YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çipli kimlikler için ne kadar ödeyeceğiz?
Yeni yıldan itibaren dağıtılacak ve 10 yıllık kullanım süresi olacak çipli kimlik kartları, seyahat belgesi ve e-imza olarak kullanılabilecek.
Çipli kimlikler için ne kadar ödeyeceğiz?
07 Kasım 2013 / 07:05 Güncelleme: 07 Kasım 2013 / 10:59

Yaşamın her alanında kolaylık sağlayacak nüfus kimlik kartları, yeni yılla birlikte vatandaşların cüzdanlarında yerini alacak. Son Bakanlar Kurulu'nda İçişleri Bakanı Muammer Güler'in kimlik kartı ile ilgili yaptığı sunum ve gösterdiği taslak kartlar kuruldan onay aldı. 2014'ten itibaren dağıtımına başlanacak akıllı kimlik kartlarının vatandaşa maliyeti de belli oldu. Kartların 18 TL karşılığında verilmesi planlanıyor.

Şifreli çip bulunacak

İçerisinde pek çok özelliği de barındıran akıllı kimlik kartları ile vatandaşlar vize istemeyen ülkelere gidebilecek. Akıllı kartlarda, vatandaşların banka hesap numaralarının, ehliyet, maaş ve sağlık bilgilerinin olduğu şifreli bir çip yer alacak. Kimliklerin üzerinde 1 GB'ye kadar veri depolanabilecek.

Dağıtımı 3 yıl sürecek!

Bakanlar Kurulu'ndan da onay alan akıllı kimlik kartlarının tüm vatandaşlara dağıtımı 3 yılı bulacak. Her yıl 25-30 milyon aralığında akıllı kimlik kartı dağıtılacak.
Yeni kimlik kartlarının kullanım özellikleri şöyle olacak:

Yeni kimlik kartlarının 10 yıl kullanım süresi olacak. Bu kart dışında hiçbir belge ve kart taşımak zorunda kalınmayacak.

Sahtecilikten kaynaklanan mağduriyetler önlenecek.

E-devlet kapsamında sunulan hizmetlere, internetin bulunduğu her yerden bu kartla ulaşılabilecek.

E-imza olarak kullanılabilecek. ◊ Kamu hizmetlerinden yararlanan kişilerin hak sahipliği kolay ve güvenli yapılacak. Yetersiz kişi doğrulamasından kaynaklanan usulsüzlük ve yolsuzluklar asgariye inecek.

Vatandaşlar yeni kimliklere daha sonra belirlenecek küçük bir ücretle sahip olacak.

Polikarbonlu, temaslı ve temassız çip içeren kartlar, gelişmiş güvenlik öğeleri barındıracak.

13:21
 // BULURLAR BİR YOLUNU
Sahtekar ve dolandırıcılar, elbet bunun da bir yolunu bulur. Yüzde yüz güvenlik diye bir şey yoktur. En azından, lüzumsuz ıvır zıvırlardan kurtuluyoruz....
07 Kasım 2013 13:21
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler