YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dünyanın en uzun Kur'an-ı Kerim'i yazılıyor
Dünyanın en uzun Kur'an-ı Kerim'i yazılıyor
17 Mayıs 2013 13:58
Irak'ın Necef kentinde 4 hattattan oluşan ekip, günde 15 saat çalışarak dünyanın en uzun Kur'an-ı Kerim'ini bitirmek için zamanla yarışıyor.

Guinness rekorlar kitabına girmeyi amaçlayan ekibi, Irak Kültür Bakanlığı'na bağlı El Yazması Dokümantasyon ve Yayın Komitesi denetliyor.

Hattat Hüseyin el-Harsan, söz konusu Kur'an'ın 5,5 metre uzunluğunda ve 1 metre genişliğinde olacağını belirterek, çalışmada 13 bin metre uzunluğunda toplam 9 ton kağıt kullanılacağını ifade etti.

Harsan, yazma ve süsleme gibi değişik görevleri kendi aralarında paylaşan ekibin proje üzerinde bir yıldan bu yana çalıştığını ve şu ana kadar üçte birini tamamladıklarını söyledi.

İranlı hattat Ali Rıza Settari tarafından yazılan 1 metre 70 santimetre uzunluğunda ve 400 santimetre genişliğindeki mushaf, Guinness rekorlar kitabına girmeyi başaran en büyük Kur'an-ı Kerim olma özelliğini taşıyor.

 

AA

14:15
 // Saçma
Mübarek Kitabımızı, elalemin oyuncağı yapmaya kimsenin hakkı yok. İğrenç buluyorum. Zaten biz müslümanlar, hiçbir halta yaramadığımız durumlarda bu gibi şebeklikler yaparız. Yok dünyanın en uzun Kuranı, yok dünyanın en büyük bayrağı... Te allem.. Aslında dünyanın en geri kalmış topluluğuyuz da farkında değiliz....
17 Mayıs 2013 14:15
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler