YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çoban kızın müthiş azmi
Çoban kızın müthiş azmi
04 Eylül 2010 14:21
Afyonkarahisar'da okul dışında keçi çobanlığı yapan genç kız, 2 yıl süren çabasının ardından üniversite sınavını kazandı...

Yaz tatili boyunca keçi çobanlığı yaparak ailesine katkıda bulunan 19 yaşındaki Necla Bülüç, lise öğrenimini hayırsever vatandaşların yardımı ile tamamladı.

Başmakçı'da bir lisede eğitimini tamamlayan Necla Bülüç, üniversite sınavını kazanmak amacıyla her gün yaşadığı köyden, önce Başmakçı'ya oradan da Dinar ilçesindeki dershaneye gitmek amacıyla 2 yıl boyunca günde yaklaşık 50 kilometre yol kat etti.

Bu sene girdiği üniversite sınavında Muğla Üniversitesi Büro Yönetimi bölümünü kazanan Necla Bülüç, kayıt işlemleri için geldiği kentte, duygularını anlattı.

Bülüç, liseden beri üniversite sınavını kazanmayı hayal ettiğini belirterek, ''Hayalim Edebiyat öğretmeni olmaktı. Mevcut şartlar nedeniyle sınava tam olarak hazırlanamadım. Bu bölümü kazandığım içinde mutluyum. Bana destek veren herkese teşekkür ediyorum. Üniversitenin yurdunda yer olmadığı için kalacak yer sorunu yaşıyorum. Bu konuda, yetkilerin desteğini bekliyorum'' diye konuştu.

Kızının lisede eğitim görürken keçi çobanlığı yaptığını anlatan baba Niyazi Bülüç ise şunları söyledi:

''Kızım lisede eğitim görürken, okul çıkışında keçi çobanlığı yapıyordu. Liseyi bitirince dershaneye gitmeye başladı ve zor şartlarla rağmen üniversite sınavını kazandı. Maddi imkanlarım el verdiği kadarıyla 2 çocuğumun eğitimlerini devam ettirmeye çalışıyorum. Hayırseverlerin yaptığı katkılar sayesinde bugüne geldik. Yaşadığımız ev dışında bir şeyimiz yok.'' (A.A.)

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler