YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cuma hutbesinde din samimiyettir konusu işlendi
Cuma hutbesinde din samimiyettir konusu işlendi
07 Şubat 2014 13:57
Diyanet İşleri Başkanlığı cuma hutbesinin konusunu "Din Samimiyettir" olarak belirledi.

Camilerde verilen Cuma hutbesi, Ankara Müftülüğünün internet sayfasında yer aldı. Cemaate verilen hutbede "Din Samimiyettir" konusu işlendi.

İhlas ve samimiyetin dinin, dindarlığın özü, inancın, kulluğun ve itaatin sadece ve sadece alemlerin Rabbi olan Allah'a özgü kılınması olduğu anlatılan hutbede, bütün ibadetlerin, her türlü riya, gösteriş ve çıkar kaygılarından arındırılıp sadece Allah rızası için yapılması anlamına geldiği belirtildi.

İhlas ve samimiyetin sadece inanç ve ibadetlerde değil, insanlarla olan ilişkilerde de son derece önemli olduğu vurgulanan hutbede, Müslüman'ın Müslüman'a karşı samimi, içten ve gönülden davranmasının da dinin önemli bir ilkesi olduğu ifade edildi.

Aile ve akraba ortamında, komşuluk ve arkadaşlık ilişkilerinde, iş ve ticaret hayatında, hayatın her alanında insanlara karşı içten ve samimi davranmanın en büyük ahlaki erdemlerden olduğunun altı çizilen hutbede, "Bu erdemi kazanmanın en kısa yolu da her işimizde Allah rızasını ön planda tutmak ve O'nun her an bizi görüp gözettiğini aklımızdan çıkarmamaktır. İnsanları değerlendirmemizde ve eşyaya bakışımızda bu yaklaşım esas olursa dünyevi çıkar ve hırsların körüklediği pek çok olumsuzluk kolayca bertaraf edilebilir" ifadelerine yer verildi.

Saf amellerin, gösteriş arzusuyla yapılarak kirletildiğinde anlamını kaybedeceği belirtilen hutbede, şunlar yer aldı:

"Samimiyet olmadan değerler, değerini yitirir. 'Cömert' desinler diye infakta bulunan, 'alim' desinler diye ilim tahsil eden, 'kahraman' desinler diye savaşan kimsenin çabasının Allah nezdinde hiçbir kıymeti yoktur. Hatta bu kimseler, sahte niyetlerle yapılan sahte amellerinden ötürü ahirette hüsrana uğrayacaklardır. Çünkü ihlası, samimiyeti bilmeyene insanlar 'alim' dese de hakiki cahil odur. Gönlünü Rabbinin rızasıyla zenginleştirmeyenin adı 'zengin' olsa da hakikatte o, insanların en yoksuludur. Samimiyetsiz secdelerle abid, dünyaya gönül bağlayarak zahid, dünyalık için hicret ederek muhacir olunmaz. Gerçek muhacir dünyalıklara dair gönlündeki her şeyi terk ederek 'ihlas'a hicret edendir. Uzaklarda bir yerlerde boynu bükük bir halde ihlas bizi bekliyor. Riyadan, kibirden, iki yüzlülükten uzaklaşıp samimiyetin kapısını ne zaman çalacağız  Kulluk gösterilerinden, gösteriş bağımlılığından, iyilikleri pazarlarda satmaktan uzaklaşıp ihlas, samimiyet ve takvanın gönlünü ne zaman alacağız  Sahi yolculuğumuz nereye, bizler kimin muhaciriyiz "

 

AA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler