YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çölemerik nedir? Çölemerik ne demek?
Çölemerik nedir? Çölemerik ne demek?
02 Ağustos 2016 20:34
Çölemerik kelimesini daha önce duydunuz mu? Çölemerik kelimesini bugün çok sık duyduk. Çölemerik nedir? Çölemerik ne demektir? Hakkari'nin yeni adı Çölemerik oldu. Çölemerik ilçe oldu.

Çölemerik Hakkari'nin yeni adı oldu. Çölemerik bugün Hakkari'nin yeni adı oldu. Çölemeriknedir? Çölemerik'in anlamı nedir? Çölemerik ne anlama gelir? 

TBMM'ye iletilen yasa tasarısı ile Hakkari ve Şırnak il olmaktan çıkarılacak. Bu illerin yerine Yüksekova ilçesi merkez olmak üzere Yüksekova; Cizre ilçesi merkez olmak üzere de Cizre adıyla iki yeni il kurulacak. Bunun üzerine Hakkari’nin yeni adı ne olacak merak ediliyor.

Hakkari ve Şırnak'ın şehir merkezlerinin taşınması önerisi terörle mücadele kapsamında daha önce de gündeme gelmişti. Terör olaylarının şehir merkezine uzak olan Cizre ve Yüksekova'da daha yoğun olması ve bu nedenle kontrol ve müdahalede zaman kaybı yaşandığı belirtiliyordu. Bu iki ilin coğrafi durumları da kararda etkili olan nedenlerden biri oluyor. Şırnak ve Hakkari merkezlerinin dar bir alanda olduğu, Cizre ve Yüksekova'nın ise genişlemeye daha uygun bir coğrafi yapıya sahip olduğu biliniyor. Bu gibi nedenlerle yeni iller olan Yüksekova ve Cizre kuruluyor. Değişikliklerden sonra Hakkari’nin yeni adı Çölemerik olacak. Bu kararla birlikte birçok kişi Çölemerik nedir merak ediyor.

ÇÖLEMERİK NEDİR?

Hakkari ilinin merkezi olan kasaba. Türkiye'nin en az nüfuslu il merkezlerinden biridir. Nüfusu 4.226’dır. Düzlük bir alanda kurulmuştur. Binaların çoğu kerpiçten ibarettir. Van'a 208 kilometre uzaklıktadır. Bu başlıca yolu da kış aylarında uzun süre geçit vermez durumda olur. Şimdi ise Hakkari'nin yeni adı Çölemerik oldu. Gelen son dakika haberi sonrası vatandaşlar Çölemerik'in anlamını merak etmeye başladı.

Çölemerik'in anlamı sahipsiz yeşillik demek. Aynı zamanda çeşitli kaynaklara göre Çölemerik Hakkari'nin Osmanlı döneminde anılan ismi. Çölemerik Kürtçe bir isim değildir. Hakkari'nin Kürtçe ismi 'Colemerg'dir. Çölemerik Osmanlı döneminde Hakkari sınırında yer alan beyliklerden birinin de adıdır. Çölemerik Türkiye'nin güneydoğusundaki en uç noktadır. Hakkari yani yeni adıyla Çölemerik Türkiye'nin 'sarp ucu' olarak da anılır.

HAKKARİ’NİN YENİ ADI NEDEN ÇÖLEMERİK OLDU?

Hakkari ve Şırnak il olmaktan çıkarılacak. Bunun yerine Yüksekova ilçesi merkez olmak üzere Yüksekova; Cizre ilçesi merkez olmak üzere de Cizre adıyla iki yeni il kurulacak. Tasarı TBMM'den geçerse, il olmaktan çıkarılan Hakkari Belediyesi de Çölemerik adıyla yeniden yapılandırılacak. Şırnak Belediyesi de Nuh adıyla yeniden yapılandırılacak. İlçe haline getirilmesi önerilen Hakkari'nin eski adı Kürtçe Colemêrg'den gelen Çölemerik'ti.

Hakkari yeni düzenleme Meclis'ten geçerse Hakkari yine eski adını alacak. Yine il haline getirilen Şırnak'ın eski adı da Nuh'un şehri anlamına gelen Şehr-i Nûh'tu. Hakkari ve Şırnak'ın şehir merkezlerinin taşınması terörle mücadele kapsamında gündeme gelmişti. Terör olaylarının şehir merkezine uzak olan Cizre ve Yüksekova'da daha yoğun olması, bu nedenle kontrol ve müdahalede zaman kaybı yaşandığı belirtiliyordu. İki ilin coğrafi durumları da kararda etkili olan nedenlerden. Şırnak ve Hakkari merkezlerinin dar bir alanda olduğu, Cizre ve Yüksekova'nın ise genişlemeye daha uygun bir coğrafi yapıya sahip olduğu biliniyor.

 // Ibrahim nazli
Cok iyi memunum...
13 Ağustos 2016 00:46
 // Ibrahim
Masallah masallah cok iyi...
13 Ağustos 2016 00:45
haritalarda ismi yazılıdır
 // erdoğan
1990 yıllarına kadar İlkokul Fiziki ve idari haritalarında Hakkari gibi diğer illerinde adları Parantez içinde yazılırdı bu günün gençliği bilmez bizim nesil bunları okuyarak büyüdü...
05 Ağustos 2016 Cuma 17:13
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler