YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Diyanetten tartışılacak fetva" iddiasına açıklama
"Diyanetten tartışılacak fetva" iddiasına açıklama
22 Mart 2015 16:37
Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, dün bazı internet sitelerinde "Diyanet'ten tartışılacak fetva" başlıklı haberin yayınlandığı hatırlatıldı.

Diyanet İşleri Başkanlığınca, doğal yollardan çocuk sahibi olamayan eşler için tüp bebek yoluyla çocuk sahibi olunmasının, insani bir ihtiyaç ve tıbbi bir imkan olduğu; dini, hukuki, tıbbi ve etik kuralları taşımak kaydıyla bu imkandan yararlanmanın da dinen hiçbir sakıncasının bulunmadığı bildirildi.

Söz konusu haberin kamuoyunu yanlış yönlendirdiği ve yanıltıcı bilgiler taşıdığı vurgulanan açıklamada, habere dayanak teşkil eden Din İşleri Yüksek Kurulu kararının, yazıldığı gibi 5 Ocak 2012'de değil 5 Ocak 2002'de alındığı ifade edildi. Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Kararın, Din İşleri Yüksek Kurulu'nun web sayfasında 5 Ocak 2002 tarihinde alındığı belirtildiği halde, 13 yıl önceki kurul kararının yeni bir karar gibi okuyucuya sunulması olumsuz bir algı oluşturma niyetini açıkça ortaya koymaktadır. Din İşleri Yüksek Kurulu'nun 5 Ocak 2002 tarihli kararında tüp bebek uygulamasının ilke olarak dinen bir sakıncası olmadığı ve hangi şartlarda yapılabileceği açıklanmıştır. Doğal yollardan çocuk sahibi olamayan eşler için tüp bebek yoluyla çocuk sahibi olmak, insani bir ihtiyaç ve tıbbi bir imkandır. Dini, hukuki, tıbbi ve etik kuralları taşımak kaydıyla bu imkandan yararlanmanın da dinen hiçbir sakıncası yoktur. Dini bakımdan çiftlerin nikahlı olması ise bu şartların en başında gelir. Dolayısıyla aralarında nikah bağı bulunmayan fertlerin bu usulle çocuk sahibi olmalarının dinen uygun görülemeyeceği her türlü izahtan varestedir."

Din İşleri Yüksek Kurulu'nun 5 Ocak 2002 tarihli kararında yer verilen zina ifadesiyle eşlerin nikahlı olması gerektiği hususunun anlatılmak istendiği belirtilerek, bunun dışında başka bir anlam aramak ve çıkarmanın bütünüyle konuyu bağlamından saptırmak olduğu ifade edildi.

 

AA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler