YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çocuk gelinler devlet korumasında
Çocuk gelinler devlet korumasında
26 Şubat 2013 10:29
Adana'da berdel olarak kuzenleriyle evlendirilen 13 yaşındaki iki kız çocuğu devlet koruması altına alındı.

Adana'da berdel olarak aynı yaşlardaki kuzenleri ile evlendirildikleri ortaya çıkan biri hala biri dayı kızı 13 yaşındaki iki çocuk gelin, devlet korumasına alındı. 13 Yaşındaki Semra K.’nın annesi “Kızlarımızı zorla evlendirmedik. Kızım ağabeyimin oğlunu, ağabeyimin kızı da benim oğlumu sevince evlendirdik” diye konuştu.

Adana’da 13 yaşındaki kız çocukları ile 15 ve 13 yaşındaki dayı ve hala çocuklarının berdel yöntemi ile evlendirilmesi, çocuk gelinlerin polise şikayette bulunmasıyla ortaya çıktı.

Edinilen bilgiye göre olay, merkez Yüreğir ilçesinde meydana geldi. İddiaya göre 10 yıl önce babasını kaybeden Semra K. (15) 1.5 yıl önce annesi Türkan K. tarafında dayısının oğlu Fikret D. (15) ile imam nikahlı olarak evlendirildi. Bu evliliğe karşılık Semra K.'nın ağabeyi Murak K. (18) ise Fikret D.'ni kız kardeşi Yasemin D. (15) ile evlendirildi. İlkokulu bitirdikten sonra okulu gönderilmeyen kızlar, 13 yaşında gelin olurken, erkeklerin de biri 15, diğeri ise 13 yaşında aile reisi oldu. Aileler çocuklarını evlendirdikten 1.5 yıl sonra geçtiğimiz günlerde evlerinin önünde düğün yaptı. Ancak kız çocukları evlenmek istemeyip okula gitmek istedikleri için bu durumdan rahatsız olarak birbiriyle haberleşip Köprübaşı Polis Merkezi'ne giderek, "Biz hala ve dayı çocuklarıyız, ailelerimiz bizi zorla berdel yaptı. Biz bu yaşta akrabamızla evlenmek istemiyoruz. Ne olur bize yardım edin" dedi. Bunun üzerine harekete geçen polis Semra K.'nin annesi Türkan K. ile Yasemin D.'nin babası Şükrü D., annesi Songül D. ile damatları gözaltına alarak sorguladı. Zanlılar sorguda kızlarının ve erkeklerin birbirine aşık olduğu için evlendirdiklerini iddia etti. Küçük yaşta evlilik yapan erkekler de "Biz eşimizle birbirimiz seviyoruz o yüzden evlendik kimse bizi zorla evlendirmedi" dedi.

Ancak bu ifadelere rağmen devlet, küçük yaşta evlendirilen iki kız çocuğunu koruma altına alarak yurda yerleştirdi. 10 gündür devlet korumasında olan çocuklar aileleriyle görüştürülmüyor. Aile hakkında "çocuklara cinsel istismar" suçundan dava açılması bekleniyor.

"Çocuklarımız birbirini seviyordu biz kızlarımızı istiyoruz"

S.K.'nin annesi Türkan K. çocuklarının 1.5 yıl önce birbirini sevdiği için evlendiğini belirterek, "Biz kimseyi zorla evlendirmedik. Benim kızım ağabeyimin oğluna aşık oldu, evlenmek istedi evlendirdik. Daha sonrada oğlum ağabeyimin kızına aşık olduğu bu kez de onları evlendirdik, bir berdel ya da zorla evlendirme söz konusu değil. Ancak biri kızlarımızın aklını çelmiş, onlarda karakola gidip bizi şikayet etmişler. Neden şikayet etmişler hala anlamadım. Kızlarımıza devlet el koydu. Ancak biz kızlarımızı geri istiyoruz" dedi.

 

 İHA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler