YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dağdaki esaretleri son buldu
Dağdaki esaretleri son buldu
04 Mart 2013 08:18
Muğla’nın Fethiye ilçesinde mahsur kalan biri Alman 11 kişinin dağdaki esareti son buldu.

Muğla’nın Fethiye ilçesinde sabah saatlerinde rehber eşliğinde doğa yürüyüşüne çıkan biri Alman 10’nu Türk 11 kişiden 6 sı aşı yağış ve Alman uyruklu kadının yürüyememesi yüzünden dağda mahsur kaldı. Jandarma ve köylüler mahsur kalan 5 kişiden 4 nü dağdan indirirken AKUT Fethiye ekibi son anda destek vererek alman kadının mahsur kaldığı yerden inmesini sağladı.

Edinilen bilgilere göre; rehber Ali İhsan Emre ile birlikte biri Alman kadın olmak üzere toplam 11 kişi sabah saatlerinde Fethiye’den doğa yürüyüşü için bir araçla 1760 metre yüksekliğindeki Mendos dağının eteğine kadar gittiler.

Burada rehber Ali İhsan Emre nezaretinde güzel ve güneşli havada yaklaşık 1300 metre rakımda Akbel mevkiinden yürüyüşe geçtiler. Mendos dağındaki bitki ve çiçekleri inceleyip bol, bol fotoğraf çektiler. Yürüyüş oldukça güzel giderken uzun yıllardır Fethiye’de yaşadığı öğrenilen Müslüman da olduğu öne sürülen “ Alman Fatma” lakaplı 55 yaşındaki Kayser Kerstın yürümekte zorlandı.

Bir grubu indirdi

Yürüyüş devan ederken aniden aşırı bir sis ve tipi baş gösterdi. Dolu ile karışık yağmur bir anda bastırınca ekiptekiler hızla inmek istedi. Alman Kayser Kerstın yağmurda yürüyemedi. Patika yolda sarp kayalıklarda her yer kayıyordu. Rehber Ali İhsan Emre guruplardakilerden Murat Koç, Özlem Koç, Fatma Uçku, Faruk Şenen ile ismi öğrenilemeyen bir kişiyi Gökben köyü Dere ağzı mevkiine indirip tekrar diğer gurubu indirmek için yaklaşık 4 kilometre daha dağa tırmandı.

112 acilden yardım istedi

Alman Kayser Kerstın ile birlikte dağdaki Psikolog Özlem Zengin, Memur Mert Okçu, Ömür Altın Çizme, Mustafa Bodur ve Ali İhsan Emre yağmurun şiddetini artırması ve karanlığın iyice çökmesi yüzünden saat 19:00 sıralarında 112 Acil ambulans ekiplerinden yardım istendi. Sağlık ekibi Mendos dağında mahsur vatandaşların yardım istediğini Jandarmaya bildirdi. Fethiye Garnizon Komutanı Faruk Akıncı ve Jandarma ekibi Gökben köyü dere ağzı   mevkiine giderek mahsur kalanların yerini belirledi. Araziyi iyi bilen kahveci Servet Karadereli (35) ile birlikte Jandarmalar mahsur kalan biri Alman kadın ve 5 Türk vatandaşına yardıma koştu. Aşırı yağmurda sırılsıklam olan 5 Türk ile Alman kadın yaklaşık 4 kilometrelik sarp ve kayalık patika yollardan aşağıya indirilmeye çalışılırken Fethiye Akut’tan destek istendi. Akut ekipleri yaklaşık 400 metrede jandarmanın taşıdığı Alman kadına ulaştılar. Mert Okçu ve Ömür Altun Çizme ambulans ile Fethiye Devlet Hastanesine kaldırılırken Rehber Ali İhsan Emre sırılsıklam olduğu için ambulansta ısınmayı bekledi. Alman Kayser Kerstın 112 Acil ambulans ile hastaneye kaldırılıp tedavi altına alındılar. Rehber Ali İhsan Emre “Sabah 11 kişi işe doğa akbel’den  Bozyer köyüne doru doğa yürüyüşüne çıktıklarını hava birden bozması yüzünden Alman kadının yürüyemediğini, kadını indiremeyince yardım istediğini. Bir gurubu önce indirdiğini ikinci gurubu indirmeye çalıştığını” söyledi.

Alman Kayser Kerstın ise Yürüyüş sırasında gücünün bittiğini eklemlerin taşımadığını yağmurda ıslandıkları için zor anlar yaşadığını anlattı. Gökben köyün kahveci Servet Karadereli ise Jandarma ile birlikte yaklaşık 8 kilometre yürüyerek mahsur kalanlara ulaştık. Alman kadın yürüyemiyordu. Güçlükle getirdik. Son anda Akut’ta geldi ve destek verdi” dedi. Yürüyüşe katılan Mustafa Bordu ise Mendos dağı yolu çıkışından itibaren güzel bir doğa yürüyüşüne çıktık. Aşırı şekilde yağmur yağdı. Zemin kaygandı. Alman kadın yürüyemedi. Gece olduğu için bu yüzden yardım istedik. Yardıma koşan Jandarma’ya teşekkür ederiz” dedi.

Akut Fethiye operasyon sorumlusu Ersin Gür ise operasyonu jandarma ve  köylüler gerçekleştirdi. Biz son anda jandarmaya destek verdik. Bir yürüyüş ekibinden 5 kişinin kaybolduğu haberi geldi. Kadının taşınamadığı için yardıma koştuk dedi. Ersin Gür böyle durumlarda jandarma 156 aranacak olursa konumlama cihazı ile mahsur kalanların yeri tespit edile bilir” dedi.

 

İHA

Etiketler: , , , ,
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler