YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dayakçı kocaya psikolojik tedavi
Dayakçı kocaya psikolojik tedavi
09 Ekim 2011 08:25
Kadına şiddeti önlemeye yönelik yeni yasa tasarısı, dayakçı kocaya devlet kontrolünde psikolojik tedavi öngörüyor. Tedavi masrafını devlet karşılayacak.

Son dönemde sıkça yaşanan kadın cinayetleri ve kadına yönelik şiddeti önlemek adına, yeni bir yasa tasarısı hazırlalığı yapıldığı belirtildi.

Yeni tasarının getirdiği en büyük yenilik ise dayakçı erkeklerin devlet kontrolünde psikolojik tedavi görmelerinin planlanması. Meclis'te gazetecilerle sohbet eden Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Şahin, birkaç hafta içinde Meclis'e sevk edilecek yeni tasarıda dayakçı erkeklerin rehabilite edilmesinin öngörüldüğünü söyledi. Şahin, eski taslaktakinden farklı olarak psikolojik tedavi şartının kesin hükme bağlanacağını kaydetti.

Kadına yönelik şiddetin önlenmesi için bugüne kadar sadece şiddet mağdurlarının tedavisinin düşünüldüğüne ve şiddeti uygulayanlara yönelik bir programın devreye sokulmadığına dikkati çeken Şahin, "Sadece şiddet göreni değil, şiddeti uygulayanı da tedavi edecek bir sistemi kurmalıyız. Sadece mağduru korumak yetmez. Esas olarak tedavi edilmesi gereken şiddeti uygulayan kişidir" diye konuştu. Dayakçı kocanın psikolojik tedavi masraflarının devlet tarafından karşılanacağına dikkat çeken Bakan Şahin, şiddet uygulayan eşin tedavisinin isteğe bağlı değil zorunlu olacağının da altını çizdi. Şahin, tedaviyi Sağlık Bakanlığı'nın, kontrolü de kendilerinin yapacağını da sözlerine ekledi.

SİSTEM BÖYLE İŞLEYECEK

Öngörülen sisteme göre, dayak atan eşler hakkında adli makamlar psikolojik tedavi kararı verebilecek. Bu karar doğrultusunda dayakçı koca Sağlık Bakanlığı'na bağlı kurumlardan birindeki psikiyatri birimine sevk edilecek. Gerekli görülen süre boyunca tedavi devam edecek. Şiddet uygulayan kişilerin düzenli olarak randevularına gidip gitmediğini sosyal hizmet uzmanları izleyecek. Düzenli olarak psikolojik tedavi seanslarına katılmayanlarsa rapor edilecek. Tedaviye katılmayanlarla ilgili ağırlaştırılmış cezai süreç işletilecek.

Sabah 

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler