YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
''Çocuklarınızı açık havaya çıkarın, gezdirin''
''Çocuklarınızı açık havaya çıkarın, gezdirin''
20 Mart 2016 05:34
Uzmanlar, çocuğun fiziksel ve ruhsal olarak sağlıklı büyümesinde güneş ışınlarının önemine dikkat çekiyor ve çocukları açık havaya çıkarıp gezdirmek gerektiğine vurgu yapıyor. İşte öneriler...

Çocukların sağlıklı büyümesi, bedensel ve psikolojik olarak sağlıklı olabilmesi için harekete, açık havaya, güneşe ihtiyaçları var. Özellikle bebeğin açık havaya çıkarılması, güneş alması çok önemli. 

Gün ışığının kemik ve doku gelişimi için gerekli olduğunu söyleyen Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Emre Çenesiz, yeterli D vitamini alan bebeklerin rahitis hastalığına yakalanmadığını söyledi. Dr. Çenesiz, "Bebek güneşe ilk defa çıkıyorsa önceleri birkaç dakika kalmalı, bu süre zamanla artırılmalıdır" dedi. 

Yazın güneş ışınlarının dik olmadığı 11. 00 ile 15.00 saatleri dışındaki zamanların tercih edilmesini salık veren Çenesiz, çocukların park ve bahçelerden yeterince yararlanması gerektiğini vurguladı. 

AÇIK HAVADA ÇOCUĞUNUZU PARK VE BAHÇELERE GÖTÜRÜN

Çocukların en rahat açık havada oyun oynadığını hatırlatan Dr. Çenesiz, "Onlar için açık havada oyun oynamak büyük bir ihtiyaçtır. İlkbaharda açık havada oynamaya can atarlar. Parklara, bahçelere koşarlar. Tabii ki açık hava oyun yerlerinin trafiğe kapalı alanlar olmasına dikkat edilmelidir" diye konuştu.

AÇIK HAVANIN ÇOCUKLARA FAYDALARI 
 
- Çocukların temiz hava alabilmelerini sağlar.

-Çocuklara istedikleri gibi hareket etme imkanı verir. Özgüven gelişimini pekiştirir.

- Kendi seslerini kullanma konusunda özgür olurlar, kısıtlanma hissetmezler.

- Bazı doğa olaylarının farkına varır, gözlem yapar ve araştırırlar. Karıncaların yuvalarına yiyecek taşımalarını, rüzgarı yağmuru ve karı deneyimleyip farklarını görerek ve yaşayarak öğrenirler.

- Doğada bulunan canlı ve cansız varlıkları oyunlarına katarlar. Ağaçlardaki kuşlar gökyüzündeki güneş ve bulutlar gibi. Açık hava çocukların hayal dünyalarının gelişimi için gerekli ve faydalıdır.

 

NTV

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler