YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cinsiyet eşitliği dediler sonunda bunu da istediler!
Cinsiyet eşitliği dediler sonunda bunu da istediler!
31 Mart 2013 17:18
Şefkat-Der üyeleri, Taksim Meydanı’na “Erkek genelevleri açılsın” eylemi yaptı.

Şefkat Der Genel Başkanı Hayrettin Bulan, kadınların çalıştırıldığı genelevlerin ihtiyaç olarak görüldüğünü belirterek, “O zaman erkeklerin vesikalandırılıp çalıştırılacağı, kadınların müşteri olacağı erkek genelevleri de açılsın” dedi. Bulan derneklerine 5 bin erkeğin, genelevde çalışmak üzere başvurduğunu da açıkladı.

Şefkat Kapısı Yoksullukla Mücadele Derneği (Şefkat-Der) üyesi yaklaşık 10 kişi, genelevde çalışan kadınların durumuna dikkat çekmek için Taksim Meydanı’nda ilginç bir eylem yaptı. Şefkat-Der Genel Başkanı Hayrettin Bulan ve beraberindekiler, vatandaşların şaşkın bakışları arasında erkek genelevlerinin açılmasını istedi.
Kadınların çalıştırıldığı genelevlerin ihtiyaç olarak görüldüğüne dikkat çeken Bulan, “Madem kadınların çalıştırıldığı, köleleştirldiği genel evler ihtiyaç, o zaman erkeklerin vesikalandırılıp çalıştırılacağı, kadınları müşteri olarak gideceği erkek genel evleri açılsın” dedi.

Bakanlığa 8 Mart dünya kadınlar gününde genelevde çalışan kadınların durum ile ilgili bir dilekçe sunduklarını söyleyen Bulan, “Dilekçemizde 3 tercih sunduk. Birincisi vesikaları imha edilip bu kadınlardan özür dilensin ve tazminat ödensin. İkincisi eğer bu kadınların çalışması normal olarak görünüyorsa Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) gidilsin. Üçüncüsü; madem eşitlik var o zaman devletin erkek genelevleri açılsın. Bu çağrımıza henüz cevap gelmedi. Bu çağrımız ardından yaklaşık 5 bin erkek aradı bu erkek genelevlerine çalışmak için. Bu da durumu gözler önüne seriyor” dedi.

İHA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler