YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cuma hutbesinde 'domuz gribi'
Türkiye'yi kasıp kavuran domuz gribi Cuma hutbesinin de konusuydu
Cuma hutbesinde 'domuz gribi'
30 Ekim 2009 / 16:26 Güncelleme: 30 Ekim 2009 / 16:33

Kütahya'nın Tavşanlı ilçesinde, Kaymakamlıkça alınan karar gereği ilçe merkezi, belde ve köylerdeki tüm camilerde cuma namazı hutbesinde ''domuz gribi'' konusu işlenerek, vatandaşlara uyarılarda bulunuldu.
 

Kaymakamlık ve İlçe Müftülüğünün ortak yürüttüğü çalışmayla cuma namazına gelenlere, din görevlileri aracılığıyla hutbe sırasında domuz gribinden korunma yolları ve genel temizlik kurallarına ilişkin bilgi verildi.
 

Kur'an-ı Kerim'deki temizlikle ilgili bazı ayetlerin meallerinin de aktarıldığı hutbede, sağlığı korumanın iki yönü bulunduğu, bunların tedbir alınması ve tedavi yaptırılması olduğu bildirildi.
 

Bulaşıcı hastalıklardan kaçınma, koruyucu aşılar yaptırma, dengeli beslenme ve sağlığa zararlı şeylerden uzak durmanın, beden ve ruh sağlığının korunması için alınması gereken önlemler arasında sayıldığına işaret edilen hutbede, şunlar kaydedildi:
 

''Bu günlerde yaygın olan bir hastalık türü de domuz gribidir. Öksürme veya hapşırma sırasında ağzımızı ve burnumuzu bir mendille kapatmalı, öksürdükten ya da hapşırdıktan sonra ellerimizi bol sabun ve suyla yıkamalıyız. Kirli ellerimizle gözlerimize, burnumuza ve ağzımıza dokunmamalı, bulunduğumuz mekanı sık sık havalandırmalıyız. Böylece sadece bu hastalıktan değil, grip gibi solunum yoluyla bulaşan tüm hastalıklardan kendimizi koruyabiliriz.''
 

Kuran-ı Kerim'de Müslümanlara sağlıklarını korumaları yönünde verilen emirlerin, din alimlerinin öğütleriyle anlatıldığı hutbede, salgın hastalıklardan korunma ve önlem almanın bir insanlık görevi olduğu ifade edildi.
 

Hutbede, karantinanın önemi de vurgulanarak, ''Peygamberimiz buyururlar ki, 'Bir yerde veba olduğunu işittiğiniz zaman, o yere girmeyiniz. Bulunduğunuz yerde veba hastalığı olursa oradan da çıkmayınız.' Burada bulaşıcı hastalıklar için karantina uygulamasının lüzumu açıkça belirtilmiştir'' denildi.
 

Cuma namazından çıkan vatandaşlar, salgın hastalık özellikleri bulunan domuz gribine karşı hutbeyle bilinçlendirme çalışması yürütülmesinden memnuniyet duyduklarını kaydetti.

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler