YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dünyada kaktüslerin üçte biri yok olma tehditiyle karşı karşıya
Dünyada kaktüslerin üçte biri yok olma tehditiyle karşı karşıya
06 Ekim 2015 01:15
Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği (IUCN), dünyada kaktüslerin yaklaşık üçte birinin yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu bildirdi.
IUCN'nin dünya genelinde yasa dışı ticaretin ve diğer insani faaliyetlerin bitki türleri üzerindeki etkilerini araştırdığı çalışmanın sonuçları, "Nature Plants" dergisinde yayımlandı. 

Dünya çapında bitki sağlığı üzerine yapılan en kapsamlı inceleme olan çalışmada, yasa dışı ticaretin, çöl ekosistemi için hayati önem taşıyan bitkilerde şok edici biçimde azalmaya neden olduğu görüldü. 

Çalışmaya göre, bitkiler, kullanılan topraklardaki dönüşümler, ticari ve konutsal gelişmeler ve karides üretimi gibi faaliyetlerin eşi benzeri görülmemiş baskısı altında kalıyor.

Uzmanların, çalışma çerçevesinde beş yıl süresince çoğu Amerika kıtasında bulunan bin 500 kaktüs türünün hemen hemen hepsini incelendiği ve dünyada kaktüslerin üçte birinin, yok olma tehdidiyle karşı karşıya olduğu sonucuna vardığı belirtildi. 

Kaktüs türlerinin neslini tüketen başlıca nedenler, canlı bitkilerin ve tohumlarının bahçıvanlık ticareti için kuralsızca toplanması, süs bitkileri kolleksiyonculuğu, küçük ölçekli çiftçilik ve zirai faaliyetler olarak sıralandı. 

 

AA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler