YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çok öten horozu BİMER'e şikayet ettiler
Çok öten horozu BİMER'e şikayet ettiler
17 Temmuz 2014 00:26
Karaman'da bir kişi, komşularının horozu çok öttüğü için rahatsız olduğunu ileri sürerek Başbakanlık İletişim Merkezi'ne şikayette bulundu.

Yeşilada Mahallesi'nde isminin açıklanmasını istemeyen bir kadın, evinin bahçesinde satın aldığı civcivleri büyütmeye başladı.

Bir süre sonra civcivlerin içinde büyüyen bir horoz, çok öttüğü gerekçesiyle kadının komşusunun şikayetine neden oldu. Gece çalışan ve sabaha karşı işten gelen komşu, horoz çok öttüğü için sabah uyuyamadığını söyleyerek kadını uyardı.

Horozun ötmesinden rahatsız olan kişi, sonuç alamayınca horozu ve sahibini Belediye ile Başbakanlık İletişim Merkezi'ne (BİMER) şikayet etti. Şikayeti değerlendiren yetkililer, durumu Karaman Belediyesine iletti.

Harekete geçen Zabıta Müdürlüğü ekipleri, önce 27 Haziran tarihinde "Evinin bahçesinde tavuk, horoz ve köpek beslediği ve çevreyi rahatsız ettiği"  iddiası ile tutanak tuttu.  Şikayetler devam edince 14 Temmuz günü "yapılan kontrolde uyarı ve ikazlara rağmen horoz ve tavukları kaldırmadığı" gerekçesiyle zabıta, tekrar tutanak tutup evrakı Belediye Encümenine sevk etti.

Bu sırada olaydan haberdar olan Karaman Belediyesi Meclis ve Encümen üyesi Beytullah Karakaş, horozu satın alarak iki komşu arasındaki sorunun giderilmesini sağladı. Horozu satın alarak köyüne götüren Beytullah Karakaş, yaptığı açıklamada, Belediye de horozun sahibi ve şikayet eden kişi ile yüz yüze görüştüğünü söyledi.

Her iki tarafa hak verdiğini ifade eden Karakaş, "Biri 'bahçeli evimde 2 horoz besleme hakkım yok mu?' diyor. Öbür tarafta hasta var, yaşlı var. Adam sabah işten gelmiş uyuyacak, uyuyamıyor. Biz de şaşırdık" dedi.

"Elimle büyüttüğüm horozu kesemem"

Karakaş, olayın kavga derecesine gelmesi üzerine Encümen'de bu konuyu konuştuklarını vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Horozun oradan uzaklaştırılması ve sahibine Kabahatler Kanunu'na göre ceza kesilmesi lazım. Son çare olarak horozun sahibi kadın ile son kez konuştum. Kendisine horozu bir yakınına vermesi veya kesmesi gerektiğini söyledim. Eliyle besleyip büyüttüğü horozu kesemeyeceğini söyledi. Ben de horozu bana satmasını söyledim. İlk önce kabul etmedi. Köyde kayınpederimin tavukları olduğunu, böyle cins horozlara meraklı olduğunu, bu horozu köye götürebileceğimi söyleyince ikna oldu. Kabul etmek istemese de zorla 100 lira verip horozu satın aldım. Hem komşular kavga etmemiş  hem de sorun çözülmüş oldu."

Saatte 610 kere öttüğünü ileri sürerek şikayetçi olmuş

Karaman Belediyesinde görevli zabıta memuru Murtaza Demiralay ise horozun BİMER'e kadar şikayet edildiğini bildirdi.

Şikayetçinin saat 05.00 ile 06.00 arasında 610 kere öttüğünü iddia ettiğini anlatan Demiralay, "Zabıta olarak gidip bir kaç kez tutanak tuttuk. Bu sorun nasıl çözülür bilemiyorduk. Beytullah bey de horozun sahibini ikna ederek horozu satın aldı. Sorun da çözülmüş oldu" dedi.

 

01:12
 // GÖRGÜSÜZ ODUNLAR
Ben de horoz ve gürültücü hayvanlara uyuz oluyorum. Gece 2 den başlayıp, saha 10 na kadar öten horozlar gördüm. Cinnet geçirmek üzereydim. Bimer falan hikaye... Üstelik bu horoz besleyen görgüsüz hanzo ev sahibiydi. Üst perdeden ya bu horozlarını bana satarsın, ya da bahçede boğazlayıp sokak köpeklerine yem ederim dedim. Adam baktı ki gözlerim kan çanağı olmuş, üç horozu da bana sattı. Bende sinirimden kesmiş olursam eti bana haram olur diye, kesmeyip; bana uzak ve kenar mahalleli tanıdıklara hediye ettim. Oh be! Rahatladım....
17 Temmuz 2014 01:12
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler