YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dikkat! 10 derece düşüyor!
Sıcaklıkların yerini soğuk ve yağışlı hava alıyor. Bugünden itibaren özellikle Marmara ve Kardeniz'de sağanak yağmur görülecek. Hava sıcaklıkları da 8 ila 10 derece birden düşecek.
Dikkat! 10 derece düşüyor!
12 Eylül 2010 / 09:00 Güncelleme: 12 Eylül 2010 / 09:04

Bugünden itiraberen Balkanlar'dan gelen serin hava sıcaklıkları 8 ile 10 derece düşürecek. Özellikle Marmara ve Karadeniz'de sağanak yağmur alarmı verildi.

Uzun süredir mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcaklıklar bugünden itibaren Marmara ve Ege bölgeleri başta olmak üzere yurt genelinde 8-10 derece düşecek. Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürü Mehmet Çağlar, söz konusu azalmayla birlikte sıcaklıkların mevsim normallerine döneceğini, bazı bölgelerde ise birkaç derece mevsim normallerinin altına ineceğini söyledi. Çağlar, "Bugün akşam saatlerinden itibaren Balkanlardan gelen serin ve yağışlı hava tüm yurdu etkisi altına alacak. Kış kendini hissettirecek" dedi.

YAĞMUR KUVVETLİ YAĞACAK

Havanın soğumasıyla birlikte sağanak yağışların da başlayacağını söyleyen Çağlar sözlerine şöyle devam etti: "Marmara'nın batısında başlayacak yağışlar bugün akşam saatlerinden itibaren İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Düzce, Zonguldak ve Bartın çevrelerinde şiddetli olacak. Tekirdağ, Bursa, Yalova, Balıkesir ve Çanakkale çevrelerinde ise yağmur kuvvetli yağacak."

40 KM HIZINDA RÜZGAR

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürü Mehmet Çağlar, günlerdir yurdu etkisi altına alan poyrazın yerine karayele bırakacağını söyledi. Çağlar, "Marmara Bölgesi'nde karayelden, iç Ege ve İç Anadolu'da lodostan zaman zaman 30-40 kilometre hızında rüzgar bekliyoruz ki bu bazı olumsuzlukları da beraberinde getirecektir. Perşembe günü de orta ve doğu Karadeniz'in tümü ve doğu Akdeniz'de Adana, İskenderun, Kahramanmaraş gibi illerimizde rüzgarla birlikte yağışlar görülecek" dedi.

SEL BASKINLARINA DİKKKAT

Yetkililer özellikle Marmara ve Karadeniz'de etkisini gösterecek sağanak yağışlara karşı vatandaşı uyardı. Sel ve su baskınlarına karşı özellikle alt katlarda yaşayan vatandaşların gerekli önlemlerin alması bildirildi.

Ani ısı değişiklikleri boğaz enfeksiyonunu tetikliyor

Sıcaklıkların aniden düşmesi özellikle üst solunum yolu hastalıklarını tetikliyor. Uzmanlar, vücut ısısındaki düşüşlerin, üst solunum yollarına giden damarların daralmasına neden olduğunu, bunun da enfeksiyonlara davetiye çıkardığını söylüyor. İstanbul Bilim Üniversitesi'nden Prof. Dr. Tarık Şapçı, mevsime göre giyinmenin pek çok hastalıktan koruduğuna dikkat çekiyor. Şapçı, Özellikle Çocukları ve yaşlıları soğuk havalardan korumalıyız. Bunu yaparken de iklim şartlarına uygun giyim ve beslenme önemlidir. Ayrıca hijyene de dikkat etmek gerekir. Bu nedenle ağız ve diş bakımı, el temizliğinin yanı sıra ortak eşya kullanılmamasına da özen göstermeliyiz" dedi.

Bugün

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler