YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Damlaya damlaya çölleşiyoruz"
"Damlaya damlaya çölleşiyoruz"
06 Ağustos 2014 16:10
Yaşar Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Rıza Karacan, yılda binlerce litre suyun musluklardan damlayarak boşa gittiğini söyledi.

Karacan, yaptığı açıklamada, İstanbul'a su sağlayan barajların doluluk oranının yüzde 19'a, Ankara'daki barajların doluluk oranının yüzde 34'e, İzmir'de ise yüzde 50'ye düşmesinin kuraklık için alınacak önlemleri yeniden gündeme getirdiğini belirtti.

Türkiye'de son 53 yılın en kurak yazının yaşandığını vurgulayan Ali Rıza Karacan, Türkiye genelinde su akışlarının uzun yıllar ortalamalarına göre yüzde 30, geçen yıla göre ise yüzde 40 azalmış olmasının elektrik üreten barajlardan, sulama amaçlı su kullanımına kadar bir çok olumsuz etkiye neden olduğunu ifade etti.

Tarım ve endüstri sektörlerinin yanı sıra vatandaşların alacağı basit önlemler ile kuraklığın etkisinin azaltılabileceğini dile getirerek "Yılda binlerce litre su musluktan damlıyor. Damlaya damlaya çölleşiyoruz" diyen Karacan, görüşlerini şöyle aktardı:

"Suyun tekrar kullanımı atık su arıtma tesisleri ile mümkün. Endüstriyel kuruluşların tümünün bu kurala uyması gerekir. Belediyelerin de gelişmiş ülkelerde olduğu gibi park ve bahçe sulamalarında temiz su yerine arıtma suyu kullanmalı. Türkiye'de 3 binin üzerinde belediye mevcut. Ancak atık su arıtma tesisi olanlar yüzde 15'i geçmiyor."

Karacan, Türkiye'de kullanılabilir tatlı su potansiyelinin 110 milyar metre küp olduğunu, bunun yüzde 72 gibi büyük bir oranının tarımsal sulamada kullanıldığına dikkati çekerek, tarımsal üretimde damlama yöntemiyle tasarrufa gidilmesi gerektiğini söyledi. Suyu tasarruflu kullanmayanların uyarılması gerektiğini anlatan Karacan, tasarruf önlemleri için alınması gereken tedbirleri şöyle sıraladı:

"Evlerdeki 12 litrelik tuvalet rezervuarları 6 litreye indirilmeli. Duş ortalama 5-6 dakikada alınmalı. Böylece duş başına 55 litre su tasarrufu sağlanabilir. Dakikada ortalama 15-20 litre su akıtan klasik duş başlıkları yerine dakikada ortalama 9-10 litre su akıtan düşük akımlı duş başlıkları kullanılmalı. Diş fırçalarken ve traş olurken musluk açık bırakılmamalıdır."

 

AA

 

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler