YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
E-Devlet Giriş Nasıl Yapılır? E-Devlet girişi nereden yapılır?
E-Devlet Giriş Nasıl Yapılır? E-Devlet girişi nereden yapılır?
28 Kasım 2015 11:00
Birçok kişi E- Devlet kolaylığıyla devlet işlerinin kamu kurumlarına gitmeden internet başında halledebiliyor. Kimisi e-Devlet sistemini aktif olarak kullanırken, bazıları ise e-devlet sistemine nasıl girileceğini bilmiyor. E-Devlet Giriş Nasıl Yapılır? E

E-devletle artık herşey çok kolay...Devletin uygulaması e-devlet sistemi ile internet başında devletle ilgili işlerinizi bir tıkla halledebiliyorsunuz. E-Devlet girişi nereden nasıl yapılıyor?  Devlete ait resmi bir uygulama olan e-devlet tüm ulaşmak istenen bilgileri tek bir çatı altında toplayarak doğru ve güvenli bilgi hizmeti sunuyor. E -devlet giriş işlemleride bunlardan birisi, peki e-devlet giriş nasıl yapılır ve diploma sorgulama sistemi hakkında detaylı bilgiler haberimizde...

E-Devlet girişini yapmak için E-Devlet şifresine sahip olmanız gerekmekte. Bu şifreyi aldıktan sonra E-Devlet üzerinden istediğiniz sorgulama işlemini yapabileceksiniz. Konunun detayları haberimizde.

E-DEVLET GİRİŞ NASIL YAPILIR
Modern ve teknolojik kamu kuruluşları vatandaşlara büyük kolaylık sağlıyor. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte devlete ait kurum ve kuruluşlar da yeniliğe gidiyor. Bu yenilikler yanında e-devlet giriş nasıl yapılır sorusunu da getiriyor.

Uygulamayı ilk kez duyanlar ya da uygulamayı ilk kez kullanacaklar için e-devlet giriş nasıl yapılır haberimizin detayında. E-devlet giriş işlemleri için nüfus cüzdanınızın yanınızda olması gerekmektedir, T.C kimlik numaranız olmadan uygulamaya giriş yapmanız ve kullanmanız mümkün değil. Kimlik numaranız ile birlikte bir de şifreniz olması gerekiyor.

Şifre işlemleri için de eğer daha önceden bir şifreniz yoksa almak için PTT'ye gitmeniz gerekiyor. PTT'den alacağınız şifre ve kimlik numaranız ile dilediğiniz tüm bilgilere ulaşabilirsiniz. Turkcell, Avea, Vodafone gibi cep telefonu hatlarından mobil imza oluşturup ya da okuyucu kullanarak girmeniz mümkün. Böylece hem güvenli hem de yer, zaman ve mekan gözetmeksizin işlerinizi rahatlıkla halledebilirsiniz. Mobil imzanın dışında bir de ıslak imza ile aynı değerde olan elektronik imza sistemi ile internet ortamına belge aktarılarak kimlik tespitinde de bulunulabilir. Elektronik imza için sadece T.C kimlik numaranızı kullanmanız yeterli. E-devlet giriş yapmak için daha sonra "https://www.turkiye.gov.tr/" adresine tıklamanız yeterli. E-devlet sayesinde kendi bilgilerinizin yanı sıra devlete ait güncel bilgilere ve yeniliklere de ulaşmak mümkün.

Bunlara zaman, sıra bekleme sorunu yaşamadan, güvenli ve tek bir site üzerinden ulaşmış oluyorsunuz. E-devlet Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için bilgilendirme hizmeti de sağlıyor, ödeme birimleri ile ilgili sayfalara tıklayarak ödemeniz gereken borcunuz vs. varsa kredi kartınız ile ödeme yapmanıza da olanak sağlıyor. Eğer kurumlar arasında bilgi, dosya aktarımı sağlamak istiyorsanız bu sayfa üzerinden yapmanız mümkün oluyor.

Diploma sorgulama işlemleri de aynı şekilde 'Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı' adı altında sitede yer alıyor. Diploma sorgulama işlemini de diğer işlemler gibi kolaylıkla halletmek mümkün. E-devlet işlemleri üç ana başlık altında toplanmaktadır. Bunlar devlet, iş ve vatandaş olarak üç gruptur. E-Devlet işlemleri üzerinden ulaşabileceğiniz kurumlar ise şöyle: Vatandaş olarak yapabileceğiniz işlemler Doğum, Yasal İşlemler, Seyahat ve Turizm, Eğitim, Askerlik, Sosyal Güvenlik,Genelkurmay Başkanlığı, Bilim ve Teknoloji, Aile, Sağlık, Kültür Sanat ve Turizm, İş ve Kariyer, Trafik gibidir. Devlet başlığında Tarım, Devlet ve Sözleşme İhlalleri, Enerji, Sağlık, Uluslararası İlişkiler ve mevzuat, Eğitim, Savunma ve Güvenlik Tarihimiz, Başbakanlık, Adli ve İdari Yargı, İstatistikler, gibidir. İş başlığında İşletmelerin Büyüme ve Gelişimi, Destek, Devlet İhaleleri,İş ve Kariyer, Kredi, İşletmenin doğuşu ve Feshi, Sektörler, Bağış, Ticaret, Elektronik Ticaret Yatırım ve Sermaye, Ekonomi ve Finansdır. E-devlet sisteminde devlete ait kurumlardan Milli Eğitim Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu, Emniyet Genel Müdürlüğü kurumlarına da ulaşabilirsiniz.

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler