YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çocuklar depremi oyunla öğreniyor
Çocuklar depremi oyunla öğreniyor
26 Ocak 2015 14:46
Afet bilincinin yerleşmesi amacıyla kurulan Deprem Simülasyon Merkezi'nde çocuklara verilen eğitimlerde, Hacivat ve Karagöz, oryantiring, eşya sabitleme, sağlam ev yapma gibi oyunlar ile müzik kullanılıyor.

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) eğitmenleri, Deprem Simülasyon Merkezi'nde, öğrencilere deprem gerçeğini oyunlarla öğretiyor.

Merkezde görev yapan  AFAD Eğitmeni Emel Sonkaya, yaptığı açıklamada, başkentte 2003'te kurulanDeprem Simülasyon Merkezi'nde bugüne kadar yaklaşık 138 bin kişiye afet bilinciyle ilgili eğitimler verdiklerini belirtti.

İnsanları afetler konusunda bilinçlendirmeyi amaçladıklarını dile getiren Sonkaya, eğitimler sırasında katılımcıları, afet öncesi, anı ve sonrasında yapılması gerekenler konusunda bilgilendirdiklerini anlattı.

Sonkaya, ziyaretçilerin çoğunluğunu ilköğretim çağındaki çocukların oluşturduğunu, bu nedenle değişik yöntemler benimsediklerini ifade ederek, "Çeşitli interaktif yöntemler kullanıyoruz. Oyunla, müzikle, drama etkinlikleriyle, tiyatroyla öğrenme gibi yöntemleri deniyoruz" dedi.

İnteraktif yöntemler kullanılıyor

Eğitimlerin öncelikli amacının "Hazırlık yaparsak önleyebiliriz" kültürünün yaygınlaşmasını sağlamak olduğunu vurgulayan Sonkaya, şöyle konuştu:

"Bunun yanında afetlerden korunmak için yapılacakların bireysel ve toplumsal refleks haline gelmesi hedefleniyor. Afet eğitiminde daha önce kullanılmamış yöntemler deneniyor. Afet eğitimleri için özel tasarlanmış sağlam ev yapma, eşya sabitleme oyunları, depremin oluşum mekanizmasını kavratmaya yönelik modeller, tiyatro, drama etkinlikleri, oryantiring oyunları, Karagöz-Hacivat oyunları, müzikle eğitim gibi zengin ve renkli uygulamalarla tamamen interaktif yöntemler kullanılıyor."

"Eğitimin başarısını ölçmek için okullara ziyaret"

Sonkaya, eğitimin başarısının katılımcı sayısının çokluğuyla değil, harekete geçirilenlerle ölçüldüğünü anlattı. Bu nedenle merkezde eğitim verdikleri öğrencileri geçen yıldan itibaren okullarında ziyaret ettiklerini kaydeden Sonkaya, "Güzel şeyler gördük. Eşya sabitlemişler, afet planlamaları yapmışlar. Evlerinde çeşitli uygulamalar yapmışlar, buluşma noktaları belirlemişler. Bu da bizi mutlu etti" ifadelerini kullandı.

Daha büyük afet eğitim kompleksi talebi

Talebin yoğunluğu nedeniyle merkez kapasitesinin artık yeterli olmadığını belirten Sonkaya, daha büyük ve teknolojik yeni bir afet eğitim merkezi projesi hazırlayarak, yetkililere sunacaklarını sözlerine ekledi.

 

AA

Teşekkür
 // kağan Uluşan
özel bir okulda öğretmenim.Biz de katılmıştık.drama etkinlikleri,modeller ve materyaller harikaydı.eğitmenlerin formasyonları da profesyoneldi.Beklentimizin üzerindeydi....
31 Ocak 2015 Cumartesi 11:43
Eğitim
 // Haşmet Özdemir
Emeklerinize sağlık.
...
27 Ocak 2015 Salı 21:57
eğitim
 // Adil güler
Simülasyon eğitim merkezini daha öncede ziyaret etmiştik ama geçen süre zarfında AFAD başkanlığı kendini inanılmaz geliştirmiş eğitimler yarışmalarla modellemelerle eğlenceli öğretici hale gelmiş merkez tam bir bilim ve sanat merkezi haline getirilmiş emeği geçenlere teşekkür ederim...
...
27 Ocak 2015 Salı 17:31
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler