YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dikkat! Sibirya soğukları geliyor
Dikkat! Sibirya soğukları geliyor
24 Ocak 2010 12:39
Meteoroloji uyardı: Sıcaklıklar 4 ila 6 derece azalacak

Soğuk ve yağışlı hava halen yurdun kuzey, iç ve doğu kesimlerinde etkili olmaya devam ediyor. Yağışlı hava salı günü Orta Karadeniz kıyıları, Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu'nun güneydoğusu ile Batman, Siirt ve Ardahan çevrelerinde etkili olduktan sonra yurdu terk edecek, ancak soğuk hava hafta boyunca ülke genelinde etkisini sürdürecek.

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamada, yeni haftaya ilişkin yapılan meteorolojik değerlendirmede,soğuk ve yağışlı havanın halen yurdun kuzey, iç ve doğu kesimlerinde etkili olmaya devam ettiği belirtildi.

Açıklamada, son değerlendirmelere göre, yarın Marmara'nın doğusu (İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Bursa, Bilecik, Yalova, Balıkesir), Karadeniz, İç Anadolu'nun güney ve doğusu (Sivas, Yozgat, Nevşehir, Kayseri, Aksaray, Konya, Karaman, Niğde), Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri ile Eskişehir, Kütahya, Osmaniye ve Kahramanmaraş çevrelerinde yağış beklendiği ifade edildi. Açıklamada, şunlar kaydedildi:

''Güneydoğu Anadolu ile Osmaniye çevrelerinde yağmur ve sağanak, Orta ve Doğu Karadeniz kıyıları ile Kahramanmaraş çevrelerinde karla karışık yağmur, yağış alan diğer kesimlerde kar şeklinde görülecek yağışların, Orta Karadeniz kıyıları (Samsun, Ordu, Sinop), Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusu (Erzincan, Erzurum, Kars, Ardahan, Ağrı, Iğdır, Tunceli, Bingöl, Muş, Bitlis, Van, Hakkari ve Şırnak) ile Güneydoğu Anadolu'nun doğusunda (Diyarbakır, Siirt, Batman ve Mardin) çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

Yağışlı havanın salı günü Orta Karadeniz kıyıları (Samsun, Ordu, Sinop), Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu'nun güneydoğusu (Van, Hakkari, Bitlis, Şırnak) ile Batman, Siirt ve Ardahan çevrelerinde etkili olduktan sonra yurdu terk edeceği, ancak soğuk havanın hafta boyunca ülke genelinde etkisini sürdüreceği tahmin ediliyor.

Hava sıcaklığının yarın ülke genelinde 4 ila 6 derece azalacağı tahmin edildiğinden, Ege ve Akdeniz kıyılarında hafif, Marmara ile kuzey, iç ve doğu bölgelerde kuvvetli buzlanma ve don olayı bekleniyor.

Doğu bölgelerde beklenen kuvvetli kar yağışının özellikle Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunda çığ olayına neden olabileceği tahmin edildiğinden tedbirli olunması gerekmektedir.''

Açıklamada, hissedilir derecedeki sıcaklık düşüşüne bağlı olarak ülke genelinde görülecek buzlanma ve don olayı ile doğu bölgelerinde beklenen kuvvetli kar yağışı ve çığ tehlikesine karşı ilgililerin ve vatandaşların tedbirli olmaları gerektiği uyarısında bulunuldu.

AA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler