YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dağlardan odun toplayan 120'lik nine
Asırlık Çınar Gülhan nine K.Maraş'ta yaşıyor
Dağlardan odun toplayan 120'lik nine
24 Ağustos 2009 / 16:42 Güncelleme: 24 Ağustos 2009 / 00:00

Her zaman gündemde olan bir konudur: "Dünyanın en yaşlı insanı nerede yaşıyor." Çoğu zaman Uzakdoğu ülkelerinden çıkan asırlık çınarlardan biri de bizim ülemizde yaşıyor. Kahramanmaraş'ta yaşayan Gülhan nine tam 120 yaşında. Sanmayın ki elden ayaktan düşmüş yatağında kendinden habersiz yatıyor. Torunun torunu yaşındakilerin bile yapamayacağı dinçlikte sabah erkenden kalkıyor, dağlarda yürüyüş yapıyor, kendi yetiştirdiği hormonsuz sebzelerinden sabah kahvaltısını hazırlıyor. Güne böyle başlayınca da 120 yıl yaşamak pek zor olmasa gerek...


Dünyanın en yaşlı kadınmarından biri olan Gülhan nine Kahramanmaraş merkeze 30 kilometre uzaklıktaki Davutlar köyünde yaşıyor. Komşularının Gül nine diye hitap ettiği 120 yaşındaki bu asırlık çınarın yaşam sırrı herkesin merak konusu. Fakat 120'lik nineyi biraz yakından tanıyınca gerçek ortaya çıkıyor.


Kendine ait bahçesinde meyve sabzesini yetiştiren Gülhan nine yüzde yüz doğal besleniyor ve kışlık yiyeceğini de yine kendi ürettiği sebzelerden kurutarak elde ediyor. Kışılık odunu dağlardan kendi topluyor.


Bugüne kadar hiç doktora gitmeyen Gülhan ninenin 8 çocuğundan 4'ü hayatta değil. 100'e yakın torunu olan Gülhan ninenin şaşırtıcı olan ise hala bir nüfus cüzdanı yok.


Kürkçe konuşup çok az Türkçe bilen Osmanlı İmparatorluğunu görmüş Gülhan nine 100 yıldan beri kendisine verilen paraları biriktiriyor ve tedavülden kalkan paraları ise sobada yakarak imha ediyor.


 


İşte 120'lik Gülhan Nine


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


  


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


HABER: İsmail Çapar / Kahramanmaraş

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler