YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dinlerini yaşamak için Türkiye'ye geliyorlar
Dinlerini yaşamak için Türkiye'ye geliyorlar
12 Mayıs 2014 11:34
Doğu Türkistan Göçmenler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Recep Saadettin Akyol, Uygur Türklerine yönelik baskının özellikle daha da arttığını, bu sebeple dini vecibelerini yerine getirmek isteyenlerin Türkiye'ye sığındığını söyledi.

Son olarak İstanbul Atatürk Havalimanı'nda vize bekleyen Uygur Türkleri hakkında AA muhabirine açıklama yapan Doğu Türkistan Göçmenler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Akyol, Malezya, Vietnam ve Tayland gibi ülkelerde hapishanelerde bekletilen yaklaşık 2500 Uygur Türkünün bulunduğuna dikkati çekti.

Akyol, Türkiye'ye gelenlerin hiçbir zaman Çin'e geri gönderilmediğini ve Türkiye'nin göçmen olarak gelen Uygur Türklerine kucak açmaya devam ettiğini belirtti.

Akyol, son gelen mültecilerin Kumkapı'daki misafirhanede ağırlandıklarını, Türkiye'de vize ve oturum almak için sıra beklediklerini ifade ederek, Uygur Türklerinin yolculuk sırasında birçok çete ve şebekenin eline düşme tehlikesi altında olduğunu, Türkiye devletinden mültecilerin güvenli bir şekilde getirilmesini istediklerini kaydetti.

Asimilasyon tehlikesi 

Uygurların çoğunlukta olduğu Sincan bölgesinde asimilasyon tehlikesi olduğu söyleyen Akyol, "Bölgeye sürekli Han Çinlileri yerleştiriliyor, Türklerin çoğunluğa geçmemesi için. Uygur Türkleri dini inançlarını yaşayarak vecibelerini yerine getiremedikleri için baskı altındalar. Özellikle üç aylara girdiğimizde şiddettin arttığını görüyoruz. Bu sebeple Uygurlar anavatanlarını terk ediyorlar. Bu olayların Çin hükümetinin bölgede yürüttüğü politikalardan kaynaklandığını düşünüyoruz" dedi.

Akyol, "Bizim tek istediğimiz özgür bir Doğu Türkistan ve insanların insan gibi yaşayabildikleri bir hayat standardının olması" diye konuştu.

Türkiye'ye gelen Uygur Türklerine devlet tarafından iyi bakılacağına inandıklarını belirten Akyol, Türk halkına seslendiğini belirterek, "Biz elhamdülillah Müslümanız ve Türküz. Müslümanlar kardeş ise işte kardeşiniz burada. Eğer Türklük diyorsanız işte Türk kardeşiniz burada" dedi.

Kendi kaderini tayin hakkı

Sincan bölgesindeki Uygurların uluslararası yasalara göre kendi kaderlerini belirleme hakkı oluğunu ifade eden Akyol, şunları söyledi:

"Çin'de 'Uygur Özerk Otonomu' diye bir bölge var ve bu otonomluğun nüfus arttıkça özerk olarak kendilerini BM'nin yapmış olduğu açıklamalara ve yasalara göre 'self determinasyon hakkı', yani kendi kendine seçilebilme ve yönetebilme hakkı doğuyor. 1980'lerde yapılan nüfus sayımına göre 30 milyon civarında olan Türk nüfusu, sene 2014 olmasına rağmen hala 30 milyon olarak açıklanıyor. Burada ciddi bir kıyım ya da farklı maksatlar var." 

"Güçlü devlet olmanın gereği"

Avrasya Türk Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı İsmail Cengiz ise Türkiye'ye sığınan Uygurların bir an önce "çalışma müsaadeli serbest ikamet" belgelerinin verilerek özgürce geçimlerini sağlamalarına zemin ve imkan hazırlanması gerektiğini vurguladı. Cengiz, "Hükümetimizin konuyla ilgili hassas olduğunu biliyoruz. Gerekli insani önlemleri alan yetkililerin bu konuda da eksikleri tamamlayacağına inanıyoruz" dedi.

Türk devletinin Uygur Türklerine karşı sorumlu olduğunu belirten Cengiz, "Elbette nerede bir Türk varsa nerede Müslüman varsa orada Türkiye olmalıdır. Nerede bir mazlum gözyaşı döküyorsa nerde bir mağdur imdat çağrısı yapıyorsa elbette Türkiye o mazlumların, mağdurların yanında, yakınında olmalıdır. Büyük ve güçlü devlet olmanın da gereği budur" ifadesini kullandı.

Anavatanları olan Çin'in Sincan bölgesinden ayrılarak Türkiye, Malezya ve Endonezya başta olmak üzere çeşitli ülkelere sığınan Uygur Türkleri, son aylarda yoğun olarak Türkiye'ye geliyorlar. Nisan ayı içinde vatanlarından ayrılan çok sayıda Uygur Türkü, Katar, Dubai ve Malezya üzerinden İstanbul'a gelerek Türkiye'den sığınma hakkı talep etti.

Asya'nın tam orta noktasında yer alan Sincan'da birçok etnik unsurun yaşadığı belirtilirken, resmi rakamlara göre Uygurlar bölge nüfusunun yüzde 46,4'ünü, Han Çinlilerinin ise yüzde 39,3'ünü oluşturuyor. Geri kalan nüfus ise Hui (Çinli Müslüman), Kırgız, Kazak, Tacik ve Tatar gibi Müslüman azınlıklardan oluşuyor. Çin hükümeti, Uygurlara karşı dini ve kültürel baskılar yaptığı gerekçesiyle uluslararası toplum tarafından eleştiriliyor ancak Pekin bu iddialar reddediyor.

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler