YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Edirne'de 'Akil İnsanlar' gerginliği
Akil İnsanlar Marmara Heyeti Grubu, Edirne’de protestoyla karşılandı. Toplantının yapıldığı otelin dışında toplanan kalabalık grup, ellerindeki Türk bayraklarıyla Akil İnsanlar Heyeti’ni protesto etti.
Edirne'de 'Akil İnsanlar' gerginliği
29 Mayıs 2013 / 20:25 Güncelleme: 29 Mayıs 2013 / 20:40

Çözüm sürecini anlatmak için yollara düşen Akil İnsanlar Marmara Heyeti Grubu bugün Edirne’deydi. Mithat Sancar, Hülya Koçyiğit, Mustafa Armağan ve Ali Bayramoğlu’ndan oluşan heyet, önce Edirne’deki basın mensuplarıyla bir araya geldi. Gazetecilerin sorularını cevaplayan dört kişilik heyet, daha sonra bazı sivil toplum örgütü temsilcileriyle bir araya gelerek çözüm sürecini anlattı.
 
Sancar: Dünyadaki en şeffaf süreçlerden birini yaşıyoruz
 

Basın mensuplarıyla yapılan görüşmede konuşan Mithat Sancar, işleyen süreçte şeffaflıkla ilgili sıkıntılar odluğunu ifade etti. Bu sıkıntıların bir kısmının haklı olduğunu kaydeden Sancar, “Benim dünyada görebildiğim, bu tür sorunlar yaşayan ülkeler içinde en şeffaf yürüyen süreçlerden biri, şimdi içinde bulunduğumuz süreçtir. Yani dünyadaki en şeffaf süreçlerden birini yaşıyoruz” dedi. Sancar, teröristlerin silah bırakmadan ülke dışına çıkmaları ile ilgili olarak ise şunları söyledi:
 
“Silah elden bırakılır, yani fiziksel olarak bırakılır. Şu anda onu yaşıyoruz fakat silahı zihinde bıraktırmak için de iyi bir hukuk sistemine, hukuk devletine, çoğulcu ve demokratik bir siteme ihtiyacımız var.”
 
Koçyiğit: Terörün sonlanmasını en çok isteyen şehit aileleri
 
Sinema sanatçısı Hülya Koçyiğit ise bugüne kadar birçok şehit ailesiyle bir araya geldiklerini ve toplantılara onları da davet ettiklerini belirterek, “Türkiye’de en çok, en içten, en samimi şekilde bu çözüm sürecini destekleyen ve bu terörün sonlandırılmasını talep eden şehit aileleridir” dedi. Yazar Mustafa Armağan ise, “Bugün barış ortamına silahlı çatışmanın olmadığı bir ortama alışılmış bir durumda. Bunun tersini düşünmek kimse istemiyor” dedi.
 
İstiklal marşı gerginliği
 
Heyet basın mensupları ile görüşürken bu sırada Şehit Aileler Derneği öncülüğünde toplanan yaklaşık 100 protestocu, toplantının yapıldığı otelin dışında Akil İnsanlar Heyeti’ni protesto etti. Ellerindeki Türk bayraklarıyla heyete tepki gösteren grup daha sonra İstiklal Marşı’nı okumaya başladı. Bu sırada otelin etrafında güvenlik amaçlı bekleyen ve İstiklal Marşı okunduğunu fark etmediği için oturan çevik kuvvet ekiplerine, protestocu kalabalık büyük tepki gösterdi. Polisin kurduğu barikatları yıkmak isteyen grup, araya giren diğer polis ekipleri tarafından güçlükle sakinleştirildi.
 
Şehit aileleri derneği başkanı Vardar: 63 akil insanın yakasına kara leke yapıştı
 
Protestocu grup otelin önünde bir de basın açıklaması yaptı. Grup adına açıklamayı okuyan Edirne Şehit Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Ali Nermin Vardar, “Kendilerini akil insan ilan ettiren 63 kişinin yakasına yapışan bu kara leke ömürleri boyunca kendilerini takip edecektir. Lüks otellerin lobilerinde üç beş yandaşıyla Türkiye’yi böleceklerini, milleti etnik ve inanç temelinde kamplara ayıracaklarını düşünenler yanıldıklarını görecekler” dedi.
 
Grup, daha sonra slogan attıktan sonra dağıldı. Akil İnsanlar Marmara Grubu Heyeti de, isim listesine alınan sivil toplum örgütü temsilcileri ile basına kapalı olarak görüşmelerini sürdürdü.sakil insanlar.
 // fehmi metin
bu tip şeyleri edirneye sokmayın birgün kan gövdeyi götürür.kendilerini akil diye ilan eden kişiler aslında yakalarına yapıştırılmış bir leke olduğunu bilmemektedirler.bence bunlar akil değil sakil insanlar.haklın sanatçısı halkın gözü önünde olan kişiler,bu tip davranışlarınla halkın gözünden hızla düşmektedir.orhan gencebay kendi memleketi olan samsuna gidemedi.edirne bu tip şeyleri sevmez.türkeye de tek temiz ve sakin olarak kalan tek şehri edirne.bizden uzak dursunlar.akilm sakilmi neyse......
30 Mayıs 2013 Perşembe 17:54
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler