyoruz. Bir ineğimizde yeni buzağılamıştı, onu da alıp başka bir bölgeye götürüyoruz" dedi.

Son yapılan ölçümlerde ise Meriç Nehri'nin debisi 909 metreküp/saniye, Tunca Nehri'nin debisi 146 metreküp/saniye, Arda Nehri'nin debisi ise 360 metreküp/saniye olarak ölçüldü. Edirne'de bugün önce sağanak yağış ardından kar yağışı beklenirken hava sıcaklığının en düşük 1 derece en yüksek ise 3 derece olması bekleniyor.

İHA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler