YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cizreli öğrenciler Karadeniz olaylarını kınadı
Cizreli öğrenciler Karadeniz olaylarını kınadı
20 Şubat 2013 20:31
Halkların Demokratik Kongresi (HDK) heyetinin, Sinop ve Samsun illerine gerçekleştirdiği ziyaret kapsamında heyete yönelik gerçekleşen olaylar Şırnak'ın Cizre ilçesinde bir grup lise öğrencisi tarafından basın açıklaması ile kınandı.

Nur Mahallesi Atatürk Lisesi Önünde bir araya gelen çok sayıda öğrenci Orhan Doğan Caddesi'ne doğru yürüyüşe geçti. Grup, geniş güvenlik önlemi altında Cizre Lisesi önüne kadar geldi. Liseli gençler adına açıklama yapan Sekvan Oflaz, liseli gençler olarak bu tür saldırılar karşısında sessiz kalmayacaklarını ve saldırıyı kınadıklarını belirtti. Hafta sonunda ilerlemekte olan barış sürecini halka yansıtmak, halka paylaşmak ve halklar arası ilişkilerini güçlendirmek amacıyla HDK’nın  Karadeniz’de içlerinde blok milletvekillerinde bulunduğu bir heyetin gittiğini ifade eden Oflaz, "Gezilerine Çorum’da başlayan heyet, halktan önemli bir etkileşimi ve sıcak bir ilgi görmüştür. Ancak gezilerinin ikinci gününde halklar arası çatışma isteyen ırkçı kesimler tarafından HDK heyeti Sinop’ta hedef alınmıştır.Heyet Sinop’ta basın toplantısı için Sinop Öğretmen evindeyken çevrede toplanan ırkçı bir bu grubun sözlü hakaretlerine maruz kalmıştır” dedi.

Provokatör grubun linç girişimi üzerine heyetin 9 saat boyunca Sinop öğretmen evinde mahsur kaldığını belirten Oflaz, "Yapılan ırkçı provokasyonlardan dolayı caddelere bayrak asılarak provokasyonun kapsamı halka sıçratılmak istenmiştir. Bu provokasyon karşısında polisin seyirci kalması ırkçı provokasyoncuları cesaretlendirmiştir.Yapılan saldırılar sonucunda heyete ait araçlar kullanılamaz hale gelmiştir.Dünde aynı şekilde Samsunda benzer görüntüler gerçekleşmiştir. Ülkemizde son 30 yıllık süreçte her fırsatta halklar arası çatışmayı körükleyen bu ve benzeri ırkçı saldırılar süre gelmiştir. Bugün gelinen diyalog sürecinde süreci akamete uğratmak isteyen ırkçı ve faşizan saldırılar çözüm isteyen tüm kamuoyu tarafından kaygıyla izlenmektedir. Bizler liseli gençler olarak bu tür saldırılar karşısında sessiz kalmayacağımızı ifade ediyor ve saldırıyı bir kez daha kınıyoruz” diye konuştu.
 
Liseli öğrencilerin Sinop ve Samsun’da meydana gelen olayları protesto ve kınamak amacıyla düzenlediği yürüyüş ve basın açıklaması olaysız bir şekilde sona erdi.


İHA

21:14
 // kenan akkuş
demokratik hakkınızı, o ırkçı yobazlara, benzemeden yapın. Onların polis abileri varsa, sizin arkanızda da, koca bir halk var....
20 Şubat 2013 21:14
coceee
 // isimlere takılmayalım
bdp de mhp de ırkçılıkla meclise girebilmiştir. biri türk biri kürt ırkçılığı. zamanında türklere hak verecez diye kürtlerin hakları çalınıyordu bugün de kürtlere hak verecez diye türklerin hakkından çalmak olmaz. ırkçılık 2 ayrı artı veya eksi gibi kutuplaşma yaratır. ...
20 Şubat 2013 20:57
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler