YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dolandırıcılıkta son nokta
Dolandırıcılıkta son nokta
14 Aralık 2012 13:29
İstanbul polisi, internet bankacılığı kullanan vatandaşların kişisel bilgilerini ele geçirerek dolandırıcılık yapan 12 kişiyi gözaltına aldı.

Şahısların virüsler aracılığıyla internet bankacılığı kullananları 'arayüz' ile oyalarken, diğer taraftan şifre bilgilerini ele geçirdiği belirlendi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Bilişim Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, bazı banka ve internet bankacılığı kullanan müşterilerin şikayetleri üzerine harekete geçti. Yaklaşık 8 ay önce başlatılan çalışma gereği mağdur kişilerin banka hesap hareketleri ve bankanın verdiği bilgiler dikkatle incelendi. Bilişim polisi bir süre sonra bazı zanlıların izine ulaştı. Uzman bir ekip tarafından takip edilen zanlıların nasıl çalıştığını öğrenen polis, ilginç bilgilere ulaştı.
 
ŞİFRE CİHAZININ BİLGİLERİNİN ELE GEÇİRİLMESİ İLK
 
Buna göre internet bankacılığı kullanan banka müşterilerinin bilgilerinin virüslerle ele geçirildiği, ve bankadaki OTP'nin (şifre üretim cihazı) ürettiği tek kullanımlık şifrelerin de alındığı belirlendi. Bu cihazın ürettiği şifrelerin ele geçirilmesi olayıyla ilk kez karşılaştıklarını belirten uzman polisler, zanlıların zararlı yazılımlarla banka ile müşterisi arasına girerek müşteri bilgilerini ele geçirdiklerini ortaya çıkandı. İnternetten yapılan bankacılık işlemlerinde virüslü yazılım üzerinden müşterilerin "arayüz" ile oyalandığı ve bu sırada şifre ve diğer bilgilerin kopyalandığı belirlendi. Ele geçirilen bilgiler başka bilgisayarlardan girilerek hesaptaki paraların boşaltıldığı tespit edildi.
 
13 ayrı banka hesabından benzer yöntemlerle 284 bin TL'lik havale yapıldığını ve bu tutarın 222 bin 94 TL'sinin çekildiğini belirleyen polis, yapılan takip sırasında 62  bin TL'lik EFT'yi de engelledi.

5 İLDE OPERASYON 12 GÖZALTI

Araştırmaların tamamlanmasının ardından harekete geçen bilişim polisi İstanbul, İzmir, Mersin,  Tekirdağ ve Sakarya'da toplam 12  şüpheliyi gözaltına aldı. 8 kişinin de arandığını belirten polis, operasyon adreslerinde yaptığı aramalarda bir adet 7,65 mm çapında el yapımı ruhsatsız yarı otomatik tabanca, 15 bin TL para, 1 adet şifrematik cihazı, 1 adet mobil modem, 7 adet cep telefonu, 3 adet dizüstü bilgisayar, 4 adet hard disk, 4 adet banka hesap cüzdanı, 6 adet kopya kart ele geçirdi.

Gözaltına alınan 3 şüpheli emniyetteki sorgusunun ardından serbest bırakılırken geri kalan 9 şüpheli bu sabah İstanbul Adliyesi'ne sevk edildi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ
Ele geçirilen malzemelerin emniyette sergilenmesi
Sergilenen malzemeler arasında bulunan silah ve nakit para
POLİS KAMERASI GÖRÜNTÜLERİ
Özel kıyafetli polislerin eve girmesi
Evde yapılan aramalar
Silah bulunması
Bilgisayar içinden bazı parçaların çıkarılması
Bazı belgelerin bulunması
Bankada işlem yapılan şüpheliler

 

(TUR:İSTANBUL)(SEHIR:İSTANBUL)
 

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler