YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Doğalgaz faciası davasında şaşırtan karar
Ankara’da 4 yıl önce yaşanan doğalgaz faciasında hayatını kaybeden 7 üniversite öğrencisinin aileleri tarafından başlatılan hukuk mücadelesi şaşırtan bir kararla sonuçlandı.
Doğalgaz faciası davasında şaşırtan karar
25 Aralık 2012 / 16:49 Güncelleme: 25 Aralık 2012 / 16:58

 

Doğalgaz firması yetkililerinin ceza almadığı davada, yaşamını yitiren öğrencilerden Özgür Atilla’nın annesi; 'Evi kiralarken gereken özeni göstermediği' gerekçesiyle hapis cezasına çarptırıldı. Okşan Atilla söz konusu kararı; “Kan davası peşinde değiliz. Biz adalet peşindeyiz” sözleri ile yorumladı.  
 
Ankara’da yılbaşı kutlaması için bir araya gelen ancak zehirlenerek yaşamını yitiren 7 üniversite öğrencisinden Özgür Atilla’nın ölümünün ardından ailesi tarafından başlatılan 4 yıllık hukuk mücadelesi Ankara 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde sonuçlandı.
 
Anne Okşan Atilla ‘sanık’ sıfatında 'Apartman dairesini kiralarken yeterli özeni göstermediği' gerekçesiyle 2 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı ve ceza 18 bin 200 TL para cezasına çevrildi.  Doğalgaz firması yetkililerini suçlu bulmayan mahkeme müteahhit, ev sahibi, kiracı, kombi firmasının sahibi ve kombi firmasının çalışanına 2 yıl 6 aydan, 5 yıl 10 aya kadar değişen hapis cezaları verdi.
 
 
 "Doğalgaz değil hukuk faciası" 
 
 
  İç hukuk yollarında sonuç alamadıkları takdirde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AHİM)’in hak arayışı için kapısını çalacaklarını belirten baba Murat Atilla durumun doğalgaz faciası olmadığını bir hukuk faciası olarak adlandırılması gerektiğini belirtti. Ankara’da doğalgaz zehirlenmelerinde bugün kadar 390 kişinin ölümünün meydana geldiğini ancak ilgili olaya karşın savcılık  tarafından takipsizlik kararının verildiğini aktaran Murat Atilla; “ Bugün yaşanan bir hukuk faciasıdır. Bu dava Türkiye’de açılmış olan bir ilk davadır doğal gaz ölümlerinde. Ankara’da 2009 yılına kadar doğalgazdan 390 kişi vefat etmiş. Bu sayı bizim çocuklarımız ile birlikte 397. Ankara’da doğal gaz zehirlenmelerine savcılık tarafından takipsizlik kararı verilmiş. Çünkü biz aileler olarak peşini bırakmadık. Fakat o günden bu yana Ankara’da doğalgazdan vefat eden hiç kimse yok. Çünkü sorumlular, yetkililer her türlü önlemi almış durumda” dedi.
 
Yaşanan olayda ihmal silsilesinin olduğunu ifade eden Murat Atilla şöyle konuştu:
 
“Eşime yöneltilen suçlama ‘daireyi kiralarken gerekeni özeni göstermemesi’ Bu özen nedir? Biz onu soruyoruz. Mahkemede de sorduk ama kimse bize net yanıt veremedi. İki kombi bakım belgesini aldık ve mahkemeye ibraz ettik. 6 tane bilirkişi raporu aldık. Hepsinin de üzerinde doğalgaz zehirlenmesinin ana nedeni bacanın hatalı inşa edilmesi. Doğal bağlamak için beş ayrı birimin onayının alınması gerekir. Bu binaya da gelip onaylar verilmiş. İhmaller silsilesi kişisel değil kurumsal olarak işlemiş. Bu ceza Türkiye’de kimin başına bir felaket gelirse kim hakkını arayacak? Biz hakkımızı aramaya çalıştık ama suçlu çıkarıldık. Bu dava örnek olmalıdır.
 
 
Kan davası peşinde değiliz"
 
 
Anne Okşan Atilla kararın CMK’nın 22. maddesine aykırı olduğunu açıklayarak; “Bu karar karşısında çok şaşkınım. Benim kaybedecek hiçbir şeyim kalmadı. Özgür benim tek evladımdı. Tek istediğim çocuklarımızın ölümünden sorumlu olanların sorumluluklarını bilmesi ceza alması gerekiyorsa da ceza almalarıdır. Biz kan davası peşinde değiliz. Hak arıyoruz. Adalet arıyoruz” oğlum yaşasaydı hukuk fakültesinden bu yıl mezun olacaktı, ancak bu olay bir başkasının başına gelseydi isyan ederdi” diye konuştu.
 
 
 
İHA
 
Etiketler: ,
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler