YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Diyanet'ten sosyal medyada günah uyarısı
Diyanet İşleri Başkanlığı, Diyanet dergisinde yer verdiği, "Mahremiyet ve Aile" başlıklı yazıda, sosyal medyadaki bazı paylaşımları eleştirdi.
Diyanet'ten sosyal medyada günah uyarısı
08 Mart 2015 / 08:11 Güncelleme: 08 Mart 2015 / 09:10

Yazıda, “Sanal dünyadan sanal mutluluklar devşirmek belki o an için insanı tatmin eder ancak yerle bir olan mahremiyetin ve gerçekliğin onarılması o kadar kolay olmayacaktır. Abartılı mutluluk pozlarımız başkalarının hasedine sebep oluyor. Bu durum kimi evlerde kavga sebebi oluyor” ifadeleri kullanıldı.

Milliyet'te yer alan habere göre; Diyanet Dergisi Aile Eki’nin ocak sayısında Mahremiyet ve Aile başlıklı bir yazı kaleme alındı.

Necip Fazıl ile sosyal medya uyarısı

Yazıda, sanayileşme ile birlikte kadının çalışma hayatında daha fazla yer almasının “tesettür ve halvetle” ilgili problemlerin yaşanmasına zemin hazırladığı savunularak, “Mahremiyetin daha sosyal ağlar marifetiyle bu kadar tüketilmediği dönemlerde Necip Fazıl, toplumdaki dejenerasyonu, ‘Utanırdı burnunu göstermekten süt ninem/Kızımın gösterdiği kefen bezine mahrem’ dizeleriyle anlatıyordu. Evet bir zamanlar burnunu göstermekten haya eden büyüklerimizin bu tavırları bize çok uzak görünse de mahrem olanın muhafazasında gösterilen hassasiyeti ortaya koyması bakımından kayda değer” denildi.

Yazıda, günümüzde insanların özel hayatlarına dair çok özel anları ve detayları hiç çekinmeden sosyal ağlarda paylaştığı ifade edildi.

Daimi takipçimiz Allah'tır

Yazıda şunlar ifade edildi:

“Müminin hangi zaman ve zeminde olursa olsun Allah’ın her şeyi gören, bilen ve duyan olduğunu hatırdan çıkarması gündelik hayatına olduğu gibi dijital ortamdaki tutumlarına ve sanal ilişkilerine de bu inancın yön vermesi gerekir. Sosyal medya hesabındaki takipçilerinin zamanla artması kişiye haz verirken, asil ve daimi takipçimiz olan Allah Teala’yı unutmamalı, her an onun gözetimi altında olduğumuzu her söz ve davranışımızdan dolayı hesaba çekileceğimizi bilerek hareket etmeliyiz.”

Mahremiyeti ifşa ediyor

Dergide, sosyal ağlarda kişisel bilgilerin paylaşılması ile ilgili düşünceleri sorulan gençlerin ve yetişkinlerin verdiği ilginç yanıtlar da dikkati çekti.

- Yakup Uysal (19): Bayanların paylaşım yapması hoşuma gitmiyor.

- Yusuf Karakoç (46): Sosyal siteler mahremiyeti ifşa ettiği ve gerçek manada bilgi kaynağı olmadığı için ailemizde fazla kullanılmıyor. Bir zamanlar ninelerimiz mahremiyete o kadar özen gösterirlerdi ki; saçının bir telinin görülmesinden haya ederlerdi.

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler