YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
DNA testi her şeyi aydınlattı
Ardahan'da yaşan yaşlı çift, İstanbul'a giderken gebe olan ineğini İrfan Çiçek'e bıraktı. Geri döndüğünde yavrusuyla birlkte ineğini alan çift, dananın annesini emmemesi üzerine şüphelendi. Yapılan DNA testi sonucunda gerçek gün yüzüne çıktı.
DNA testi her şeyi aydınlattı
28 Kasım 2010 / 11:36 Güncelleme: 28 Kasım 2010 / 11:54

Ardahan'da köyde yaşayan yaşlı karı koca İstanbul'a giderken gebe ineklerini para karşılığı bakması için komşu köyden İrfan Çimen isimli akrabalarına emanet etti. Gebe inek doğum yaptı. İstanbul'dan gelen aileye ineği ve danası teslim edildi. Ancak, dana ineği emmeyince danalarının değiştirildiğinden şüphe eden aile, DNA testi istedi. 

Hanak İlçesi'nde yaşanan ilginç olay Börk Köyü'nde yaşayan biri kalp, diğeri parkinson hastası Türkan ve Müdür Aydın çifti, kışı geçirmek için İstanbul'da oturan çocuklarının yanına gitmeye karar vermeleri ile başladı. Yaşlı karı koca, sütü için besledikleri, birkaç ay sonra doğuracak olan ineklerine bakması için komşu köyden İrfan Çimen'le 300 lira karşılığında anlaştı.

Aydın çifti beş ay sonra köye dönünce ineklerini geri almak üzere Çimen'in evine gitti. Çimen inekle birlikte "Bu da yavrusu" diyerek kendilerine bir dana teslim etti. Evlerine dönen karı koca süt sağabilmek için danayı ineğin yanına götürdüler ve anasını emmesini sağlamaya çalıştılar. Ancak inek danayı yanına yaklaştırmadığı gibi, ısrarcı çifte de tepki gösterdi ve yaşlı kadını boynuzladı. Bir ineğin kendi yavrusunun süt emmesine tepki göstermeyeceğini bilen Aydın çifti Çimen'e giderek, "Bu bizim danamız değil. Kendi danamızı istiyoruz" dediler. Sonuç alamayan ve Çimen'in sahip olduğu ineklerden birinin danasını kendi danaları ile değiştirdiğini öne süren karı-koca önce jandarma karakoluna, ardından savcılık ve kaymakamlığa şikâyetçi oldular. Buna rağmen ileri sürdükleri gibi kendi danalarını alamayan çift, durumu Ardahan Valisi Mustafa Tekmen'e iletti. Verilen dananın değiştirildiğini, ineğin danayı yanına yaklaştırmadığını, bu yüzden süt sağamadıklarını, dananın da kendi anasını aradığını anlatıp yardım istediler. Vali Mustafa Tekmen ise, olayın aydınlatılması işin, DNA testi dâhil her şeyin yapılmasını istedi. Bunun üzerine Genç köyünde bulunan İrfan Çimen'in yeni doğan 5 danasından DNA testi alındı.

Yapılan DNA testinin sonucu, 5 ay sonra Hanak savcılığına geldi. Buna göre Müdür ve Türkan Aydın Çifti'nin inek ile danasının DNA'ları aynı çıktı. Bu sonuçla İrfan Çimen'in danayı kendi danasıyla değiştirdiği iddiaları çürümüş oldu. Gerçeğin ortaya çıkmasının kendini rahatlattığını belirten İrfan Çimen, Aydın çifti hakkında haksızlığa uğradığı için maddi ve manevi tazminat davası açacağını söyledi. Çimen, "Bir dana için bizi dünyaya rezil ettiler. Onlardan bunun hesabını soracağım. Bir insan bir ineğin danasını başka bir danayla değiştirir mi? Bu olay yüzünden köyde adım kötülendi. Onlardan şimdi hesap soracağım. Bir de kendi akrabalarım. Bu olaydan sonra bir daha hiçbir akrabamın hayvanlarına bakmayacağım." dedi.
 

Cihan

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler