YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Devlet korumasına alındı
13 yaşında iki kez evlendirilen kız devlet korumasına alınacak
Devlet korumasına alındı
21 Ocak 2010 / 17:37 Güncelleme: 21 Ocak 2010 / 17:37

Çorum'un Sungurlu ilçesinde önce 4 inek, daha sonra ise 10 bin TL başlık parası karşılığında evlendirilmeye çalışılan 13 yaşındaki kız çocuğunun devlet koruması altına alınacağı bildirildi. Hamile kalan küçük kızın karnında ölen bebeğini ameliyatla alan ve yetkililere haber vermeyen doktor hakkında ise soruşturma açılacağı öğrenildi.
 

Sungurlu'da meydana gelen akıl almaz olayda henüz 13 yaşındaki S.K.A ailesi tarafından iki kez evlendirildi. Hayvan tüccarlığı yaptığı öğrenilen üç çocuk babası Rüştü A. (40), geçen yıl Haziran ayında 4 inek karşılığında kızının Ankara'da inşaat işçisi olarak çalışan 28 yaşındaki Kamber B. ile birlikte yaşamasına izin verdi. Şahıstan hamile kalan S.K.A, anlaşmazlık nedeniyle aralık ayında Sungurlu'nun Örnekevler Mahallesi'nde oturan ailesinin yanına döndü. 28 Aralık'ta fenalaşan S.K.A, Sungurlu Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Burada yapılan muayenede küçük kızın karnındaki bebeğin öldüğü tespit edilerek bebek alındı. Ameliyatı yapan doktor ise olayı polise bildirmedi. Ameliyattan bir hafta sonra ise S.K.A, 10 bin TL başlık parası karşılığında ilçede garsonluk yapan Gökhan T. (20) ile evlendirilmeye çalışıldı. Başlık parasının 3 bin lirasını veren Gökhan T, kalan 7 bin lirayı da sonra vereceğini söyleyerek küçük kızla birlikte yaşamaya başladı.
 

Bu arada Kamber B.'nin ailesi, S.K.A'nın çocuklarını terk etmesi nedeniyle verdikleri 4 ineğin parasını baba Rüştü A.'dan istedi. Bunun üzerine baba Rüştü A, ailenin parasını vermek için kızının ikinci eşi Gökhan T.'den kalan parasını istedi. Sungurlu ilçe merkezinde bir araya gelen tarafların kavga etmeleri sonucu olay polise intikal etti. Şahısların emniyetteki sorgularında film gibi olay ortaya çıktı. Soruşturmayı genişleten polis kızın babası Şükrü A. (40), annesi Tülay A. (37) ile ilk eşi Kamber B.'nin babası Hüseyin B. (58), annesi Şaziye B. (46), S.K.A.'nın ikinci eşi Gökhan T., babası Talip T. (47) ve annesi Zeynep T.'yi (42) gözaltına aldı. Mahkemeye sevk edilen şüphelilerden baba Şükrü A. ile damat Gökhan T. tutuklanırken diğer 5 şüpheli tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Polis S.K.A.'nın ilk eşi durumundaki Kamber B.'nin bulunması için de çalışma başlattı.
 

"DOKTOR HAKKINDA SORUŞTURMA AÇILACAK"
Sungurlu Kaymakamı Hulusi Şahin, gazetecilere yaptığı açıklamada, 2010 yılı içerisinde böyle bir olayın yaşanmasına üzüldüklerini belirterek, konuyla ilgili adli soruşturmanın başlatıldığını ifade etti. 13 yaşındaki S.K.A'nın Aralık ayı içerisinde Sungurlu Devlet Hastanesi'nde ölü doğan bebeğini ameliyatla alan doktor hakkında adli ve idari yönden soruşturma başlatılacağını bildiren Şahin, "Evde fenalaşınca hastaneye getirilen S.K.A'nın, 1 aylık hamile olduğu ve bebeğin öldüğü fark edilmiş. İlgili doktorlar ameliyatla genç kızın karnındaki bebeği almış ve S.K.A daha sonra taburcu edilmiş. Ancak adli yönden herhangi bir işlem yapılmamış. Eğer olay o gün açığa çıksaydı genç kız ikinci bir kişiyle ilişkisi hiç olmayacaktı. Hastanedeki görevli arkadaşların ihmali konusunda adli ve idari yönden soruşturma başlatılacak" dedi.
 

KEMİK YAŞININ TESPİTİ İÇİN ÇORUM'A SEVK EDİLDİ
 Kemik yaşının tespit edilmesi için S.K.A, annesi ve görevli bir polis nezaretinde Çorum Devlet Hastanesi Adli Tıp Şubesine sevk edildi. S.K.A'nın devlet koruması altına alınacağı ve Yetiştirme Yurdu'na yerleştirileceği bildirildi. Bu arada genç kızın ailesiyle birlikte bir süre İstanbul'da yaşadığı ve ilköğretim 5. sınıftan sonra okula devam etmediği öğrenildi.
 

HASTANEYE GİZLİCE GETİRİLDİ
13 yaşında iki kez evlendirilen S.K.A, kemik yaşının tespiti için sevk edildiği Çorum Devlet Hastanesi'ne gizlice getirildi. Sungurlu Emniyet Müdürlüğü'nde görevli sivil bir polis memuru ve annesi ile Çorum'a getirilen S.K.A'nın görüntülerinin gazeteciler tarafından çekilmemesi için hastanenin arka kapısından içeri giriş yaptırıldığı öğrenildi. Hastaneye giriş kaydı yaptırılmayan S.K.A, işlemlerin ardından tekrar Sungurlu'ya götürüldü. CHA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler