YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Diyanet'ten Milli Piyango açıklaması! Yasal ama haram
Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, fetvalar üzerine yapılan tartışmalara açıklık getirerek, “Fetvaların tepkiyle karşılanması, din-devlet ilişkilerinde yaşanan ikilemden kaynaklanmaktadır.” dedi. Örnek olarak haram kabul edilen faizin yasal olduğunu söyledi.
Diyanet'ten Milli Piyango açıklaması! Yasal ama haram
17 Aralık 2017 / 14:05 Güncelleme: 17 Aralık 2017 / 14:19

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, piyangonun haram olduğu, WhatsApp üzerinden boşanılabileceği ve sanal para birimi bitcoinin caiz olmadığı fetvalarının ardından kamuoyunda başlayan tartışmalar hakkında konuştu.

Avrasya İslam Şurası Fetva Meclisi 2. Toplantısı’na katılan Erbaş, fetvanın kazai ve diyani olmak üzere iki önemli boyutunun bulunduğunu, diyani yönün ön planda olduğu bugünkü şartlarda üzerine ittifak edilen bir fetva usulüne ve güncel bir dil ile üsluba şiddetle ihtiyaç duyulduğunu ifade etti.

DİN-DEVLET İLİŞKİLERİNDEKİ İKİLEMDEN KAYNAKLANIYOR

Fetvanın, barındırdıkları ortak vasıflar sebebiyle içtihatla bir arada düşünülmesinin önemli olduğunu işaret eden Erbaş “Fetvada, meseleyi akli ve nakli delillerle ve hikmet boyutuyla ortaya koyan bir yaklaşımın, zamanın ruhunu yakalayan, ihtilaftan uzak, anlaşılır sade bir dilin oldukça önemli bir husus olduğunu vurgulamak istiyorum” dedi.

Din İşleri Yüksek Kurulu’nun verdiği fetvaların belli ilkeler üzerinden gerçekleştirildiğini dile getiren Erbaş, şöyle devam etti: “Verilen fetvaların zaman zaman medya tarafından tepkiyle karşılanması, din-devlet ilişkilerinde yaşanan ikilemden kaynaklanmaktadır. Örneğin, devletin yürürlükte olan sistemi içerisinde yasal olan bir uygulama dini açıdan caiz olmayabilir, yani haram olabilir.

VATANDAŞLARA VERİLEN FETVALARA DİKKAT EDİLMELİ!

Örneğin faiz meselesi, yasal ama haramdır ya da içki, kumar, şans oyunları ayette açık açık yer alıyor. Bir vatandaşımız içkiyle, kumarla, fal oklarıyla, ayette yazan dikili taşlarla ilgili bir soru sorduğu zaman kurulumuz bununla ilgili kitapta, sünnette, icmada, kıyasta, mezheplerin görüşlerinde olan hususlardan süzerek bir fetva oluşturur.” Yasal olan bir şeyin bazen haram olduğunu ortaya çıkabildiğini anlatan Erbaş, vatandaşlardan verdikleri fetvalara dikkat etmelerini istedi.

“Bu tip bir fetva verildiğinde kimi kesimler biraz spekülasyon da katarak fetvaya karşı çıkıyor, ‘Devletin yasal olarak yaptığı faaliyete nasıl haram dersin?’ gibi birtakım eleştiriler getiriyor” ifadelerini kullanan Erbaş, fetva verirken dayanaklarının Kur’an-ı Kerim, sünnet ve mezheplerin görüşleri olduğunu aktardı. 

kesinlikle kaldırılmalı
 // ahmed
kesinlikle kaldırılmalı hatta çok geç kalmıştır m.p bu da bir kumardır gerisi izah etmeye gerek yok........
18 Aralık 2017 Pazartesi 09:04
Sevgili Mi Kardeşim!
 // Ahmet Y.
Allah'ın izniyle o da yakın bir gelecekte olacak ve hatta M.P. tamamen sona erdiği ve yasaklandığı günleri de görürüz inşallah. Ama tüm bunların olabilmesi için müslüman bir vatandaş olarak bizler, üzerimize düşeni yapıyormuyuz? Çocuklarımıza, dinimizi tam ve eksiksiz olarak öğretiyormuyuz? Kendimiz, her işimizde Allah rızasını 1. şart olarak görüyormuyuz? Bizler Allah'ın emirlerine ne kadar sadık kalıp uygularsak, Yüce Mevla' da bize o kadar yardımcı olur. ...
17 Aralık 2017 Pazar 15:19
 // Mi
Piyangodan milli ibaresi çıkartılmalıdır.. Vatan bayrak marş din millidir. Piyango kumardır. Bu yanlış düzeltilmelidir....
17 Aralık 2017 14:32
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler