YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dışişleri Bakanlığı'ndan ebola uyarısı
Dışişleri Bakanlığı'ndan ebola uyarısı
20 Kasım 2014 11:50
Dışişleri Bakanlığı'ndan ebola uyarısıSalgınının görüldüğü ülkelere seyahat edecek Türk vatandaşlarına uyarı yapıldı.

Bakanlığın internet sayfasında yayımlanan duyuruda, mart ayında Batı Afrika’da Gine’de başlayan ve başka ülkelere de sirayet eden salgınının henüz kontrol altına alınamadığı hatırlatıldı.

Açıklamada, Gine, Sierra Leone ve Liberya’da salgınla mücadelenin devam ettiği ancak Dünya Sağlık Örgütü'nün az sayıda vakanın görüldüğü Senegal ve Nijerya’da salgının sırasıyla 17 ve 19 Ekim 2014 tarihleri itibariyle sona erdiğini açıkladığı kaydedildi.

Duyuruda, "Vatandaşlarımızın seyahat öncesinde Bakanlığımız, Sağlık Bakanlığımız ve ilgili büyükelçiliklerimizce yapılabilecek uyarı ve duyuruları takip etmeleri, Sağlık Bakanlığı Türkiye Hudut ve Sahiller Genel Müdürlüğü’nün http://www.seyahatsagligi.gov.tr/ internet sayfasında yayınlanan salgının seyrine ilişkin güncel bilgiler ile salgından korunma tedbirlerine dair önerileri edinmeleri kuvvetle tavsiye edilmektedir" denildi.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan diğer duyuruda da Cezayir’de yabancıların ülke içinde seyahatlerine ilişkin kısıtlamalar getiren bir gezi rejimi uygulandığı belirtildi. Bu uygulama çerçevesinde, yabancı uyruklu kişilerin başkentin merkezinden 40 kilometre yarıçapındaki bir alan dışına yapmak isteyecekleri her türlü seyahatlerinin bildirim ve izne tabi olduğu ifade edildi. Duyuruda, bu uygulamanın diğer şehirler için de geçerli olduğu vurgulandı.

Cezayir Dışişleri Bakanlığı'nın 27 Ekim 2014 tarihli notasıyla ülkede bulunan yabancıların tabi oldukları seyahat rejimini hatırlattığı belirtilen duyuruda, tüm yabancıların bu uygulamaya mutlaka riayet etmelerinin istendiği aktarıldı.

Duyuruda, "Cezayir’de bulunan veya bu ülkeye seyahat edecek tüm vatandaşlarımızın güvenlik uygulamalarına mutlak suretle uymaları ve bu bağlamda şahsi güvenlikleri için ülke içindeki her türlü seyahatlerini zamanlıca Cezayir polisine veya jandarmasına bildirmeleri gerekmektedir" denildi.

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler