YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Diyanet İşleri yeni fetvaları yayınladı
Diyanet, 2015 takviminde, erkeklerin küpe takmasından, köpek beslemeye, kürtajdan yarışma ödüllerine kadar güncel sorunlarla ilgili olarak fetvalara yer verdi.
Diyanet İşleri yeni fetvaları yayınladı
04 Ocak 2015 / 10:48 Güncelleme: 04 Ocak 2015 / 10:54

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın tirajı 3 milyonu aşan Diyanet Takvimi’nde güncel dini tartışmalara açıklık getirildi. Diyanet, erkeklerin küpe takmasından, bireysel emeklilik, yarışma ödülleri, kısırlaştırma, internetten program indirme gibi birçok konuda kararlarını bildirdi.

Erkeklerin küpe takmasına onay yok

 Müslüman erkeklerin kadınlara has süs eşyalarını kullanmaktan uzak durmaları gerekir. Zira Peygamberimiz ‘kadınlara benzemeye çalışan erkekler ve erkeklere benzemeye çalışan kadınlar Allah’ın rahmetinden uzak olsun’ buyurmuştur. Bu ve benzeri uyarılar sebebiyle İslam alimleri ereklerin kadınlara özgü takıları takmalarını tahrimen  (harama yakın) mekruh sayılmışlardır.

BES'e şartlı onay

Kar payı esasına dayalı olarak çalışan birikimli hayat sigortası ile bireysel emeklilik tasarruf ve yatırım sistemi yatırılan primlerin dinen helal olan alanlarda değerlendirilmesi durumunda caizdir. Aksi takdirde caiz değildir.

Ziynet asil ihtiyaç

Altın ve gümüş dışındaki şeylerden mamul ziynet eşyası zekata tabi değildir. Şafii, Maliki ve Hanbeli bilginlerine göre ise kadının normal olarak takıp kullandığı ziynet eşyası asil ihtiyacı sayıldığından bunlardan zekat verilmez.

Kürtaj'ın tazminatı var

Ana rahmindeki ceninin annenin hayatını doğrudan etkileyecek bir tıbbi  zaruret olmadan aldırılması veya kasıt olarak düşürülmesi ya da müessir bir fiil, tehdit veya korkutma ile düşmesi durumunda gurre adı verilen tazminat ödenir.

İzinsiz program indirmek caiz değil

Başkasının emeğini gasp anlamına gelecek her iş tutum ve davranış kul hakkı gerektirir. Birer emek mahsulü olarak internet ortamında aktarılmış olan her türlü program, yazılım, kitap, müzik vb ürünleri ilgililerin izni olmada elde edip kullanmak caiz değildir.

Süs köpeğ beslemek uygun değil

Başka hayvan sürüleri olmak üzere evlerin, ekinleri, eşyaların korunması, görme engelliler için kılavuzluğundan yararlanılması, sivil savunma ve polisiye amaçlarla koku alma yahut sezgilerinden istifade edilmesi gibi maksat ve amaç olmaksızın sırf süs için evde köpek beslenmesi uygun değildir. Nitemim Hz. Peygamber (Melekler içinde köpek ve resimler bulunan eve girmezler” demiştir.

Kısırlaştırma caiz değil

Çocuk doğurma, çocuk sayısının sınırlandırılması, iki gebelik arasındaki sürenin ayarlanması, kısırlığın tedavi ettirilmesi gibi konularda karı kocanın ortak isteğine göre meşru çarelere başvurulması caiz olmakla birlikte, devamlı kısırlığa yol açan ilaç ve aletlerin kullanılması yani kadın veya erkeğin devamlı kısırlaştırılması, sıhhi bakımdan kesin bir zorunluluk olmadığı müddetçe caiz değildir.

Emlakçı komisyonu helal

Dinen helal olan bir malın veya hizmetin alım satımında aracı olan kişinin yaptığı hizmetin karşılığında alıcı veya satıcıdan yahut her ikisinden tespit edilen oranda ücret alması caizdir. Ücretin önceden belirlenmemiş olması halinde ise mevcut uygulama ve örfe göre hareket edilir. Bu itibarla emlakçının alacağı komisyon ücreti helaldir.

Fetva ile yaşamak zorunda değilsiniz; azimet(takva) tercihiniz olsun. Am
 // Zulfikar
eLif o zaman herkes, evinde okuduğu Kuranı Kerim den farklı farklı anlamlar çıkarır, hatta hadisleri de kendisi yorumlar; böylelikle kimseye gerek kalmaz, kişi bir mesele hakkında kendi hükmünü verir. Adam boşuna mı hadis profesörü oluyor? o alanda kafa patlatıyor tabiri caizse. Fetvalar; bir kurul, heyet tarafından ayetler, hadisler, sahabe görüşleri, mezhep imamlarının görüşleri neticesinde, günümüz için sorulan sorulara caiz olup-olmayacağı noktasından yorum getiriyorlar, büyütmeye gerek yok...
04 Ocak 2015 Pazar 17:28
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler