YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Diyanet rasathane kuruyor!
Diyanet rasathane kuruyor!
20 Eylül 2013 15:50
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Ramazan ayında yaşanan tartışmaların kesin olarak çözüleceğini söyledi.

Görmez, "Astronomi hangi gün ve saatte ayın nereden görüneceğini belirtiyor. Bu hesap o kadar kesindir ki bu hesap şaştığı zaman kıyamet kopar. Bu nedenle arkadaşlarımız çelişki yaşanmaması için hilalin görüneceği Güney Amerika'nın bir şehrine gidecekler. Ayrıca bir rasathane çalışmamız var." dedi

Prof. Dr. Mehmet Görmez, Sandallar Bölge Yatılı Kız Kuran Kursu'nun açılışı için Bolu'ya geldi. Bolu Müftüsü Mehmet Şahin ile Vali İbrahim Özçimen'i makamında ziyaret eden Görmez, burada gazetecilerin sorularını cevapladı. 

Yaklaşan Kurban Bayramı ile ilgili vekaleten çadır kentlerde kurban kesileceğini söyleyen Görmez, "Arkadaşlarımız dünyaya dağılmak üzereler. Bunun içinde Suriyeli komşularımız misafirlerimiz için çadır kentlerde vekaleten kurbanlar kesilecek. Vatandaşlarımızın bize verdikleri emanetler yerine getirilecek." ifadelerini kullandı.

Güney Amerika'dan izlenecek

Ramazan ayında yaşanan tartışmalara kesin çözüm bulunacağını söyleyen Görmez, "Astronomi hangi gün ve saatte ayın nereden görüneceğini belirtiyor. Bu hesap o kadar kesindir ki bu hesap şaştığı zaman kıyamet kopar. Bu nedenle arkadaşlarımız çelişki yaşanmaması için hilalin görüneceği Güney Amerika'nın bir şehrine gidecekler. Ayrıca bir rasathane çalışmamız var. Netlik bakımından Toroslar ve Bolu'nun Gerede ilçesi işaret ediliyor. Bu bakımdan Diyanet İşleri Başkanlığı'nın bir gözlem evi olacak." diye konuştu.

Cami - cemevi tartışması

Cami- cemevi tartışmalarına değinen Prof. Dr. Mehmet Görmez, "Alevilik eksenli bir çok tartışma yaşanıyor son günlerde. Ben bunu bir cümle ile ifade edeceğim. Mezhebi ve meşrebi ne olursa olsun öncelikle öfke ve nefret dili kullanılmamalı, daima barış dili kullanılmalı. Herkesi davet ediyorum. Sorunlarımızı medeni bir şekilde konuşmalıyız. Barış diliyle geleceği birlikte inşa etmenin, tarihte yaşanmış acıların hesabını birbirimize sormadan, gelecek kuşaklarımız için bir barış ortamı ve dili kullanmanın gerektiğine inanıyorum." şeklinde konuştu.

Sosyal medyada gıybet

Sosyal medya üzerinden gerçekleştirilen tartışmalara ve yapılan gıybete değinen Mehmet Görmez, "Dinimiz öyle bir din ki kendi içinizden geçirdiğiniz bir yanlış cümlenin bile doğru olmadığını ifade eder.

İnsanlar ile olan ilişki ve iletişimde birbirimizin yüzüne söyleyemeyeceğimiz sözleri gıyabında da söyleyemeyiz. Birbirimizin yüzüne söyleyemeyeceğimiz her şeyi her türlü araç, sosyal medya üzerinden söylememeliyiz ve uzak durmalıyız." ifadelerini kaydetti.

Bolu Valisi İbrahim Özçimen, açıklamalarının ardından Prof. Dr. Görmez'e bir hediye verdi. Görmez de Vali Özçimen'e kitap hediye etti. 

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez daha sonra beraberindeki heyetle, İzzet Baysal Caddesi üzerinde bulunan Diyanet Yayınevi'nin açılışını yaptı. Görmez, daha sonra cuma namazını kıldırmak için Yıldırım Beyazıt Camii'ne geçti.

 

CİHAN

17:24
 // Oktay D Gezer
Sn Baskan:Herkes bildigi işle uğraşsa çok daha verimli olur,sanıyorum.Rasathaneyi kurdunuz ,uzmanlari yerli yabancı rasathanelerden transfer ettiniz diyelim;bunun optik ve elektronik cihazları İcin de fabrika da kuracakmisiniz?Bu fakir millete acıyınız![Sn (eski)Enerji Bakanı Hilmi Guler de can haliyle/giderayak petrol sondaj platformları inşaa edip satacagini sayiklamaya başlamıştı!]Eger Diyanetin hac dan sağladığı rant çok ise bunu daha acil yardim işlerinde kullanmaları çok daha iyi olur sanıyorum ....
20 Eylül 2013 17:24
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler