YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Domuz gribi şimdi de Çankırı'da...
Domuz gribi şimdi de Çankırı'da...
03 Kasım 2009 12:45
Domuz gribi şimdi de Çankırı'ya sıçradı. Çankırı Sağlık Müdürü 3 kişide domuz gribi virüsüne rastlandığını söyledi...

Çankırı Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Karakoç, Çankırı Devlet Hastanesinde yatan 6 hastadan 3'ünün domuz gribi (H1N1) virüsü taşıdığının belirlendiğini söyledi.

Dr. Karakoç, gazetecilere yaptığı açıklamada, Çankırı Devlet Hastanesinde yatan 6 hastadan H1N1 virüsü şüphesiyle alınan kan örneklerinin Ankara Refik Saydam Hıfzıssıhha Enstitüsü  laboratuvarına gönderildiğini, kurumdan gelen raporda 3 kişinin testlerinin pozitif çıktığının bildirildiğini ifade etti.

Çankırı Devlet Hastanesinde 6 hastanın yatarak tedavi gördüğünü  kaydeden Karakoç, ''Bu hastalardan sonucu pozitif çıkan hasta sayımız 3'tür. Bugün itibarıyla 3 hastamız taburcu edilmiştir. Test sonuçları pozitif çıkan 3 hastamız hastanede yatmaktadır'' diye konuştu.

İl Sağlık Müdürlüğü olarak her türlü tedbiri aldıklarını ifade eden Karakoç, ''Aşılama dün itibarıyla başlamış olup sağlık personeli ve hacı adaylarından başlanarak yapılacaktır. Daha sonra diğer risk grupları da aşılanacaktır. Şu anda ilimizde yaklaşık bin 500 doz aşı bulunuyor'' dedi.

Karakoç, gribal enfeksiyon belirtisi olan vatandaşların kalabalık yerlerde mümkün olduğu kadar az bulunmasının hastalığın başkalarına yayılmasını önleyeceğini belirterek, bu vatandaşların bağışıklık sistemlerini güçlü tutabilmeleri için bol bol meyve, sebze ve su tüketmesi gerektiğini söyledi.

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler