YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dikkat! Kar geri geliyor...
Dikkat! Kar geri geliyor...
29 Aralık 2013 16:00
Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerine göre hava sıcaklığı güney ve batı kesimlerde 2 ile 4 derece azalacak. Doğu bölgelerde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer sis ve pus hadisesi bekleniyor.

Yapılan son değerlendirmelere göre; Türkiye'nin güney ve iç kesimlerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; yağmur ve sağanak, zamanla Doğu Akdeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu'nun güney ve doğusu, Doğu Anadolu'nun batısı ile Güneydoğu Anadolu'nun kuzeyinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor.

Yağışların; Antalya, Adana, Osmaniye, Kahramanmaraş, Hatay, Gaziantep, Kilis, Adıyaman ve Şanlıurfa'da kuvvetli yağmur ve sağanak, gece saatlerinde Malatya ve Elazığ çevrelerinde yer yer yoğun kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde doğu kesimlerde buzlanma ve don olayı ile birlikte sis ve pus hadisesi bekleniyor.

Meteoroloji, Antalya, Adana, Osmaniye, Kahramanmaraş, Hatay, Gaziantep, Kilis, Adıyaman ve Şanlıurfa'da ani sel, su baskını gibi olaylara karşı hazırlıklı olunmasını talep etti. Kurum, gece saatlerinde Malatya ve Elazığ çevrelerinde yer yer yoğun kar yağışı sebebiyle ulaşımda aksamalar olabileceğini bildirdi.

Doğu eksi 26 dereceyi gördü

Doğu Anadolu Bölgesi'nde gece en düşük hava sıcaklığı sıfırın altında 26 dereceyle Ağrı'da ölçüldü.

Meteoroloji 12. Bölge Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre, Sibirya üzerinden gelen yüksek basınç sisteminin etkisi altında bulunan bölgede, soğuk hava etkisini sürdürüyor.

Gece en düşük hava sıcaklıkları sıfırın altında olmak üzere Ağrı'da 26, Kars'ta 25, Ardahan'da 20, Iğdır'da 19, Erzurum ve Erzincan'da 13 derece ölçüldü.

Günün beklenen en yüksek hava sıcaklıklarının ise Erzincan'da 5, sıfırın altında olmak üzere Iğdır'da 11, Ağrı'da 10, Kars'ta 8, Ardahan'da 5 ve Erzurum'da 3 derece tahmin ediliyor

Bölgede etkisini sürdüren soğuk hava nedeniyle ev, iş yeri ve araçların camları buz tuttu. Çatılarda buz sarkıtları oluştu.

Kent merkezlerinde kar kalınlıkları Ağrı'da 17, Erzurum'da 10, Iğdır'da 9, Ardahan'da 6, Kars'ta 4, kayak merkezlerinde ise Palandöken ve Konaklı'da 65, Cıbıltepe'de 27 santimetre ölçüldü.

Meteoroloji yetkilileri, buzlanma ve don olaylarına karşı vatandaşları dikkatli ve tedbirli olmaları konusunda uyardı.

 

 

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler