YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cizreli hacı adaylarının kutsal toprak sevinci
Cizreli hacı adaylarının kutsal toprak sevinci
17 Eylül 2015 16:23
Cizre'deki sokağa çıkma yasakları nedeniyle Diyarbakır'a ulaşamayan hacı adayları, Diyanet İşleri Başkanlığının yürüttüğü çalışmayla 10 günlük gecikmeyle bile olsa kutsal topraklara kavuştu.

Doğu ve Güneydoğu'da yaşanan terör olayları bölge insanının hayatını her yönüyle etkilemeye devam ediyor.

Şırnak'ın Cizre ilçesinden kutsal topraklara terör olayları nedeniyle zorluklarla ulaşan hacı adayları, buruk sevinç yaşıyor.

Hacca gidecek olmalarına rağmen sokağa çıkma yasakları nedeniyle Diyarbakır'a ulaşamayan Cizreli hacı adayları, Diyanet İşleri Başkanlığının yürüttüğü çalışmayla 10 günlük gecikmeyle bile olsa kutsal topraklara kavuştu.

Cizreli hacı adaylarından Asya Zenger, ''Önce gelemeyeceğiz diye çok korktuk. Diyanet'in bizimle ilgilenmediğini düşündük'' diye yaşadıklarını özetleyen Zenger, ''Sokağa çıkma yasağı vardı. Bu nedenle hacca gideceğimiz zamanı kaçırmıştık. 'İsteseler polisle bizi aldırırlar' diye düşündük. Sonradan öğrendik ki bizim can güvenliğimiz için göndermemişler. Çok şükür geldik. Diyanet'e teşekkür ediyoruz'' ifadelerini kullandı.

''Çatışmayı tasvip etmiyoruz''

Kutsal topraklara 10 gün sonra kavuşma sevincini yaşayan bir başka Cizreli hacı adayı Yahya Güzel de Diyanet İşleri Başkanlığına teşekkür etti.

Kendilerinden kaynaklanmayan bir çatışma ortamının yaşandığını vurgulayan Güzel, ''Gelemeyeceğimiz için çok korktuk. Barış olmasını istiyoruz. Çatışmaları tasvip etmiyoruz. Diyanet devreye girdikten sonra gecikmeli de olsa geldik. Çok mutluyuz'' diye konuştu.

Sadun Karaduman da ''Gideceğimiz gün gelmişti ama çatışma vardı, sokağa çıkma yasağı vardı. Her şeyi göz önüne aldım evden çıktım ve polise gittim. Bu esnada arkamdan iki kurşun atıldı. İsabet etmedi. Diyanet bizi sonradan getirdi. Yetkililere teşekkür ediyoruz'' şeklinde konuştu.

Diyarbakır 4. Kafile Başkanı Rıdvan Akgül, 5 Eylül'de Diyarbakır'dan yola çıktıklarını hatırlatarak, ''Cizre'deki olaylar nedeniyle 15 arkadaşımız bizimle gelememişti. Bu bizi çok üzüyordu. Diyanet İşleri Başkanlığı özel bir çabayla bu hacılarımızı bize kavuşturdular. Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz'' sözlerini sarf etti.

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler