YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çocuğunuzun saçını saklayın
Çocuğunuzun saçını saklayın
12 Mayıs 2014 14:07
Yakınlarını Kaybetmiş Aileler Derneği üyeleri, Anneler Günü'nde 'tarak' dağıttı. Çocukları kaybolmuş aileler, çocuklarının saç telini saklaması konusunda anneleri uyardı.

Yakınlarını Kaybetmiş Aileler Derneği (YAKAD) altında toplanan çocuklara ve yakınları kaybolan anne ve babalar, Anneler Günü'nü buruk geçirdi. Fatih'te kayıp çocukların fotoğraflarının bulunduğu YAKAD aracının önünde toplanan aileler, yoldan geçen annelere ve ailelere 'tarak' dağıtarak onları uyardı.

Bir kıyafetini yıkamayın

1994 yılında abisini kaybettiğini belirten YAKAD başkanı Zafer Özbilici, 'Ülkemizde yaklaşık 16 bin anne gözyaşlarıyla bugünü kutluyor. Çünkü yakınlarını bekleyen aileler bunlar. Bu kayıpların 5 bin 737 tanesini çocuklar oluşturuyor. 24 saat içinde bulunamayan çocuk bir suçun mağduru ya da faili olarak karşımıza çıkabiliyor. Bu anlamda biz de ailelere çocuklarınıza dikkat edin diyoruz. Bu tarakları dağıtmamızın amacı ise çocukların saç telleri saklayabilirsiniz diyoruz.

Nemsiz bir ortamda muhafaza edebilirseniz, böyle bir kayıp durumuyla karşılaştığınızda ise bu saç kıllarını emniyet ve kolluk kuvvetleriyle paylaşabilirsiniz. Çocuklarınızı bazı elbiselerini yıkamayı erteleyin, çünkü artık ülkemizde iz bulma yeteneği olan köpekler yetiştiriliyor ve kullanılıyor. Bu tür konularda koku alma yeteneğine sahip bu köpekler bu elbiseleri koklayarak, çocuklarınızın izlerini takip edebiliyor. Benim başıma gelmez diye düşünmeyin' dedi.

Yağmur altında yapılan etkinliğe, 3 yaşında komşusu tarafından kaçırıldıktan sonra, Bangladeş'te bulunan Tuğba Aksu da ailesiyle birlikte katıldı.

Yıllar önce kızı Birgül Uçar'ı kaybeden anne Gülten Uçar da gözyaşları arasında kızının fotoğrafını göstererek 'Allah'ım ölüm ver, ama kayıp acısı verme' dedi. 

 

YENİ ŞAFAK

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler