YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çocukları, sokak oyunlarıyla tanıştırıyorlar
Çocukları, sokak oyunlarıyla tanıştırıyorlar
04 Haziran 2013 12:27
Unutulmaya yüz tutmuş sokak oyunları, Saruhanlı'da bu yıl ilki düzenlenen "Geleneksel Çocuk Oyunları Şenliği"yle çocuklarla buluşturdu

Saruhanlı İlçe Kaymakamlığı, İlçe Belediyesi, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile Çocuk Oyunları ve Spor Kulüpleri Federasyonu İlçe Temsilciliği, “Benimle oynar mısın?” sloganıyla "1. Geleneksel Çocuk Oyunları Şenliği"ni hayata geçirdi.

Şenlik kapsamında, ilçe merkezi, belde ve köylerdeki ilköğretim okullarının öğrencileri şenlik alanına getirilerek, seksek, birdirbir, çelik çomak, körebe, bilya gibi faklı oyunları öğrenerek oynadılar. Çocuk Oyunları ve Spor Kulüpleri Federasyonu üyeleri çocukları oyunları gösterip, birlikte oynadı, öğrencilere ayrıca horoz şekeri dağıttı.

İlçe Kaymakamı Kadir Sertel Otcu, yaptığı açıklamada, çocuklar arasında iş birliği ve paylaşımı geliştiren sokak oyunlarının, teknolojinin ilerlemesiyle unutulmaya yüz tuttuğunu bildirdi. Çocukların sokaklardan koparak bilgisayar ve televizyon başında zaman geçirdiğini, sürekli sanal alemde kalmaları nedeniyle sosyal yönlerinin, kişiliklerinin gelişmesinde sıkıntı yaşadıklarını kaydeden Otçu, şöyle konuştu:

"Eski oyunlarımızın tamamında sosyalleşme, özgüven ve yardımlaşma var. Dolayısıyla çocuklarımızın, sanal dünyadan kurtularak gerçek dünya ile tanışmalarını sağlamamız gerekiyor. Bu nedenle şenlik düzenleyerek, unutulmaya yüz tutmuş sokak oyunlarını çocuklara öğretmek istedik. Çocuklarımız bir çok sokak oyunuyla ilk kez tanıştılar. Oyunların nasıl oynanacağını anlatan büyüklerimiz, nostalji yaşadı."

Şenlikte Karagöz ve Hacivat'ı unutmadıklarını, oluşturdukları atölyede öğrencilere kâğıt kaplama ve kendilerinin yapabileceği oyuncakları öğrettklerini bildiren Kadir Sertel Otcu, Şenlik nedeniyle bir çok olumlu tepki aldıklarını, ülke genelinde ses getireceklerine inandıklarını söyledi.

“Çocuklarımızı sanal alemden kurtarmalıyız”

Saruhanlı Belediye Başkanı Hüseyin Yaralı ise internet oyunları ve televizyon dizilerinin çocukları sanal aleme çektiğni ve hayal alemine sürüklediğini ifade etti.

Çocukluklarında, sokakta dayanışma içerisinde oyun oynayarak büyüdüklerini dile getiren Yaralı şunları söyledi:

"Şenlikte, yıllar sonra çocukluğumun oyunlarını yeniden gördüm. Her mevsime göre oyunlarımız vardı. İnşallah bu oyunlar yeniden popüler hale gelecek. Çünkü bu oyunlarda huzur, mutluluk, paylaşım ve tatlı rekabet var. Bu oyunlarla yetişen çocuklarımız kötü alışkanlıklardan uzak topluma faydalı birer insan olarak yetişiyordu. Ancak günümüzdeki oyunlar ve filmlerimiz şiddet ağırlıklı. bu nedenle yeni nesli eski Türk filmlerinde olduğu gibi mutlu sona ulaştırmak istiyoruz."

"20 Oyun Tespit Edildi"

Çocuk Oyunları ve Spor Kulüpleri Federasyonu Saruhanlı İlçe Temsilcisi ve Kaymakamlık Proje Merkezi görevlisi Deniz Güntan da çocuk oyunlarının yaşatılması için bir organizasyon hazırladıklarını belirterek, üniversitelerdeki öğretim görevlilerinin araştırmaları doğrultusunda farklı bölgelerinden 20 oyun tespit ettiklerini bildirdi. Şenlik kapsamında, ilçe merkezinin yanı sıra, köy ve beldelerdeki okul öğrencilerinin ilçeye davet edildiğini, kör ebe, bilye, mendil kapmaca gibi oyunları öğreterek oynamalarını sağladıklarını bildirdi. Güntan, "Çocuklarımızın bu oyunları büyük bir coşku ve istekle oynadıklarını gördük. Dileriz ki bu oyunlar gelecek kuşaklara da aktarılır" dedi.

 

AA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler