YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dikkat! Bağımlılık yapabilir
Özellikle kadınların bronz bir tene sahip olmak amacıyla sıkça girdikleri solaryumun bağımlılık ve anksiyete hissi yaratabileceği ortaya çıktı...
Dikkat! Bağımlılık yapabilir
20 Nisan 2010 / 11:38 Güncelleme: 20 Nisan 2010 / 11:38

ABD'de yapılan bir araştırmada, solaryumun, alkol veya uyuşturucu bağımlılarında gözlendiği gibi ultraviyole ışınlarına bağımlılık ve anksiyete hissi yaratabileceği ortaya çıktı.

New York eyaletindeki Albany Üniversitesi ile Memorial Sloan-Kettering Kanser Araştırma Merkezi'nden profesörler tarafından yürütülen ve 421 öğrenci üzerinde yapılan araştırmaya göre, deneklerin yarısından fazlası (229) yılda ortalama 23 kez solaryuma giriyor.

Diğer maddelere bağımlılık konusundaki sorulardan esinlenilerek yapılan ölçümlere göre, deneklerin yüzde 70'i yapay bronzlaşmaya bağımlılık işaretleri gösterdiler.

Bulgularını Archives of Dermatology'de yayımlayan araştırmacılar, ultraviyole ışınlarının yapay olsun olmasın sağlık için tehlikeleri konusunda kamuoyunu bilgilendirme çabalarına rağmen, özellikle genç yetişkinler arasında yapay bronzlaşmaya başvuranların sayısında artış görüldüğü saptamasından bulundular. A.A.

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler