YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dadaş mucitten soba zehirlenmelerine çözüm
Dadaş mucitten soba zehirlenmelerine çözüm
01 Aralık 2014 10:16
Erzurum'da yaptığı değişik icatlarla 'Dadaş Mucit' olarak tanınan 52 yaşındaki Ebubekir Taşbaşı, televizyonda soba zehirlenmesinden artan ölümleri görmesi üzerine harekete geçerek soba zehirlenmelerine karşı ‘jelli’ çözüm buldu.

Erzurum’da yaşayan ve yaptığı birbirinden ilginç buluşlar nedeniyle 'Dadaş Mucit' olarak tanınan emekli elektrik teknisyeni 4 çocuk babası Ebubekir Taşbaşı’nın son icadı soba zehirlenmelerine karşı jelli çözüm oldu.

Kış mevsiminin gelmesiyle birlikte soba zehirlenmelerinden artan ölümleri televizyonda izlemesi üzerine harekete geçen 'Dadaş mucit', soba zehirlenmesinde etkili olan karbonmonoksit gazına karşı jel icat etti.

Bezir yağı ve iki farklı maddeden oluşan karışımla karbonmonoksit gazının önüne geçti

Uzun uğraşlar sonucunda sobadan sızan karbonmonoksit gazının önüne bulduğu jelle geçtiğini ifade den ‘Dadaş Mucit’ icadıyla ilgili şunları söyledi. “Soba zehirlenmelerine karşı icat ettiğimde jelde bezir yağı ve farklı iki madde katıyorum. Kattıktan sonra evin içine sızan karbonmonoksit gazını tamamen yukarıya alıyor.

Yukardaki sıcaklığı da aşağıya basarak korbonmonoksit gazından zehirlenmeleri önlüyor. Kış mevsiminde genel olarak soba zehirlenmelerine sık sık rastlıyoruz ve haberlerde çok sık karşımıza çıkıyor. İşte bu zehirlenmelerin önüne geçebilmek için 2 yıldır sürekli bunun üzerinde çalışma yapıyordum en sonunda sonucu buldum.

"Haberlerde sobadan zehirlenenleri görüp harekete geçtim"

Kış mevsiminin gelmesiyle birlikte kırsal kesimlerdeki insanların soba yakmaya başladığını ve bazı aksilikler sonucunda da soba zehirlenmelerinin yaşandığını belirten 'Dadaş Mucit' Ebubekir Taşbaşı, televizyonda zehirlenmeleri izlediğini ve harekete geçtiğini söyledi. 52 yaşındaki Taşbaşı,” Haberlerde izliyoruz. Çocuklar, aileler hayatını kaybediyor. Kış geldi gündemde bu var.

Ölümlü kazalardan birisi de soba zehirlenmesidir. Bundan dolayı böyle bir şey yapmak aklıma geldi ve yaptım. Uğraştım, çalıştım ve buldum. İlacın katkı maddesini araştır incele derken ortaya jeli çıkardım. Bunun patentini alırsam ve üniversiteden de destek görürsem bu soba zehirlenmelerini önleyici jeli piyasaya sürmeyi düşünüyorum. Jel fazla pahalı olmayacak. Jelin 1 litresinin maliyeti 80 TL’ye çıkıyor.” dedi.

"İcat ettiğimde jelle soba zehirlenmelerinin önüne geçmek istiyorum"

Soba zehirlenmelerinin önüne geçmek için ürettiği jeli, gazeteciler aracılığıyla kamuoyuna tanıtan Ebubekir Taşbaşı, artık soba zehirlenmesinden dolayı kimse hayatını kaybetmesin diyerek sözlerine şöyle sürdürdü.”Sobadan karbonmonoksit gazı çıktığı zaman normalde evin içine yayılır ve buda zehirlenmelere yol açar. Ama bu jeli evin tavanına sürdüğün zaman sobadan gaz sızınca yukarı topluyor bu jel yani yapıştırıcı özelliğiyle gazı üzerine çekiyor. Gaz yağışında diğer taraflara yayılmıyor ve zehirlenmelerin önüne geçiliyor. Ondan sonra kapıları veya camları açtığın zaman içerideki gaz dışarı çıkıyor.”

 

İHA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler