YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
E Devlet şifresi nasıl alınır? E Devlet sistemine giriş
E Devlet şifresi nasıl alınır? E Devlet sistemine giriş
14 Temmuz 2015 16:26
E Devlet şifresi olmadan resmi işlemleri internet ortamından yapmak imkansız. E devlet sanal ortamda pek çok hizmet sunuyor. E devlet şifresi bir kez alınıyor. E Devlet şifresi nasıl alınır? E Devlet sistemine girmek için E devlet şifresi olmalıdır.

Kamu kurum ve kuruluşlarına gitmeden E Devlet sistemi ile sanal ortamda resmi işlemleri halletmek mümkün. Bu hizmeti sunan E Devler sistemi 7 gün 24 saat hizmet veriyor. E Devlet şifresi nasıl alınır? E Devlet sistemine girişin tüm ayrıntıları haberimizde...

E-Devlet

Günümüzde internet üzerinden birçok işlemimizi yapabilmekteyiz. Artık devlete ait birçok kurum ve kuruluşa da internetten ulaşabilir ve bu sayede merak ettiklerimizi öğrenebilir, kendimiz için gerekli sorgulatmaları yapabiliriz. E-Devlet sistemi devlet ait kuruluşlara tek bir site üzerinden ulaşmayı sağlamaktadır. E-Devlet sisteminde devlete ait bazı kurumlara örnek verecek olursak Sosyal  Güvenlik Kurumu, Milli Eğitim Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü vb. birçok devlet kurumuna bu siteden ulaşabilirsiniz. E-Devlet sistemi 3 başlıktan oluşmaktadır. Bunlar Vatandaş, Devlet  ve İş ana başlıklarıdır.

Vatandaş başlığı altında yapabileceğimiz işlemler; Eğitim, Askerlik, Sosyal Güvenlik, Aile, Sağlık, Seyahat ve Turizm , Kültür Sanat ve Turizm, Doğum, İş ve Kariyer, Trafik, Yasal İşlemler  gibi başlıklara vatandaş ana başlığından ulaşabilirsiniz.

Devlet başlığı altında yapabileceğiniz işlemler; Tarihimiz, Başbakanlık, Genelkurmay Başkanlığı, Adli ve İdari Yargı, İstatistikler, Bilim ve Teknoloji, Devlet ve Sözleşme İhlalleri, Eğitim, Enerji, Savunma ve Güvenlik , Sağlık, Tarım, Uluslararası İlişkiler ve mevzuat gibi alt başlıklara devlet başlığı altında ulaşabilirsiniz.

İş başlığı altında yapabileceğiniz işlemler;  İşletmenin doğuşu ve Feshi, Sektörler, İşletmelerin Büyüme ve Gelişimi, Bağış, Destek ve Kredi, Ticaret, Elektronik Ticaret Yatırım ve Sermaye, Devlet İhaleleri, Ekonomi ve Finans, İş ve Kariyer gibi alt başlıklara da iş ana başlığı altından ulaşabilirsiniz.
E-Devlet sistemi sayesinde vatandaşlarımız saatlerce kurumlarda sıra beklemek zorunda kalmayacaklar. Merak ettiklerini, sorgulatmak istediklerini ve merak ettikleri soruları E-Devlet sisteminden öğrenebilecekler.

E-devlet sistemine www.turkiye.gov.tr  adresinden ulaşabilirsiniz. Yazının başında verdiğimiz linkten E-Devlet sistemine giriş yapabilirsiniz. Ama sadece sisteme giriş yapmanız işlemlerinizi yapabilmenizi sağlamayacaktır. İşlem yapabilmek için e-imza, mobil imza yada E-Devlet şifrenizin bulunması gerekmektedir. Bunlardan bir tanesinin bulunması yeterli olacaktır. E-imza, Mobil imza ya da şifrenizin olması E-Devlet sistemine girip buradan istediğiniz sorgulatma işlemi ya da merak ettiğiniz soruların cevabını almaya yarayacaktır.

E-Devlet sisteminin sağlamış olduğu kolaylıkları ele alacak olursak öncelikle, tek bir site üzerinden birçok devlet kurumunun internet sayfasına ulaşabilmekteyiz. Ayrıca devlete ait kamu kurum ve kuruluşları ile ilgili birçok bilgiyi güncel olarak öğrenmekteyiz. E-Devlet sisteminin kullanımı oldukça da basittir. Sadece tek bir kimlik doğrulama işlemi yapılarak birçok kamu kurum ve kuruluşları ile ilgili işlemlerimizi yapabiliyor sorularımızın cevaplarını öğrenebiliyoruz. E-Devlet vatandaşlarımız için bilgilendirme hizmeti sağlar. Kurumlardan vatandaşlara gerekli mesajları verir. Ayrıca ödeme birimi bulunmaktadır. Böylelikle ödeme işlemelerinizi ödeme birimi sayesinde kartınız ile yapabilirsiniz. Kurum ve kuruluşlar arasındaki belge paylaşımları da E-Devlet sistemi üzerinden yapılmaktadır.

E-Devlet sistemindeki uygulamalar

İşçi Sendikaları Üyelik İşlemleri; Üyelik işlemleri için önceden notere gitmeniz gerekiyordu. E- Devlet sisteminin kurulması ile birlikte artık notere gitmenize gerek yok. Eğer e-imza, mobil imza ya da E-Devlet şifresinin bir tanesi var bu tür işlemleriniz artık sistem üzerinden yapabiliyorsunuz.
E-devlet Çay-kur Üretici Sorgulama; Sistemin gelmesi ile birlikte artık ÇAYKUR çay üretici belgesinin var olup olmadığını E-Devlet üzerinden E-Devlet şifresiyle öğrenebiliyorsunuz.E-Devlet DASK Poliçe Sorgulama; Deprem poliçenizi sorgulamak için de E-Devlet size yardımcı oluyor. DASK kapsamında bulunan ortalama 5.8 milyon evin raporlarına yine E-Devlet üzerinden E-Devlet şifresiyle ulaşabilirsiniz.E-Devlet Sürücü Belgesi Ceza Puanı; E-Devlet ile birlikte artık sürücü belgeniz üzerinde ceza olup olmadığı bilgisine E-Devlet şifresiyle ulaşabilirsiniz.E-devlet Vergi Borcu Sorgulama; Artık vergi borcunuzu internet üzerinden E-Devlet sisteminden E-Devlet şifresiyle yardımı ile öğrenebilirsiniz.
Muhtaçlık Başvurusu; Muhtaçlık başvurusu içinde E-Devlet'i kullanabilirsiniz. Dul ve yetim aylığı alabilmeniz için öncelikle sisteme başvurmalısınız.
Genel Sağlık Sigortası; Genel sağlık sigortası sağlık hizmetlerimden yararlanamayan vatandaşlarımız bu tür hizmetlerden yararlanmaları için kurulmuştur. Bu hizmetten yararlanmak için bu E-Devlet şifresiyle E-Devlet'i kullanabilirsiniz.
İşsizlik Ödeneği; İşsizlik ödeneği hastalığı nedeniyle çalışamayacak duruma gelen vatandaşlarımızın hasta olduğu dönemlerde mağdur olmamaları için verilen paradır. Ödemenizin yapılıp yapılmadığını yine E-Devlet şifresiyle E-Devlet üzerinden öğrenebilirsiniz.
Deniz Ruhsat Sorgulama; Deniz ruhsat sorgulama işlemi içinde E-Devlet'i kullanabilirsiniz.
Sevk Edilecek Eğitim Merkezi; Askerliğinizi nerede ve ne zaman yapacağınızı yine E-Devlet'e ulaşarak öğrenebilirsiniz.
Adres Değişikliği Bildirimi; Adres değişikliği ile ilgili işlemleri de E-Devlet sistemi üzerinden E-Devlet şifresiyle yapabilirsiniz.
E-Devlet Aile Hekimi Bilgisi Sorgulama; Aile hekiminizin kim olduğunu öğrenmek istiyorsanız E-Devlet'i kullanabilirsiniz.
E-Devlet GSS Tescil Kaydı; Genel Sağlık Sigortasına tescil kaydınızın olup olmadığını E-Devlet şifresini girerek öğrenebilirsiniz.
E-Devlet 4A Emeklilik Kesintileri; Emekli maaşınızın normalden düşük gelmesinin nedenini merak ediyorsanız E-Devlet'ten E-Devlet şifresiyle öğrenebilir emekli maaşınızın oranını inceleyebilirsiniz. Neden kesinti yapıldığına dair bilgi sahibi olabilirsiniz.
4A Emekli Aylık Bilgisi; Emekli aylığı hakkında merak ettiğiniz ve gerekli gördüğünüz tüm bilgilere E-Devlet üzerinden E-Devlet şifresiyle ulaşabilirsiniz.
4A Hizmet Dökümü; 4A hizmet dökümü yardımıyla işe giriş tarihinizi, yatırılan priminizi ne kadar gün prim yatırdığınızı E-Devlet üzerinden öğrenebilirsiniz.
4B Borç Durumu; E-devlet borç durumu uygulaması ile ne kadar borcunuz olduğu bilgisine E-Devlet şifresiyle ulaşabilirsiniz.
4B Emekli Aylığı Kesintileri; Bu uygulama ile BAĞ-KUR emekli aylığında neden kesinti olduğu bilgisine E-Devlet şifresiyle ulaşabilirsiniz.
4B Aylık Bilgisi; Bu uygulama bilgilendirme amaçlıdır. Emekli aylıklarınız ile ilgili bilgiye E-Devlet şifresiyle ulaşabilirsiniz.
4B Tescil Kaydı; BAĞ-KUR ile ilgili tescil kaydınıza E-Devlet üzerinden E-Devlet şifresiyle ulaşabilirsiniz.
E-Devlet 4C Emekli Aylığı Kesintileri; emekli sandığı ile alınan emekli maaşınızda olan kesintileri sistem üzerinden öğrenebilirsiniz.
4C Emekli Aylık Bilgisi; Bilgi amaçlı olarak emekli sandığı aylık bilgilerinize ulaşabilirsiniz.
4C Tescil Kaydı; Emekli sandığına bağlı olarak tescil kaydınıza ulaşabilir ve sorgulama yapabileceğiniz uygulamadır.
E-Devlet Bireysel Emeklilik İşlemleri; Bireysel emeklilik işlemlerinizi bu sistem üzerinden rahat ve kolay bir şekilde  yapabilirsiniz.
KYK Yurt ve Burs Başvurusu Sorgulama; Üniversitelerde okuyan öğrencilerimize sağlanan burs ve yurt olanaklarının sonuçlarını sistem üzerinden öğrenebilirsiniz.
E-Devlet bu uygulamalar ve buna benzer birçok uygulama siz vatandaşlarımıza hizmet sunmaktadır.

E-Devlet Sayesinde Hangi İşlemler Yapılmaktadır?

1.Vatandaş kategorisi altında yapabileceğiniz işlemler;
Eğitim, Askerlik ve Seferberlik, Doğum, Sosyal Güvenlik, Aile, Özürlü Vatandaşlar, Seyahat ve Turizm, Yasal İşlemler, Haklar ve Korunması vb. işlemleri kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.
2.Devlet kategorisi altında yapabileceğiniz işlemler;
Tarihimiz, Cumhurbaşkanlığı, TBMM, Başbakanlık, Genelkurmay Başkanlığı, Adli ve İdari Yargı, Araştırma ve İstatistikler, Bilim ve Teknoloji, Devlet Sözleşme ve İhaleleri, Eğitim, Enerji, Doğal Kaynaklar ve Çevre, Kültür ve Turizm, Savunma ve Güvenlik, Sağlık, Tarım, Uluslar arası İlişkiler ve Konular, Mevzuatlar hakkında işlemleri kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.
 3- İş kategorisi altında yapabileceğiniz işlemler şunlardır:

İşletmenin Doğuşu ve Feshi, Sektörler, İşletmelerin Büyümesi ve Gelişimi, Bağış, Destek ve Krediler, Dış Ticaret, Elektronik Ticaret, Yatırım ve Sermaye, Vergi, Devlet İhaleleri, Ekonomi ve Finans, İş ve Kariyer hakkında işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

E-Devlet Sisteminden Özürlü vatandaşlar Yararlanabilecekler Mi ?

E-Devlet sistemi bütün vatandaşların kullanabileceği bir sistemdir. E-Devlet, özürlü vatandaşlarında kolayca kullanabilmelerini sağlayacak tasarım özelliklerini geliştirmiştir. E-Devletin bu tasarımında ve geliştirilen elektronik hizmetlerde özürlü vatandaşlarında hizmetlere kolaylıkla erişimi göz önünde bulundurulmuştur.

E-Devlet Şifresi

E-Devlet sisteminden yararlanabilmeniz için bir E-Devlet şifresine sahip olmanız gerekmektedir. Devlet her vatandaş için ayrı bir E-Devlet şifresi belirlemiştir. E-Devlet şifresini öğrenebilmeniz için yaşadığınız şehirde size en yakın PTT şubesine gitmeniz gerekmektedir. Şubeye gittiğiniz de E-Devlet şifresi için başvuruda bulunmak istediğinizi yetkili olan kişiye söylemelisiniz. E-Devlet şifresi için PTT şubesine giderken T.C. kimlik numaranızı bilmiyorsanız eğer nüfus cüzdanınızı götürmelisiniz. Aksi takdirde E-Devlet şifresini öğrenmeniz için gereken işlemler gerçekleştirilemeyecektir. Başvurunuzu gerçekleştirdikten sonra E-Devlet şifresi için 2 TL gibi makul bir ücret ödemeniz talep edilecektir. Bu ücreti ödedikten sonra sadece size ait olan E-Devlet şifresi bir zarf içerisinde size verilecektir. E-Devlet şifresini aldıktan sonra değiştirmenizi ve kimseye söylememenizi tavsiye ederiz. Eğer E-Devlet şifresini sizden başka birisi öğrenirse sizin adınıza işlem yapabilir.

E-Devlet Şifremi Unuttum

E-Devlet sistemiyle ilgili en çok sorulan sorulardan biriside E-Devlet şifremi unuttum durumunda ne yapacağımızdır. Eğer sizlerde E-Devlet şifremi unuttum diyorsanız ve nasıl alacağınızı bilmiyorsanız yazının devamını okumanızı tavsiye ediyoruz. E-Devlet şifremi unuttum dediğinizde öğrenmenizin 2 farklı yolu bulunmaktadır. E-Devlet şifremi unuttum dedikten sonra şifreyi öğrenmenizin ilk yolu E-Devlet resmi sitesi üzerinden E-Devlet şifremi unuttum kısmına tıklayarak daha önceden girmiş olduğunuz kişisel bilgilerinizi doğrulamalısınız. Ancak daha önce sisteme hiç giriş yapmamışsanız ve E-Devlet şifremi unuttum diyorsanız tekrar PTT şubesine giderek E-Devlet şifrenizi unuttum diye bildirmelisiniz. Ancak bu sefer E-Devlet şifresi için sizden 10 TL gibi bir ücret isteyeceklerdir.
Eğer ikinci bir E-Devlet şifresi almak istiyorsanız yeniden PTT şubesine gitmeniz gerekmektedir. Bu sefer ikinci bir E-Devlet şifresi için 4 TL gibi bir ücret ödemelisiniz.

E-Devlet Girişi Nasıl Yapılmaktadır?

E-Devlet sistemine giriş yapabilmeniz için PTT den aldığınız E-Devlet şifresine ihtiyacınız vardır. Yazımızın önceki kısmında nasıl E-Devlet şifresi alabileceğinizi anlatmıştık. E-Devlet girişi için diğer bir yöntem ise mobil imzadır. Mobil imza E-Devlet girişinde kullanılabilmekte ve bu hizmet ülkemizde hizmet vermekte olan GSM oparatörleri tarafından sağlanmaktadırlar. Avea, Vodafone, Turkcell aylık belirli bir ücret karşılığında mobil imza hizmeti sunmaktadır. E-Devlet sistemine girişin diğer bir yolu ise elektronik imzadır. Elektronik imza hizmeti pek çok özel şirket tarafından sunulmaktadır. Bu şirketler sayesinde alınan e-imza sayesinde E-Devlete giriş yapabilmektedirler.

E-DEVLET SSK HİZMET DÖKÜMÜ

E-Devlet sistemi ile birçok kamu ve kuruluşla ilgili olan tüm işlemlerimizi kolaylıkla gerçekleştirebiliyoruz. Hala vatandaşlarımız Sosyal Güvenlik Kurumu ile ilgili birçok işlem için SGK Müdürlüklerine gitmekte, sıra beklemekte ve zaman kaybetmektedirler. Bunun yerine internet ortamında E-Devlet sisteminden faydalanarak işlemlerini kolayca halledebilirler. Sosyal Güvenlik Kurumu'nun SSK koluna bağlı olan vatandaşlarımız, E-Devlet SSK hizmet dökümü sorgulama işlemini bu sistem üzerinden gerçekleştirebilirler. Şimdi sizlere E-Devlet SSK hizmet dökümü işlemini nasıl yapmanız gerektiğini detaylı bir şekilde anlatacağız.

E-Devlet SSK Hizmet Dökümü Sorgulama

Bu sorgulama işleminizi gerçekleştirebilmek için bir E-Devlet şifresine sahip olmanız gerekmektedir. Eğer bir E-Devlet şifresi sahibi değilseniz, en yakın PTT şubesine kimliğinizle birlikte giderek 2 TL işlem masrafı karşılığında şifrenizi alabilirsiniz. Eğer E-Devlet şifreniz varsa ve çeşitli nedenlerden dolayı kaybetmiş veya unutmuş iseniz, yeni bir E-Devlet şifresi için yapmanız gereken, yine bir PTT şubesine gitmektir. Bu işlem için 4 TL ücret ödemeniz gerekmektedir. E-Devlet şifrenizi aldıktan sonra T.C Kimlik numaranız ile birlikte E-Devlet sistemine girişinizi yapabilir, SSK hizmet dökümü sorgulamanızı gerçekleştirebilirsiniz.

E-DEVLET PLAKA SORGULAMA

Günümüzde E-Devlet sistemi sayesinde vatandaşlarımız uzun kuyruklar beklemek zorunda kalmadan, gereksiz dosya masrafları ödemeden işlemlerini gerçekleştirebiliyorlar. Bu yazımızda E-Devlet Plaka sorgulama işleminin ne için gerekli olduğunu ve nasıl gerçekleştirmeniz gerektiğini anlatacağız. Öncelikle plaka sorgulama işlemi vatandaşlarımız için önemli ve yapılması gereken bir işlemdir. Yeni bir araç alacak olduğunuz zaman bu işlemi mutlaka yapmanız gerekir. Çünkü alacak olduğunuz araç çalıntı olabilir, herhangi bir suça karışmış olabilir, bunun yanında aracın üzerine ödenmemiş borçlar bulanabilir. İşte bu gibi durumlarla karşı karşıya gelmemek ve mağdur duruma düşmemek için E-Devlet plaka sorgulama işlemini bütün vatandaşlarımızın gerçekleştirmesi gerekmektedir.

E-Devlet Plaka Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır ?

Bu sorgulama işlemini gerçekleştirebilmek için diğer sorgulama ve hesaplama işlemlerinde olduğu gibi yine bir E-Devlet şifresi sahibi olmanız gerekmektedir. E-Devlet şifreniz yoksa yapmanız gereken kimliğinizle birlikte size en yakın PTT şubesine gitmek ve  E-Devlet şifresi başvurusunda bulunmaktır. E-Devlet şifresini aldıktan sonra T.C Kimlik numaranız ile birlikte E-Devlet sistemine girişinizi yapabilir, sorgulayacağınız aracın plaka numarasını girerek plaka sorgulama işleminizi tamamlayabilirsiniz.

E-DEVLET ASKERLİK SORGULAMA

Askerlik, her Türk gencinin yapması gereken bir görevdir. Devlet ile ilgili birçok işlemi E-Devlet sistemi üzerinden gerçekleştirebildiğimiz gibi E-Devlet askerlik sorgulama işlemini de yapabiliriz. Bu işlem ile gençlerimiz askerliğini nerede ve ne zaman yapacağını kolaylıkla öğrenebilirler. Bunun yanında bu işlem ile askerlik ve celp sorgusu gibi sorgulamaları yapabilir, gerekli olan belgeleri ve ihtiyaç duyulan bilgileri öğrenebilirsiniz.

E-Devlet Askerlik Sorgulama Nasıl Yapılır ?

E-Devlet askerlik sorgulama işleminizi gerçekleştirebilmek için diğer işlemlerde de olduğu gibi bir E-Devlet şifresi sahibi olmanız gerekmektedir. Eğer bir E-Devlet şifreniz yoksa bağlı bulunduğunuz PTT şubesine giderek E-Devlet şifresi başvurusunda bulunmanız gerekir. 2 TL işlem masrafı karşılığında E-Devlet şifrenizi alabilir, daha sonra E-Devlet şifreniz ve T.C Kimlik numaranız ile birlikte askerlik sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

E-DEVLET MAHKEME SORGULAMA

Günümüzde iyi veya kötü sebeplerden dolayı hepimizin yolu mahkemeye düşebilir. Fakat artık eskiden olduğu gibi zorunlu olmayan durumlarda mahkemeye gitmemiz şart değildir. E-Devlet mahkeme sorgulama işlemini internet üzerinden yapacak olduğunuz birkaç basit işlemle kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Yalnızca bir E-Devlet şifresi ile sıra beklemeden, zaman kaybetmeden gün içerisinde istediğimiz zaman mahkeme sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Şimdi sizlere bu işlemi nasıl gerçekleştirmeniz gerektiğini anlatacağız.
E-Devlet Mahkeme Sorgulama Nasıl Yapılır ?

E-Devlet mahkeme sorgulama işlemi için öncelikle bir E-Devlet şifrenizin olması gerekmektedir. Eğer bir E-Devlet şifreniz yoksa size en yakın PTT şubesine giderek E-Devlet şifresi başvurusunda bulunmanız gerekir. Bu işlem için PTT'ye 2 TL işlem masrafı ödemelisiniz. E-Devlet şifresini aldıktan sonra T.C Kimlik numaranız ve şifreniz ile birlikte sisteme girişinizi yapabilir, mahkeme sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

E-Devlet Araç Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-Devlet üzerinden yapacağınız E-Devlet şifresiyle yapacağınız araç sorgulama sayesinde aracınızın plakasını yazarak aracınızın çalıntı olup olmadığını, aracınızın kaçak olup olmadığını, aracınızın üzerine herhangi bir ceza kaydının olup olmadığını ve aracınızın vize bilgilerini görebilirsiniz. Birçok E-Devlet işleminde olduğu gibi E-Devlet araç sorgulama işleminde de E-Devlet şifresi ile giriş yapabilirsiniz.

E-Devlet Hizmet Dökümü Nasıl Alınır?

E-Devlet hizmet dökümü işlemiyle SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı kurumlarından hangisine bağlıysanız o kuruma ait bilgilerinize ulaşabilirsiniz. Bu bilgiler ilk işe giriş tarihiniz, toplam prim gün sayınız, toplam prim miktarınız gibi temel bilgilerinizdir. E-Devlet hizmet dökümü işlemi için E-Devlet şifresi ve T.C. kimlik numarası yeterli bilgilerdir.

E-Devlet Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-Devlet üzerinden borç sorgulama işleminizi sadece BAĞ-KUR için yapabilirsiniz. "4B Borç Durumu" başlığı altında BAĞ-KUR'a ait prim borçlarınızın ne kadar olduğunu öğrenebilirsiniz. E-Devlet borç sorgulama için E-Devlet şifresi ve T.C. kimlik numarası gerekecektir.
E-Devlet Maaş Sorgulama

E-Devlet üzerinden E-Devlet şifresiyle yapacağınız işlemlerden bir tanesi de E-Devlet emekli maaşı sorgulama işlemidir. E-Devlet maaş sorgulama sayesinde SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı kurumlarına bağlı olan vatandaşlarımız ne kadar emekli maaşı alacaklarını öğrenebilirler. E-Devlet maaş sorgulama işlemi için yine E-Devlet şifresi ve T.C. kimlik numarası yeterli olacaktır.

E-Devlet IMEI Sorgulama Nasıl Yapılır?

IMEI, telefonunuzun kimlik kartı niteliğindedir. E-Devlet üzerinden E-Devlet şifresiyle yapacağınız IMEI sorgulama sayesinde telefonunuzun kaçak olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Aynı zamanda telefonunuzun çalınması, kaybolması durumunda da IMEI kodu ile telefonunuzu bloke ettirebilirsiniz. E-Devlet IMEI sorgulama işleminizi E-Devlet şifresiyle kolay bir biçimde yapabilirsiniz.

E-Devlet Mahkeme Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-Devlet üzerinden yapacağınız mahkeme sorgulama işleminizi E-Devlet şifresi ve T.C. kimlik numarası ile yapabilirsiniz. E-Devlet mahkeme sorgulama sayesinde zorunda olmadığınız takdirde mahkemeye gitmenize gerek yoktur. İster davalı ister davacı olun mahkemeniz hakkındaki bilgilere E-Devlet şifresiyle yapacağınız mahkeme sorgulama sayesinde ulaşabileceksiniz.
E-Devlet Vergi Borcu Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-Devlet sisteminin kolaylıklarından bir tanesi de vergi borcunuzun olup olmadığını E-Devlet şifresiyle sorgulayabilmenizdir. E-Devlet vergi borcu sorgulama işlemiyle şahsınıza ait vergi borcu var mı yok mu öğrenebilirsiniz. E-Devlet şifresi ve T.C. kimlik numarası ile E-Devlet vergi borcu sorgulamasını yapabilirsiniz.

E-Devlet Tapu Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-Devlet şifresi sayesinde tapu bilgilerinize ulaşabileceğiniz gibi tapu harç bilgilerinize ulaşabilirsiniz. Herhangi bir ev alacağınız veya satacağınız zaman tapu bilgilerine ihtiyaç duyarız. Bu bilgiler için Tapu Müdürlükleri'ne gitmek zorunda değiliz. E-Devlet tapu sorgulama yaparak tapu bilgilerine ve tapu için ödeyeceğiniz harç bilgilerine ulaşabilirsiniz. E-Devlet tapu sorgulama için E-Devlet şifresi ve T.C. kimlik numarası yeterli olacaktır.

E-DEVLET'TE ENGELLER KALKTI

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin, işitme engelli vatandaşların, görüntülü canlı destek ortamı üzerinden operatörlere yazı veya işaret dili kullanarak istek, öneri ve şikayetlerini kolay bir şekilde ifade edebileceklerini belirtti.

Bilgin, "e-Devlet'te Engel Yok" projesi kapsamında geliştirilen "İşitme Engelli Çağrı Merkezi" projesinin test uygulamasının dün hizmete açıldığını ifade ederek, "İşitme engelli vatandaşlarımızın iletişim gereksinimlerini karşılayacak şekilde hazırlanan yeni hizmet, işaret dili bilen operatörlerimizin hafta içi saat 08.00 ile 18.00 saatleri arasında çalıştığı çağrı merkezi şeklinde kurgulandı. Karşılıklı görüntülü canlı destek ortamı üzerinden operatörlerimize yazı veya işaret dili kullanarak istek, öneri ve şikayetlerini kolay bir şekilde ifade edebilecekler" diye konuştu.

Standartlara uygun olarak hizmet veren e-Devlet Kapısı'nın internet sitesi www.turkiye.gov.tr adresi üzerinden hizmetlerin işitme engellilere uygun şekilde işaret diliyle de yayınlanması çalışmalarının devam ettiğini anlatan Bilgin, bu kapsamda ilk olarak sıkça sorulan soruların işaret diline çevrilerek www.turkiye.gov.tr üzerinden erişime açıldığını bildirdi.

Ayrıca, e-Devlet'te Engel Yok Projesi kapsamında benzer tamamlayıcı hizmetler üzerine çalışmaların devam ettiğini kaydeden Bilgin, proje kapsamında hizmete açılan yeni çağrı merkezi hizmetinin, ülke ve işitme engelli vatandaşlar için hayırlı olmasını temennisinde bulundu.
HGS'de ihlalli geçişler de e-Devlet'te

e-Devlet Kapısı üzerinden hizmete açılan Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) Hesap Bilgileri Sorgulama ile HGS İhlalli Geçiş Bilgileri Sorgulama hizmetlerine bir yenisinin daha eklendiğini belirten Bilgin, "e-Devlet Kapısı'nda artık köprü ve otoyollardan hızlı ve kolay geçiş için kullanılan HGS'de ihlalli geçişlerde SMS ile bilgilendirme yapılacak" dedi.

Söz konusu hizmetten yararlanmak isteyen vatandaşların e-Devlet Kapısı şifresi edinmeleri gerektiğini ifade eden Bilgin, e-Devlet Kapısı'nda cep telefonu numaralarının ve e-posta adreslerinin tanımlaması gerektiğini söyledi.

Gerçekleştirilen yeni uygulamayla bakiyesi yetersiz olan HGS kullanıcılarına, geçiş ihlali yapmaları durumunda, geçiş tarihinden itibaren başlayan 15 günlük yasal süre dolmadan önce iki defa (1 gün ve 5 gün önce) bilgi ve uyarı amaçlı SMS gönderileceğini ifade eden Bilgin, "Böylece, HGS kullanıcıları yasal süre içinde yeterli bakiyeyi yatırmaları gerektiği konusunda uyarılmış ve kullanıcıların sistem üzerinde cezaya girmeleri önlenmiş olacak" diye konuştu.

Kullanıcıların bu hizmetten yararlanmaları için telefon numaraları ve e-posta adreslerini e-Devlet Kapısı'nda tanımlamaları gerekiyor.

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler