YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Denizlerde palamut bolluğu
Denizlerde palamut bolluğu
26 Eylül 2012 12:58
Palamut bolluğu balıkçının yüzünü güldürüyor

1 Eylül'de av yasağının sona ermesiyle denize açılan Karadenizli balıkçılar, limanlara kasa kasa palamutla dönüyor.

Ordulu balıkçıların tezgahları palamut başta olmak üzere birçok balık çeşidiyle adeta doldu taştı. Bereketli devam eden av sezonuyla hem balıkçıların hem de vatandaşların yüzü güldü.

Gülyalı Balıkçı Kooperatifleri Başkanı İnan Sağlam, AA muhabirine yaptığı açıklamada, son yılların en bereketli sezonunu yaşadıklarını belirterek, ''Özellikle palamut önceki yıllarda bu kadar bol olmamıştı, bütün balıkçılarımızın yüzü palamuttan dolayı fazlasıyla güldü'' dedi.

Gece geç saatlerde denize açılan balıkçıların bol palamut avlayarak kıyıya döndüğünü ifade eden Sağlam, ''Balıkçılarımızın ve vatandaşlarımızın kuru fasulyesi olarak da nitelendirdiğimiz palamut sofralarımızı da adeta şenlendirdi'' diye konuştu.

Bir aileyi 3 palamudun rahatlıkla doyurabildiğini dile getiren Sağlam, şöyle devam etti:

''Balıkçılarımızın yanı sıra vatandaşlarımızın da yüzü bol palamut karşısında güldü. Çünkü bol palamut tezgahlarda oldukça ucuz fiyatlardan satılıyor. Vatandaşımız da ucuz palamut yemenin keyfini çıkarıyor. Palamutta yaşanan bolluğun önümüzdeki aylarda da devam edeceğine inanıyoruz. İnşallah sezon başladığı gibi bol ve bereketli geçer. Özellikle küçük balıkçılarımız hallerinden çok memnun.''


-Son palamut bolluğu 2005'te yaşanmıştı-


Kumbaşı Balıkçılar Kooperatifi Başkanı Mehmet Çalış ise son palamut bolluğunun 2005 yılında yaşandığını anımsattı.

Bu yıl teknelerin de artmasıyla palamudun daha fazla avlandığını ve tezgahların adeta şenlendiğini belirten Çalış, ''Bütün balıkçı esnafı halinden çok memnun. Denize açılan küçük tekneler olsun, büyük tekneler olsun boş dönmüyor. Her balıkçı rızkını fazlasıyla çıkarıyor. Karadeniz bu yıl bütün balıkçılara çok cömert davranıyor'' dedi.

Çalış, palamut bolluğunun Kasım ve Aralık ayına kadar devam edeceğini sözlerine ekledi.

Ordu'da yaklaşık 20 yıldır balıkçılık yapan Osman Üzülmez de palamudun 3 tanesinin 10 liraya satıldığını, daha küçük olan palamutların 5 tanesinin 10 liradan alıcı bulduğunu kaydetti. (AA)

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler