YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çivisiz cami ibadete açılıyor
Çivisiz cami ibadete açılıyor
30 Mayıs 2014 16:02
Bursa'nın İznik ilçesine bağlı Elmalı köyünde çivi kullanılmadan ahşaptan inşa edilen cami restore edilerek 10 yıl aradan sonra tekrar ibadete hazır hale getirildi.

1864 Kafkas sürgününde Batum Acara bölgesinden Elmalı köyüne yerleşen muhacirlerin Karadenizli ağaç ustalarına 1884 yılında yaptırdıkları, tamamı ahşap ve çivi kullanılmadan inşa edilen cami, 2004 yılına kadar hizmet vermişti. Yeni yaptırılan caminin açılmasıyla birlikte eski ahşap cami çürümüye terk edilmişti. 2013 yılında İl Özel İdaresi tarafından restorasyon programına alınan tarihi cami, kısa zamanda eski durumuna getirilerek tekrar ayağa kaldırıldı.

Bursa İl Özel İdaresi tarafından başlatılan restorasyon çalışmalarının son halini Yatırım İzleme Koordinasyon Başkanı Vali Yardımcısı Bilal Çelik ve İznik Kaymakamı Hüseyin Karameşe yerinde inceledi. Çelik, "Elmalı köyünde bulunan çivisiz cami, ahşap mimarimizin Bursa'da tek, Türkiye genelinde ise ender örneklerinden biri olup, mimarlık tarihimize ışık tutmaktadır. Tek bir çivi dahi kullanılmadan birbirine geçme usulüyle yapılmış cami hem tarihi bakımdan, hem sanat bakımdan çok önemli bir eser.

Zaman içinde kullanılmadığından dolayı esnemeler ve açılmalar olmuş, cami özelliklerini kaybetmeye başlamıştı. Eğer birkaç yıl daha sahip çıkılmamış olsaydı maalesef bu ecdat yadigarı eser yok olacaktı. 130 yılı aşkın süredir çürümeden ayakta durabilen camimiz 2004 yılında yeni bir caminin yapılamasıyla çürümüye tek edilmiş durumdaydı. Kısa zamanda restorasyonu tamamladık, artık bugün itibarıyla ibadete açılacak durumda" dedi.

 

İHA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler