YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Diyanet: Bir iki dakikayla oruç bozulmaz
Diyanet: Bir iki dakikayla oruç bozulmaz
10 Temmuz 2014 10:13
Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Ramazan'daki ezan kazalarına açıklık getrirdi.

11 ayın sultanı Ramazan ayında iftar sofrasında ezanın okunmasını beklerken yaşanılan ezan kazaları tartışılırken Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, temkin payı içerisinde yanlışlıkla bir iki dakika önce okunan ezanla oruçlarını açmış bulunan Müslümanların oruçlarını kaza etmelerinin gerekmeyeceğini bildirdi.

Bir vatandaşın, "Akşam ezanının yanlışlıkla bir iki dakika erken okunmasından dolayı orucunu açan kimsenin ne yapması gerekir?" sorusunu cevaplandıran Din İşleri Yüksek Kurulu, Kur’an-ı Kerim’de oruç vaktiyle ilgili olarak Bakara Suresi’nde ‘Şafağın aydınlığı gecenin karanlığından ayırt edilinceye (tan yeri ağarıncaya) kadar yiyin, için. Sonra da akşama kadar orucu tam tutun.’ ayetinin bulunduğuna dikkat çekti.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Özellikle büyük yerleşim birimlerinin en doğusu ile en batısı arasındaki zaman farkından dolayı akşam vaktinin temkin payı içinde kalması söz konusu olacağından, yanlışlıkla bir iki dakika önce okunan ezanla oruçlarını açmış bulunan Müslümanların oruçlarını kaza etmeleri gerekmez. Bu sürenin temkin süresinden daha uzun olması halinde ise oruç bozulur ve kaza edilmesi gerekir."

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler