YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Defolu' beyaz eşyalarda yüzde 60'a varan inidirim
'Defolu' beyaz eşyalarda yüzde 60'a varan inidirim
'Defolu' beyaz eşyalarda yüzde 60'a varan inidirim
09 Mart 2008 / 08:57 Güncelleme: 00 0000 / 00:00


Evlilik hazırlığında olanlar ya da evini yenilemek isteyenler için beyaz eşyalarını ucuz yoldan temin etmenin yöntemi spot pazar. "Çizikli" ev donatmanın yöntemi burdan geçiyor. Gelin damat adayları için yeni kampanyalar düzenleyen firmalar kullanılmamış ancak küçük çiziklerle 'defolu' beyaz eşyaları yüzde 60'a varan inidirimlerle satıyor. Buzdolabı, çamaşır, bulaşık makinesi, fırın ve televizyondan oluşan 5 parçalık elektrikli ev aletlerinin tümünü 1000 YTL'den satan spotçular, ürünlerin kesinlikle ikinci el olmadığını, eşyalarda fabrika çıkışlı küçük çiziklerin bulunduğunu belirtiyor. Markaların bayilik usulü dağıttığı eşyalar, bayi sahibine de yüzde 20-40 arasında kâr bırakıyor.


BUZDOLABI 350 YTL


Sıfır bir buzdolabına 1150 YTL vermek yerine aynı paraya ihtiyaçlarınızın tümünü gidermek ister misiniz. Üretici ile tüketicinin arasına giren yatırımcılar, bayiliklerle bu ihtiyaca cevap veriyor. 800 YTL'den satılan Ariston marka iki kapılı buzdolabı 350 YTL'den, çamaşır makinası 300, fırın 250, Regal marka 37 ekran televizyon 50 YTL, Arçelik 2006 model çamaşır makinesi 210 YTL'den müşteriye satılıyor.


YATIRIMCILARA AÇIK


Ariston markasının defolu ürünlerini satan yetkili satış merkezi Susar Ticaret Firması Pazarlama Müdürü Gürkan Vergül, bu satış türünün ikinci el piyasası ile karıştırılmaması gerektiğini vurgulayarak kendilerinin fabrika ile direkt anlaşmalı olduğunu ve ürünlerin yeni ürünlerden oluştuğunu belirtiyor. Türkiye geneline bayilikler de verdiklerini söyleyen Vergül, 'Bayilik masrafları tüm giderleriyle beraber yaklaşık 30 bin ile 50 bin YTL arasında değişiyor” dedi.


Piyasa fiyatının yarısına satılıyor


100 devirli, elektronik sistem, 7 kilo çamaşır taşıma kapasiesi olan A+ Sınıfı çamaşır makinesinin piyasadaki nakit fiyatı ortalama 1100 YTL ile 1300 YTL arasında değişiyor. Bu özellikleriyle satılan aynı marka çamaşır makenisinin gözle görülmeyecek defolu satışlarında ise ürün 550 YTL'den satışa sunuluyor. Aynı şekilde paslanmaz çelik, gaz emniyetli, döküm, turbo ve 8 programlı fırının piyasa fiyatı 1300 YTL yakınken, aynı marka ürünün aynı modeli 750 YTL'den satılıyor.


Yeni Şafak

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler